Bank Ghany pracuje nad wydaniem pierwszej waluty cyfrowej wspieranej przez państwo

Gubernator Banku Ghany (BOG), dr Ernest Addison, ujawnił, że bank apeksowy poczynił postępy w emisji pierwszej w kraju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Addison potwierdził podczas konferencji prasowej, że projekt jest teraz „w zaawansowanej fazie”, zauważając, że istnieje potrzeba podejścia do projektu etapami. Prezes banku centralnego wymienił trzy etapy dla CBDC poprzedzające faktyczny plan uruchomienia tzw. cyfrowego Cedi: fazę projektowania, fazę wdrożenia i fazę pilotażową.

Dlaczego proponowana waluta cyfrowa jest ekscytująca?

Podczas konferencji prasowej Addison ujawnił oczekiwania wobec emisji cyfrowej waluty. Powiedział: „Po fazie wdrożenia będziemy mieli fazę pilotażową, w której kilka osób będzie mogło z niego korzystać, korzystać z elektronicznego Cedi w aplikacjach mobilnych i innych aplikacjach płatniczych, które są obecnie uruchomione”. Mówiąc dalej, Addison zauważył zalety walut cyfrowych wspieranych przez państwo, takich jak proponowane e-Cedi, w porównaniu z innymi prywatnymi, nieuregulowanymi walutami cyfrowymi. Wyjaśnił, że waluty cyfrowe wspierane przez państwo i w równym stopniu wspierane przez banki centralne zyskują większą wiarygodność i uwagę. „Te prywatne formy pieniądza nie są w stanie skutecznie pełnić funkcji pieniądza” – powiedział. Gubernator Addison wyjaśnił również na konferencji, że nieuregulowane waluty cyfrowe, takie jak BTC, są „zbyt niestabilne, aby skutecznie pełnić funkcję pieniądza”.

Pierwszy tego typu w Afryce

Gubernator poinformował również, że BOG był jednym z pierwszych afrykańskich banków centralnych, które ogłosiły gotowość do pracy nad walutą cyfrową, rozważając pomysł stworzenia elektronicznej wersji swojej waluty. Wskazał również, że waluta jest „w zaawansowanym stadium” wprowadzenia. Inne kraje afrykańskie, które planują utworzenie podobnego projektu cyfrowego, to Maroko, RPA, Egipt i Kenia. Addison dodał, że CBDC jest projektem, nad którym zastanawia się wiele banków centralnych. „Bank Centralny Ghany wkrótce opublikuje więcej szczegółów dotyczących projektu” – powiedział.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of Ghana working towards issuing first state-backed digital currency – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO