Nassim Nicholas Taleb: Waluta nigdy nie może być inwestycją spekulacyjną

Autor finansów i ryzyka, Nassim Nicholas Taleb, wystąpił przeciwko BTC w swojej prezentacji w dniu 3 konferencji CoinGeek w Zurychu. Porównał także niektóre społeczności kryptowalut i ich mentalność „HODL” z religiami neopogańskimi i nadał historyczny kontekst kilku dobrze utartym opowieściom o Bitcoinie. Nikt tak naprawdę nie spodziewał się, że Taleb (lub Nouriel Roubini) zacznie wysuwać ostre argumenty na rzecz BSV jako lepszej realizacji wizji Satoshiego Nakamoto niż BTC. Jednak jego główne punkty były przeciwko BTC jako magazynu wartości lub zabezpieczenia przed inflacją – coś, z czym większość odbiorców prawdopodobnie już się zgodziła.

Zgadzając się z poprzednim mówcą Nourielem Roubinim, przypominając wszystkim, że jego sentymenty skłaniają się do libertarianizmu, Taleb powiedział, że tak naprawdę nie lubi, gdy rządy posiadają/kontrolują waluty, których używamy. Przypomniał jednak słuchaczom o kilku kluczowych kwestiach: waluta nigdy nie powinna być inwestycją spekulacyjną; magazyn wartości musi mieć granice arbitrażu; a elastyczność transakcyjna nie wymaga całkowitej decentralizacji. Poprawił jednak Roubiniego w jednym punkcie: BTC nie jest użyteczny do celów przestępczych. „Wszystko, co elektroniczne jest identyfikowalne”, zauważył.

Taleb postrzegał BTC jako zabezpieczenie przed inflacją w porównaniu ze złotem. Mem „cyfrowe złoto” jest popularny w kręgach BTC, ale nie ma zbyt wiele do odegrania w BSV. Dodał, że samo złoto zostało zdemonetyzowane i nie ma go wystarczająco dużo, aby nadążyć za popytem na pieniądze. To sprawiło, że nawet ten zasób jest zbyt niestabilny, aby naprawdę chronić przed inflacją.

„Chcę przekonać libertarian, że Bitcoin nie jest tym, dla czego powinni się gromadzić” – powiedział, podając wzór na to, czym powinno być prawdziwe zabezpieczenie przed inflacją. Opowiedział historię włoskich studentów gromadzących tokeny telefoniczne jako zabezpieczenie przed rosnącą lirą jako przykład zabezpieczenia, które działa tylko tymczasowo. W podobnym duchu znajomy trop Bitcoina, w którym Jezus ścigał wymieniających pieniądze ze świątyni, nie sprawdzał, dlaczego wymieniający pieniądze tam byli (świątynia akceptowała tylko szekla tyru, wówczas stabilną walutę). W bardziej nowoczesnych czasach ludzie używali franka szwajcarskiego jako stabilnego żywopłotu.

To, czego ludzie naprawdę chcą, to coś stabilnego, a BTC nie jest tym. Taleb powiedział, że jedną rzeczą w BTC, która „naprawdę mnie zniechęciła i rozpoczęła cały proces” (w kierunku sceptycyzmu BTC), było spojrzenie na zmienność cen BTC w porównaniu ze statystykami kapitalizacji. Nie ma mowy, żeby to była użyteczna forma pieniędzy z tego rodzaju liczbami. Ale co z funkcjonowaniem BTC jako pewnego rodzaju kopii zapasowej obecnego systemu fiat, gdyby jakoś zawiodło? „Pewna osoba powiedziała mi:„ Jeśli świat pójdzie do piekła, zawsze mogę użyć Bitcoina ”.

Cóż, jestem w biznesie ryzyka”. Nie było gwarancji, że będziesz w stanie użyć BTC w prawdziwym kryzysie, powiedział, a miniony rok miał wystarczająco dużo przykładów kryzysów, aby pokazać, jak sprawy mogą szybko zmienić kurs.

Na konferencji, na której skupiono się na „rozpaleniu mocy danych” z prawie zerową zawartością wartości jednostkowej BSV, krytyka Roubiniego i Taleba dotycząca BTC jako waluty lub zabezpieczenia przed inflacją wydawała się nieco oczywista. Obaj mogli być zaskoczeni, gdy okazało się, że publiczność rzeczywiście zgadza się z ich punktami. Obaj mówcy dalej rozwijali swoje opinie i spotkali się z bardziej konfrontacyjnymi komentarzami ze strony dr Craiga S. Wrighta i Iana Grigga w następnym panelu.

Było oczywiste, że ani Roubini, ani Taleb nie badali jeszcze BSV zbyt szczegółowo – czy zrobią to w przyszłości, dopiero się okaże. Ale publiczność BSV zmęczyła się również dziesięcioletnim memem „cyfrowego złota”, który nigdy nie został dostarczony (i nigdy nie był tak naprawdę prawdziwy), i teraz szuka szerszych zastosowań technologii, aby spełnić wizję Satoshiego.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Nassim Nicholas Taleb: A currency must never be a speculative investment – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO