Jak rozwiązania blockchain mogą zwalczać przestępstwa związane z blockchain, jak wyjaśnił partner PwC Vikas Agarwal

Ponieważ blockchain i waluta cyfrowa stają się coraz bardziej popularne, widzimy, że coraz więcej osób próbuje wykorzystać obie technologie do obejścia przepisów i funkcjonariuszy organów ścigania. Wzrost liczby osób, które chcą używać walut cyfrowych w celu obejścia prawa, doprowadził do wielu innowacyjnych rozwiązań, takich jak stworzenie narzędzi analitycznych blockchain i całych zespołów zajmujących się zwalczaniem przestępstw związanych z blockchain i walutami cyfrowymi. Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać z Vikasem Agarwalem, partnerem w wielkiej czwórce firmie konsultingowej PricewaterhouseCoopers (PwC) i liderem praktyki PwC Financial Crime.

W naszej rozmowie dowiedzieliśmy się, jak starsze firmy konsultingowe i jednostki zajmujące się przestępczością finansową obserwowały ewolucję spraw związanych z walutą cyfrową na przestrzeni lat, jak podchodzą do tych spraw i co uważają za najlepsze rozwiązania problemów związanych z łańcuchem bloków i walutą cyfrową. Agarwal i jego zespół są odpowiedzialni za pomaganie klientom z branży fintech, finansów i dostawców usług płatniczych w tworzeniu i zarządzaniu wydajnymi i skutecznymi programami zgodności, które spełniają wymogi regulacyjne bez uszczerbku dla doświadczenia klientów i pracowników.

W miarę jak blockchain i waluta cyfrowa nabrały większej popularności, zespół Agarwal zaczął dostrzegać wzrost liczby spraw związanych z blockchain i walutą cyfrową, które pojawiły się na ich biurku. „Minęło już kilka lat, odkąd wspieramy dostawców usług kryptograficznych w zrozumieniu zobowiązań dotyczących zgodności i tworzeniu solidnych programów” – powiedział Agarwal. „Jedno z pierwszych zobowiązań, które wykonaliśmy, miało miejsce 5 lub 6 lat temu, kiedy jeden z wiodących dostawców kryptowalut poprosił nas o ocenę ich zobowiązań związanych z przestępstwami finansowymi. To było wtedy, gdy przestrzeń była wciąż nowa, a przepisy powstawały.

Od tego czasu sprawy związane z blockchainem i walutą cyfrową wciąż przewijają się przez dział przestępstw finansowych PwC, do tego stopnia, że ​​Agarwal i jego zespół zaobserwowali pewien trend, a raczej „powszechne” przypadki. „Niektóre z najbardziej pamiętnych to sytuacje, w których jesteśmy w stanie zidentyfikować złego aktora, który dokonuje transakcji na wielu wirtualnych zasobach, aby uniknąć wykrycia. Widzieliśmy niektóre z nich i pomogliśmy klientom je zidentyfikować” – wyjaśnił. „Jeden z pozostałych dotyczył wykorzystania serwerów proxy do rejestracji w domenach kryptograficznych, które ukrywają tożsamość. Następnie wykorzystuje się sprzęt do przesyłania kryptowalut przez granice międzynarodowe, przekształcając je w krypto z większą anonimowością, a następnie wymieniając je na nielegalne produkty”.

Jak można wykorzystać blockchain do zapobiegania cyberprzestępcom

Jednak tak jak blockchain i waluta cyfrowa mogą być wykorzystywane do ułatwiania przestępczości i unikania regulacji, tak technologia blockchain może być również wykorzystywana do zapobiegania tego rodzaju cyberprzestępstwom i do łapania osób popełniających przestępstwa. „Przy odpowiednim przekazywaniu technologii blockchain można wykorzystać do zapobiegania praniu brudnych pieniędzy. Każda wykonana transakcja pozostawia ślad audytu, którego nie można zmienić. Źródło funduszy może być bardzo dobrze ustalone. Krótko mówiąc, model blockchain jest rozwiązaniem problemów wywołanych przez tę samą technologię” – powiedział Agarwal. Blockchain tworzy publiczną, niezmienną i podlegającą kontroli księgę, co oznacza, że ​​wszystko, co dana osoba zrobi w odniesieniu do waluty cyfrowej, będzie na zawsze rejestrowane w blockchain. To, co może być trudne, to zidentyfikowanie osoby (osób), które są właścicielami lub obsługują adres w walucie cyfrowej wykorzystywany do ułatwienia przestępstwa.

Na szczęście istnieje wiele narzędzi analitycznych blockchain i zespołów ds. przestępstw finansowych, które pomagają swoim klientom w ustaleniu źródła nielegalnej działalności. Zapytany, jakie są jedne z najlepszych rozwiązań w zakresie przestępczości związanej z blockchain i walutą cyfrową, Agarwal powiedział: „Kultura zgodności i monitorowania zagrożeń poparta zaawansowaną analityką — ważne jest, aby pamiętać, że użytkownicy kryptowalut szukają alternatywnych sposobów zawierania transakcji. Chociaż chcemy, aby były chronione, chcemy również zapewnić utrzymanie doświadczenia klienta i umożliwiamy rozwój biznesu”. Agarwal uważa również, że rozwiązania oparte na blockchain mogą zwalczać często spotykane przestępstwa związane z blockchainem. „Dzięki technologii blockchain można ustanowić solidne procesy KYC, które mogą ułatwić wymianę danych w czasie rzeczywistym i obniżyć koszty przetwarzania. [Można go wykorzystać do stworzenia] solidnego mechanizmu identyfikacji: Indywidualną odpowiedzialność można ustalić za pomocą technologii blockchain, zapewniając zweryfikowaną tożsamość każdej ze stron. Jednostki będą wtedy odpowiedzialne za każde działanie”. „Rozwiązania AML oparte na blockchain mogą wykorzystywać moc inteligentnych kontraktów, aby ułatwić tworzenie algorytmów automatyzujących procesy wykrywania oszustw. I możemy uniknąć obciążenia operacyjnego poprzez sekwencyjne programowanie szeregu wymagań na każdym etapie, aby automatycznie blokować transakcje na podstawie zdefiniowanych przez nas sygnałów ostrzegawczych.

Siła blockchain w połączeniu z inteligentnymi kontraktami pomaga nam uzyskać ogromną kontrolę i nadzór nad każdą przeprowadzaną transakcją w walucie cyfrowej”. Agarwal i jego zespół w PwC przetestowali nawet kilka rozwiązań blockchain w swoim dziale. „Mamy platformę audytu zbudowaną z wykorzystaniem blockchain. Jako zespół przyglądamy się opcjom wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia lepszych rozwiązań do monitorowania przestępstw finansowych i wykrywania złych aktorów. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomagają rozwiązać niektóre z typowych problemów, które obserwujemy, ale [ta] przestrzeń stale się rozwija” – powiedział Agarwal. „Transakcje cyfrowe są często anonimowe i przez większość czasu nie wymagają typowych kanałów bankowych do przeprowadzania transakcji, co zwiększa złożoność.

Dane na łańcuchach bloków są niezmienne. Opracowane wewnętrzne modele sztucznej inteligencji były w stanie wykryć wzorce w dużych ilościach danych, które nie są możliwe do przechwycenia przez silnik oparty na regułach. Algorytmy te dostosowują się do zmian w działalności przestępczej i uczą się na podstawie trendów/wzorów” – powiedział Agarwal, zauważając, że PwC „odniosła duży sukces w tej dziedzinie”, z wieloma zaletami, takimi jak:

Dostępność technologii open source pozwoliła nam zaoszczędzić na kosztach licencjonowania

Poprawa wzorców wykrywania zmniejszyła liczbę fałszywych alarmów, zmniejszając tym samym obciążenie operacyjne i Modele sztucznej inteligencji są samouczące się i mogą odkrywać wzorce, których nie można wykryć za pomocą tradycyjnych systemów.

Kiedy te modele AI zostaną połączone z koncepcjami blockchain, możemy zbudować solidny system, zapożyczając moc decentralizacji, przejrzystości i niezmienności, jaką zapewnia blockchain, z możliwością samouczenia się modeli AI.

Chociaż blockchain i waluta cyfrowa są wciąż nowymi technologiami, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Chociaż niewielka część świata jest zainteresowana wykorzystaniem tych technologii w celu ułatwienia przestępczości, jeszcze większy odsetek jest zainteresowany wykorzystaniem blockchain i cyfrowej waluty w celu znalezienia innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą wydajność w różnych branżach. To, co Agarwal uważa za najbardziej obiecujące w blockchain, to jego zdolność do zapewnienia przejrzystości branżom. „Przypadki użycia Blockchain są ogromne. Właściwości niezmienności i przejrzystości zapewnią, że można zająć się nie tylko aspektem AML, ale całym cyklem życia monitorowania, począwszy od ustanowienia solidnych procesów KYC, a skończywszy na monitorowaniu AML za pomocą inteligentnych kontraktów.

Jedną z wad tej koncepcji jest możliwość adaptacji na dużą skalę ze względu na wysokość związanych z tym kosztów (np. opłata za gaz Ethereum), przy czym większość graczy w tym obszarze działa na poziomie proof-of-concept.” „Biorąc pod uwagę rygorystyczne wymagania dotyczące danych osobowych dla tradycyjnych systemów bankowych, proces ten wymaga dojrzałości. Niemniej jednak, pożyczanie technologii i dostosowywanie jej to wysiłek, który warto podjąć, ze względu na ogromną skalowalność, niezmienność, adaptacyjność, decentralizację i przejrzystość, jaką zapewnia. Technologia rozproszonej księgi zapewnia większą przejrzystość między różnymi interesariuszami, w tym instytucjami finansowymi i organami regulacyjnymi”. Blockchain i waluta cyfrowa mają potencjał do optymalizacji wielu branż, nieodłączne właściwości blockchain, takie jak niskie opłaty transakcyjne, przejrzystość i skalowalność w przypadku blockchain korporacyjnego BSV, można wdrożyć w różnych sektorach w celu obniżenia kosztów operacyjnych i zwiększenia Efektywność operacyjna.

Agarwal wierzy, że blockchain i cyfrowa waluta będą mieć swoje miejsce na świecie, ale przyznaje, że branża musi dojrzeć, zanim zobaczymy powszechne wdrożenie, niemniej jednak całkowite ignorowanie technologii pozostawi przedsiębiorstwa w tyle za konkurencją.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How blockchain solutions can combat blockchain-related crimes, as explained by PwC partner Vikas Agarwal – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO