Salwador uchwala swoje prawo dotyczące bitcoinów — i jest to oszustwo na Tetherther?

Salwador uchwalił ustawę prezydenta Nayiba Bukele, aby uczynić Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w tym kraju! Ustawa uchwaliła 62-19, przy trzech wstrzymujących się, około godziny 20:00 czasu lokalnego w dniu 8 czerwca. Plan Bitcoin El Salvador jest oczywiście oszustwem, a jedynym pytaniem są szczegóły oszustwa. Nagrodą w tym przypadku byłby zapas prawdziwych dolarów amerykańskich z małego kraju. Co najmniej 150 milionów dolarów zostanie wydobyte za pośrednictwem trustu, który ma być interfejsem między dolarami a bitcoinami. Strike, sieć płatnicza, z którą współpracuje Salwador, działa na uwięzi – ledwo obsługiwanym zastępczym tokenie dolara używanym na rynkach handlu kryptograficznego – a „dolary” na koncie Strike w Salwadorze są w rzeczywistości uwięziami. Fałszywe dolary wchodzą, prawdziwe dolary wyciekają.

Art. 1. Celem tej ustawy jest uregulowanie bitcoina jako nieograniczonego prawnego środka płatniczego z mocą wyzwalającą, nieograniczonej w jakiejkolwiek transakcji i pod jakimkolwiek tytułem, którego realizacji wymagają publiczne lub prywatne osoby fizyczne lub prawne. To, o czym wspomniano w poprzednim akapicie, nie stanowi przeszkody w stosowaniu ustawy o integracji walutowej.

Art. 2. Kurs wymiany między bitcoinem a dolarem amerykańskim, a następnie USD, będzie swobodnie ustalany przez rynek.

Art. 3. Ceny mogą być wyrażone w bitcoinach.

Art. 4. Składki na podatek można opłacać w bitcoinie.

Art. 5. Giełdy w bitcoinie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych, tak jak każdy prawny środek płatniczy.

Art. 6. Dla celów księgowych walutą referencyjną będzie USD.

Art. 7. Każdy podmiot gospodarczy musi zaakceptować bitcoin jako zapłatę, gdy jest mu oferowany przez każdego, kto nabywa towar lub usługę.

Art. 8. Bez uszczerbku dla działań sektora prywatnego państwo zapewnia alternatywy umożliwiające użytkownikowi przeprowadzanie transakcji w bitcoinach oraz automatyczną i natychmiastową zamianę bitcoina na USD, jeśli sobie tego życzy. Ponadto państwo będzie promować niezbędne szkolenia i mechanizmy, aby ludność miała dostęp do transakcji bitcoin.

Art. 9. Ograniczenia i operacje oferowanych przez Państwo alternatyw automatycznej i natychmiastowej konwersji z bitcoin na USD zostaną określone w wydanym w tym celu Regulaminie.

Art. 10. Wydział Wykonawczy stworzy niezbędną strukturę instytucjonalną do stosowania tego prawa.

Art. 11. Centralny Bank Rezerw i Nadzór Systemu Finansowego wydają odpowiednie rozporządzenia w terminie, o którym mowa w art. 16 niniejszej ustawy.

Art. 12. Z obowiązku wyrażonego w art. 7 tej ustawy. Państwo będzie promować niezbędne szkolenia i mechanizmy, aby ludność miała dostęp do transakcji bitcoin.

Art. 13. Wszystkie zobowiązania w pieniądzu wyrażone w USD, istniejące przed wejściem w życie niniejszej ustawy, mogą być opłacane w bitcoinach.

Art. 14. Przed wejściem w życie tej ustawy państwo zagwarantuje, poprzez utworzenie trustu w Banco de Desarrollo de El Salvador (BANDESAL), automatyczną i natychmiastową wymienialność bitcoinów na USD niezbędną dla alternatyw oferowanych przez Stan, o którym mowa w art. 8.

Art. 15. Ustawa ta będzie miała szczególny charakter w jej stosowaniu w odniesieniu do innych ustaw regulujących tę sprawę, uchylając wszelkie sprzeczne z nią przepisy.

Art. 16. Niniejsze rozporządzenie wejdzie w życie dziewięćdziesiąt dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Jest to skąpe zredagowane — „bitcoin” nie jest zdefiniowany — daje władzy wykonawczej zdecydowanie zbyt duże uprawnienia do wdrażania potrzebnych instytucji według własnego uznania (prawdopodobnie cecha, jeśli chodzi o Bukele), a art. 15 wygląda jak bomba zegarowa. Ale w każdym razie! Ustawa wykracza poza zwykłe znaczenie „prawnego środka płatniczego”, które obejmuje spłatę długów. Firmy będą musiały zaakceptować Bitcoin, nawet w przypadku zakupów… chyba że nie mają technologii. Konta nadal będą prowadzone w dolarach amerykańskich, oficjalnej walucie Salwadoru — bitcoiny będą wyraźnie substytutem dolara.

Oczywiście prawo nie precyzuje struktury operacyjnej. Bukele wykonał rozmowę na Twitterze Spaces, w której wyjaśnił nieco, jak spodziewali się, że to wszystko zadziała. W rzeczywistości bitcoinerzy utworzyli połączenie niezależnie; Bukele przypadkiem zadzwonił, a oni zauważyli i zaczęli zadawać mu pytania. [YouTube, godzinny segment Bukele; YouTube, pełna trzygodzinna sesja] Jeśli masz godzinę wolnego czasu i kilka przydatnych widelców do wbijania się w uszy, polecam rozmowę z Bukele’s Spaces.

W czasie rzeczywistym wymyślał nowe części planu. Plan wydobycia bitcoinów przy użyciu mocy wulkanu – Salwador czerpie 25% swojej mocy z energii geotermalnej – był pomysłem, który ktoś przedstawił Bukele podczas rozmowy, a później napisał na Twitterze, że jest to teraz polityka. [Świergot]

Zaufanie

Zgodnie z art. 14 Ustawy, Salwador tworzy coś w rodzaju tablicy walutowej, która będzie interfejsem między bitcoinami a dolarami amerykańskimi. Handlowcy będą musieli zaakceptować Bitcoin — ale Trust zrekompensuje straszliwą zmienność Bitcoina, jak wyjaśnił Bukele w Spaces:

[05:16] To prawo mówi o funduszu powierniczym, który rząd zamierza stworzyć, aby przejął ryzyko kupców. [05:36] Na przykład, jeśli jest lodziarnia, a właściciel lodziarni, tak naprawdę nie chce ryzykować. To znaczy, musi zaakceptować bitcoina, bo to obowiązkowa waluta, ale nie chce ryzykować wymienialności. Może wygrać pieniądze, może przegrać. Więc chce zdeponować dolary na swoim koncie bankowym. Więc kiedy sprzedaje lody, może poprosić rząd o wymianę bitcoinów na dolary. Oczywiście może to zrobić również na rynkach, ale rząd miałby fundusz, żeby to zrobić natychmiast. Więc to nie jest tak niestabilne, ponieważ rząd podejmie ryzyko minut lub pół godziny, które zajmie mu przeprowadzenie transakcji. [06:29] Więc zamierzamy stworzyć fundusz powierniczy, aby to zrobić, i jesteśmy gotowi zaryzykować trochę pieniędzy, że możemy trochę zarobić lub możemy stracić, ale to zostanie zrobione, aby pomóc ludziom z ryzykiem. I to jest osobne prawo, które później zostanie zatwierdzone przez zgromadzenie.

Trust zostanie utworzony przez narodowy bank rozwoju BANDESAL, a nie przez bank centralny, z kwotą 150 milionów dolarów w rzeczywistych dolarach. Całkowita rezerwa banku centralnego wynosi 2,5 miliarda dolarów. Bukele przyznał w rozmowie z Spaces, że 150 milionów dolarów to dla Salwadoru dużo pieniędzy. Fundusz powierniczy przejmie całe ryzyko, że cena Bitcoina spadnie.

Jeśli fundusz jest ograniczony do 150 milionów dolarów, to nie jest recepta na całkowitą katastrofę. Ale jedyne, co robi zaufanie, to zapewnienie przykrywki dla absurdalnej zmienności Bitcoina. Zaufanie jest tworzone we współpracy ze Strike, więc podejrzewam, że nie będzie wypłacane w dolarach, ale w uwięzi – ale wkrótce przejdziemy do tej części schematu.

Ahoj, pralnie samoobsługowe!

Bukele planuje stopniowo zastępować dolary bitcoinami, które zostały zaakceptowane przez kupców, a fundusz powierniczy będzie posiadał 150 milionów dolarów w bitcoinach. To znaczy: Salwador wypranie 150 milionów bitcoinów. Z połączenia Spaces: [54:29] Na koniec będziemy posiadać co najmniej 150 milionów dolarów ekwiwalentu bitcoina, ale ten jeszcze nie został kupiony, ponieważ będzie kupiony w małych transakcjach 0,0001 bitcoinów, więc na koniec będziemy trzymać równowartość 150 milionów dolarów w bitcoinach. Ale w tej chwili nie trzymamy żadnego bitcoina. Nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby poprowadzić Know-Your-Customer do międzynarodowych standardów dotyczących transakcji Bitcoin, a także traktować Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Dlatego tworzą bramę dla wątpliwych bitcoinów.

Bitcoiny nie będą pochodzić od kupców 0,0001 BTC na raz. Będą pochodzić od posiadaczy z dużymi torbami brudnych bitcoinów, wyrzucając je za gotówkę. Salwador ma zaskakująco dobre wyniki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, zwłaszcza że ma ogromny problem z gangami wysyłającymi kokainę przez cały kraj. Jest członkiem Karaibskiej Grupy Zadaniowej ds. Działań Finansowych, lokalnego oddziału FATF. [FATF] Salwador nie znajduje się na liście niedoborów AML FATF. UIF, Jednostka Dochodzeń Finansowych Salwadoru, została zawieszona w grupie międzynarodowych jednostek analityki finansowej Egmont w 2018 r. — chociaż została przywrócona w 2019 r. Ale status AML Salwadoru jest bezpośrednio zagrożony przez przyjęcie Bitcoina. To staje się pytaniem, jak długo reszta świata chce prowadzić z nimi interesy – i co to robi z przychodzącymi przekazami.

Jak dobrze działa Strike?

„Bitcoin Beach” została założona w wiosce El Zonte, jako dowód koncepcji lokalnej gospodarki opartej na obiegu zamkniętym Bitcoin. Jest to dotowane przez „anonimowego wieloryba bitcoin”. [CoinDesk] Associated Press przyjrzała się Bitcoin Beach. Nie zdziwisz się, gdy usłyszysz, że to sztuczny eksperyment, który nie działa zgodnie z reklamą. Osoby związane z projektem rozmawiają o tym — ale kiedy AP rozmawiał ze zwykłymi ludźmi, okazało się, że nie zbliżają się do systemu Bitcoin. (Zawiera kilka moich cytatów.) [AP]

Przelewy: płać dolary, wysyłaj linki

Frances Coppola postawiła hipotezę, że Bukele stworzy stablecoina w dolarach amerykańskich i obniży jego wsparcie, zamiast używać rzeczywistych dolarów – jako sposobu na drukowanie pieniędzy: Nie może w żaden inny sposób zagwarantować ryzyka BTC. Ogłoszenie „zaufania” uznałbym za wyraźny dowód zamiaru drukowania ekwiwalentów USD osobiście. Ale jestem bardzo cyniczny… Skorumpowane rządy na całym świecie stworzyły złotówki w celu kradzieży prawdziwych pieniędzy. [Świergot; Świergot; Świergot] Przypuszczenie Coppoli było bardzo bliskie. Strike używa uwięzi, aby przesyłać dolary amerykańskie z USA do Salwadoru – a saldo na drugim końcu pozostaje na uwięzi.

Uwięź to równowartość monety stablecoin odpowiadającej dolarowi amerykańskiemu. Tether Inc. twierdził, że tethery były wspierane jeden do jednego w dolarach amerykańskich na koncie bankowym; to było bezczelne kłamstwo, więc Tether twierdzi, że teraz wspierają je wiewiórki i konfetti. Nigdy nie było możliwego do zweryfikowania odkupienia kajdan na dolary, które rzekomo je wspierają. Jack Mallers, dyrektor generalny Zap, który prowadzi Strike, opisuje Tethera jako „syntetycznego cyfrowego dolara” na smartfonie. Z drobnym problemem, że uwięzi absolutnie nie są dolarami.

Oto Mallers wyjaśniający, jak to działa: [Średni] Przejdźmy przez historyjkę użytkownika. Chcę wysłać 1000 dolarów mojemu przyjacielowi w Salwadorze: • Kiedy inicjuję płatność 1000 USD, narzędzie Strike obciąży moje dotychczasowe saldo w USD.

• Następnie Strike automatycznie konwertuje moje 1000 dolarów na bitcoiny gotowe do użycia w swojej infrastrukturze, wykorzystując swoją infrastrukturę do zautomatyzowanego zarządzania ryzykiem i handlu w czasie rzeczywistym.

• Następnie Strike przenosi bitcoiny przez Zatokę Meksykańską, gdzie docierają do naszej infrastruktury w Ameryce Środkowej w mniej niż sekundę i bez żadnych kosztów.

• Następnie Strike pobiera bitcoiny i automatycznie konwertuje je z powrotem na USDT (syntetyczny cyfrowy dolar znany jako Tether) przy użyciu swojej zautomatyzowanej infrastruktury zarządzania ryzykiem i handlu w czasie rzeczywistym.

• Strike następnie kredytuje istniejącego użytkownika USDT na jego konto Strike. Co jeśli twoja rodzina w domu chce, no wiesz, dolarów, na które ciężko pracowałeś w USA i myślałeś, że im wysyłasz? Cóż, to proste — możesz wypłacić saldo USDT w dolarach amerykańskich w bankomacie Bitcoin z obsługą Strike! Ile bankomatów Bitcoin jest w Salwadorze?

Dwa. Oba są w Bitcoin Beach — w El Sunzal i El Zonte. I żadnego w rozlewiskach, jak… San Salvador. [Radar bankomatu na monety] System strajku – dostarczany przez rząd dla wszystkich – domyślnie będzie korzystał z uwięzi i będzie starał się, abyś używał i krążył. Strajk tymczasem nadal ma rzeczywiste dolary amerykańskie, które zostały wpłacone na koniec wysyłania.

Moja prywatna Błyskawica

Zwróć uwagę, jak w przykładzie z przekazem Mallersa bit Bitcoin nic nie robi — Strike kupuje bitcoiny za dolary i natychmiast sprzedaje je na uwięzi. „Mniej niż sekunda” sugeruje, że jest to wysyłane przez prywatną sieć Lightning Network. Opisałem Lightning Network ostatnim razem. Publiczne LN w zasadzie nie działa i nie może działać. Firma Strike próbowała korzystać z publicznej sieci mesh, ale straciła wiele płatności. Strike pozwala teraz tylko na połączenia LN od „bliskich partnerów”.

Rahul Bile z Strike wyjaśnił w publicznym kanale firmy Slack: [Twitter] W celu ułatwienia wysokich wolumenów płatności strajki zamknęli swoje węzły dla podmiotów zewnętrznych. Mallers napisał na Twitterze w październiku 2020 r.: „Pozostawienie naszych węzłów otwartych na wszelkie połączenia przychodzące pozwoliło każdemu otworzyć dla nas kanały. Prawie wszystkie te kanały były złymi kanałami i powodowały trudności dla naszych węzłów.” [Świergot] Uderzenie po prostu ustawia się między częściami Uderzenia za pomocą własnej izolowanej sieci błyskawicy. Przypuszczam, że to rozwiązuje problem znajdowania ścieżki. Najwyraźniej ta prywatna instancja LN to dobra wiadomość dla Lightning Network.

Cała polityka jest lokalna

Bukele jest naprawdę bardzo popularny – jego aprobata wynosi ponad 90%. Sfinansował tę popularność, zwiększając wydatki bez zwiększania podatków. Ale Salwador nie może wydrukować dolarów amerykańskich, aby zrekompensować deficyt. Bukele również zwyczajowo rządzi siedzeniem spodni, a nie spójnymi planami. Salwador jest w dużej mierze finansowany przez zagraniczną pomoc ze Stanów Zjednoczonych — aby nieco zrekompensować to, jak dokładnie Stany Zjednoczone wrobiły Salwador w latach 80. XX wieku. [The Atlantic] Ale USA nie są zadowolone z autorytaryzmu i skorumpowanych kolesiów Bukele i przekierowały swoje fundusze na grupy społeczeństwa obywatelskiego. [Reuters] Bukele finansował deficyt emitując obligacje – ale rynek wycenił je z ogromną dyskontem, rzędu 7–9%. [Reuters] Bukele spotkał się w czwartek 10 czerwca z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, od którego miał nadzieję pożyczyć miliard dolarów.

Plan Bitcoin był główną częścią dyskusji. MFW zorganizował wcześniej konferencję prasową; odmówili brania udziału w wielu pytaniach związanych z Bitcoinem, ale uprzejmie zaznaczyli, że byli bardziej niż trochę niepewni co do schematu: [MFW] Przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego rodzi szereg kwestii makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo wnikliwej analizy. Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń i będziemy kontynuować konsultacje z władzami. FT Alphaville uważa, że ​​plan Bitcoin jest opcją zapasową na wypadek, gdyby pożyczka od MFW całkowicie upadła. [FT, za darmo z logowaniem] Bukele prawdopodobnie chce zdobyć dolary przychodzące jako przekazy pieniężne – jeśli Strike nie po prostu zatrzyma ich wszystkich – a dodanie przywiązań do gospodarki zamiast dolarów pozwoliłoby mu skutecznie drukować pieniądze, których nie mógłby wydrukować w inny sposób.

Szansa Galt’s Gulch

Istnieje również podplan, który ma na celu przyciągnięcie łatwowiernych libertarian do Salwadoru. Na wezwanie Spaces, Bukele zaoferowało stałe miejsce zamieszkania w Salwadorze za 3 BTC: [10:37] Mógłbyś stać się krajem-schronieniem dla kryptowalut, myślę, że wielu przedsiębiorców bitcoinowych, wszyscy by tam przyszli, a ponieważ wiesz, że system bankowy byłby przyjazny, wszystko byłoby przyjazne. To nie wystarczy, aby kupić ci zabezpieczoną enklawę, w której nie będziesz musiał spotykać się z lokalnymi biednymi ludźmi ani zostać zastrzelonym przez gangi. Zdumiewająca jest również miejscowa liczba morderstw.

W Ameryce Środkowej istnieje mały chałupniczy przemysł, który oszukuje naiwnych libertarian o skłonnościach kolonialnych. W planie miast czarterowych Hondurasu kilku libertarian myślało, że mogą przybyć do jakiegoś kraju, przejąć obszar i prowadzić go jako enklawę z prywatnymi prawami. Bogaci się bogacili, lokalna biedota została przekręcona, plan miasta statutowego został ostatecznie uznany za niezgodny z konstytucją, a pieniądze inwestorów poszły z dymem. [Powód; Otwarta demokracja] Bracia Bitcoin zdają się poważnie myśleć, że Bukele jest naiwną wariatką, którą mogą wziąć za wszystko, co ma, a nie odnoszącym sukcesy politykiem. Jestem prawie pewien, że zarówno Bukele, jak i bitcoinerzy, którzy sprzedali mu ten schemat, są przekonani, że zamierzają zepsuć drugiego. Możliwe, że obaj oczywiście przegrają.

Szachy jednowymiarowe Nie oczekuj, że plan Bitcoin El Salvador będzie dobrze skonstruowanym, długim programem, spójnie opracowanym przez inteligentnych ludzi. To jest ledwo zaplanowane uderzenie i złapanie. Zaufanie o wartości 150 milionów dolarów zostanie natychmiast wyczerpane. Konsumenckie wykorzystanie bitcoinów będzie prawie zerowe. Pęta będą krążyć jako dolary, dopóki ludzie nie zorientują się, że te rzeczy nie są wymienialne. Strike jakoś upadnie.

Międzynarodowa społeczność finansowa będzie traktować Salwador jako kraj prania brudnych pieniędzy. MFW prawdopodobnie postawi surowe warunki na dalsze pożyczki. Bracia Bitcoin stracą swoje pieniądze i bitcoiny. Mieszkańcy Salwadoru będą jeszcze bardziej wkurzeni. Bukele, kto wie? Może wykręcić się z tego — na przykład obwinianie obcych jest oczywistym posunięciem. Jest na tyle sprytny, że ma już przygotowany plan ucieczki. Po prostu załóż, że bitcoin w Salwadorze jest tak głupi, jak się wydaje, a dokonasz prawidłowych prognoz.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : El Salvador passes its Bitcoin Law — and it’s a Tether scam – Attack of the 50 Foot Blockchain (davidgerard.co.uk)Author: BitcoinSV.pl
CEO