Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

18 czerwca 2021

Ustawodawcy Salwadoru głosują za wprowadzeniem BTC jako prawnego środka płatniczego

Salwador jest teraz pierwszym na świecie, który akceptuje BTC jako prawny środek płatniczy, niecały tydzień po tym, jak prezydent Nayib Bukele złożył deklarację, że kraj Ameryki Środkowej przyjmie cyfrową walutę w ramach rządowych starań o zwiększenie integracji finansowej i poprawę sytuacji sektora przekazów pieniężnych. Prawodawcy w Salwadorze głosowali – 62 na 84 głosy – za propozycją Bukele, aby stworzyć prawo, które utoruje drogę do przyjęcia BTC, podał Reuters.

Korzystanie przez BTC z prawnego środka płatniczego rozpocznie się za 90 dni, a rynek ustali kurs wymiany BTC-dolar. Bukele powiedział, że korzystanie z cyfrowej waluty jest opcjonalne dla osób fizycznych, zauważając, że rząd zagwarantuje jej wymianę na dolary w momencie transakcji za pośrednictwem funduszu powierniczego utworzonego w banku rozwoju Salwadoru, BANDESAL.

Zgodnie z prawem waluta cyfrowa musi być akceptowana w kraju jako płatność za towary i usługi. Osoby fizyczne mogą również zdecydować się na opłacenie składek podatkowych w walucie cyfrowej. „Przyniesie integrację finansową, inwestycje, turystykę, innowacyjność i rozwój gospodarczy dla naszego kraju” – powiedział Bukele w tweecie przed głosowaniem w Kongresie. Głosowanie ma miejsce niecały tydzień po tym, jak Bukele ogłosił na konferencji w Miami, że pracuje nad odnowieniem wiary obywateli w przyszłość małego narodu, a jednym ze sposobów, w jaki stara się to zrobić, jest BTC.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1401327906178191366?s=20

Bukele powiedział w nagranej prezentacji: „W krótkim okresie stworzy to miejsca pracy i pomoże zapewnić integrację finansową tysiącom osób spoza formalnej gospodarki, a w perspektywie średnio- i długoterminowej mamy nadzieję, że ta niewielka decyzja pomoże nam choć trochę popchnąć ludzkość we właściwym kierunku”. Bukele jest popularny w Salwadorze, a Associated Press zauważa, że ​​jego poparcie stale przekracza 90%. Jego rządząca partia Nowe Idee również ma większość w Kongresie.

W związku z tym ustawa prawdopodobnie przepłynie i sprawi, że kraj Ameryki Środkowej jako pierwszy na świecie uzna zdecentralizowaną walutę cyfrową jako prawny środek płatniczy. Przyjęcie walut cyfrowych przez Bukele jest godne pochwały i miejmy nadzieję, że światowi liderzy będą z niego korzystać. Jednak wybór BTC nadal pokrzyżuje jego marzenie o wyzwoleniu mieszkańców Salwadoru. Chociaż BTC nie cierpi z powodu niektórych wąskich gardeł walut fiducjarnych, takich jak nieograniczona podaż, nadal ma wysokie opłaty, które ograniczają jego wykorzystanie w płatnościach.

BTC również nie skalował się i utrzymał rozmiar bloku 1 MB, co powoduje, że działa wolno i ogranicza transakcje na sekundę. Z drugiej strony BSV skaluje się bez ograniczeń, ma transakcje w czasie rzeczywistym i pobiera tylko ułamki grosza za transakcję. To spowodowało, że jego użycie gwałtownie wzrosło, a w ostatnim etapie przewyższyło BTC pod względem skumulowanego rozmiaru danych. Prezydent Bukele podążył za swoim ogłoszeniem za pomocą postów na Twitterze, w których wierzył, że BTC poprawi gospodarkę jego kraju. Jednym z sektorów, na które celuje, są przekazy pieniężne, sektor krytyczny w Salwadorze.

Około 25% obywateli tego kraju mieszka w Stanach Zjednoczonych, a w 2020 roku, pomimo pandemii, wysłali do domu 6 miliardów dolarów. Jego celem jest również włączenie finansowe. Kraj ma wysoką populację nieubankowioną, a niektóre badania podają ją na ponad 70%. Jednak nie wszyscy byli pod wrażeniem decyzji Bukele. Rohan Grey, ekspert z Digital Currency Global Initiative, powiedział BBC News, że to wszystko było wyczynem PR.

Ostrzegł ponadto, że „kraj przyjmujący kryptowalutę jako prawny środek płatniczy dawałby znaczną kontrolę sieci, która nie jest stabilna, nie ma odpowiedzialnych podmiotów i nie ma doświadczenia w zapewnianiu stabilności cen i płynności, które waluta ma zapewnić”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : El Salvador lawmakers vote to make BTC legal tender – CoinGeek