Francuski bank centralny testuje rozrachunek papierów wartościowych opartych na CBDC

Francuski bank centralny ogłosił pomyślne zakończenie eksperymentu z cyfrową walutą banku centralnego. Próba obejmowała wykorzystanie CBDC do symulacji rozliczenia notowanych papierów wartościowych w środowisku testowym. Banque de France współpracował ze szwajcarskim bankiem SEBA oraz dwiema instytucjami luksemburskimi. Francuski regulator przeprowadził eksperyment 18 czerwca, potwierdził to w komunikacie prasowym. Była to część większej próby CBDC rozpoczętej w marcu 2020 r.

W tym eksperymencie Banque de France wykorzystał CBDC do symulacji rozliczenia notowanych papierów wartościowych, uruchamiając ich dostawę w środowisku testowym. Było to możliwe dzięki funkcji warunkowej dostawy papierów wartościowych na platformie TARGET2-Securities (T2S), twierdził bank. T2S to europejski silnik rozrachunku papierów wartościowych opracowany przez Europejski Bank Centralny. Bank współpracował z SEBA, Banque Internationale à Luxembourg, najstarszym prywatnym bankiem w Luksemburgu oraz luksemburskim centralnym depozytem papierów wartościowych (LuxCSD). Banque de France symulował emisję CBDC na publicznym blockchainie, zachowując kontrolę i poufność transakcji w oparciu o inteligentną umowę.

SEBA zakupiła papiery wartościowe od Banque Internationale à Luxembourg, a LuxCSD zarządzała rozrachunkiem posttransakcyjnym. Nathalie Aufauvre, dyrektor generalna ds. stabilności finansowej i operacji francuskiego banku centralnego, uważa, że ​​eksperyment jest kamieniem milowym w fuzji tradycyjnego i nowoczesnego systemu bankowego. Zauważył: „Ten eksperyment umożliwił zademonstrowanie możliwości interakcji między konwencjonalnymi infrastrukturami a infrastrukturami rozproszonymi i toruje drogę innym sojuszom w celu wykorzystania możliwości oferowanych przez aktywa finansowe w środowisku blockchain”.

Bank Centralny Luksemburga poparł eksperyment. Serge Munten, szef operacji w banku, uważa, że ​​wraz z ewolucją płatności banki centralne muszą nadążyć. „Udział w tym eksperymencie, który może zadecydować o przyszłości Cyfrowej Waluty Banku Centralnego w eurosystemie, był dla nas czymś naturalnym” – zaznaczył. Firma LuxCSD, która zarządzała ugodą potransakcyjną, również wyraziła swoje zaangażowanie w cyfryzację, a zwłaszcza przyjęcie nowych technologii, takich jak DLT. Marco Caligaris, dyrektor generalny LuxCSD, skomentował: „Połączenie nowej technologii, takiej jak DLT, z istniejącą infrastrukturą ma kluczowe znaczenie dla zaoferowania optymalnych usług na rynku. Łącząc siły, branża może opracować zrównoważone rozwiązania, które nie tylko działają dzisiaj, ale także stanowią mocny fundament na przyszłość”.

SEBA nadal walczy o fuzję walut cyfrowych z tradycyjnymi systemami finansowymi. Na niedawnym spotkaniu CoinGeek Zurich dyrektor ds. platform handlowych i kredytowych Urs Bernegger dołączył do panelu, który omawiał potencjał blockchain do ulepszania starszych systemów bankowych. Powiedział słuchaczom: „SEBA próbował zbudować most, ponieważ doświadczyliśmy problemów z bankowością podczas pracy z kryptowalutami, więc postanowiliśmy zbudować bank, który rozumie świat kryptowalut. Z drugiej strony chcieliśmy zbudować bank dla tradycyjnych bankierów i instytucji, który miałby regulowaną bramę do świata kryptowalut”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : French central bank trials CBDC-based securities settlement – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO