Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

18 czerwca 2021

Chiny rozdają 6 milionów dolarów w pekińskim teście cyfrowego juana

Próby cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego mają być kontynuowane, tym razem w stolicy Pekinu, gdzie rząd rozdaje społeczeństwu 40 milionów juanów (6,2 miliona dolarów). Kraj planuje uruchomienie cyfrowego juana przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku. W swoim ogłoszeniu lokalne Biuro Nadzoru Finansowego i Administracji w Pekinie ujawniło, że rozda mieszkańcom 200 czerwonych kopert, z których każda zawiera 200 cyfrowych juanów (około 31 USD). Aby wziąć udział w konkursie, mieszkańcy muszą złożyć wniosek przed 7 czerwca za pośrednictwem aplikacji bankowych Industrial and Commercial Bank of China oraz Bank of China.

To już drugi raz mieszkańcy Pekinu wejdą w interakcję z cyfrowym juanem. Jak informował CoinGeek na początku tego roku, stolica rozpoczęła test CBDC później niż jej rówieśnicy, w tym Shenzhen i Suzhou. W tamtym czasie był to największy test cyfrowego juana, w którym PBoC współpracuje z lokalnymi placówkami w zakresie płatności w walucie cyfrowej. Po raz pierwszy bank centralny wybrał bezpośrednią współpracę z małymi sklepami typu mom-and-pop zamiast z gigantami technologicznymi i detalicznymi. W kolejnym kroku, aby pobudzić przyjęcie cyfrowego juana, urzędnik banku centralnego zaproponował piaskownicę regulacyjną do testowania transgranicznych transakcji finansowych z CBDC.

Xing Yujing, prezes oddziału LBCh w Shenzhen uważa, że ​​piaskownica jeszcze bardziej przyspieszy wymienialność rachunków kapitałowych między Shenzhen a Hongkongiem. Przemawiając podczas wywiadu z tygodnikiem Outlook, publikacją należącą do państwowej agencji prasowej Xinhua, Yujing stwierdził: „Możemy zbadać, jak umożliwić podmiotom rynkowym o silnym transgranicznym popycie finansowym i możliwościach kontroli ryzyka korzystanie z cyfrowego renminbi w programie pilotażowym wymienialności”. Dyrektor wykonawczy uważa, że ​​piaskownica stworzy „autostradę transgranicznych innowacji finansowych między dwoma miastami”. Shenzhen już ugruntowało swoją pozycję jako jedno z kluczowych miejsc testowania CBDC.

Ponadto jest domem dla niektórych największych chińskich gigantów technologicznych, w tym Tencent i Huawei. Jego bliskość do Hongkongu sprawia, że ​​pilot transgraniczny jest jeszcze bardziej wykonalny, powiedział Yujing. Szczególnie ważne jest zastosowanie transgranicznego przelewu cyfrowego juana. Podczas gdy LBCh zbagatelizowało CBDC jako chińskie wysiłki zmierzające do zmniejszenia dominacji dolara amerykańskiego na arenie międzynarodowej, wielu ekspertów uważa, że ​​jest to główny cel.

Obecnie juan stanowi zaledwie 1,95% transakcji globalnych, znacznie mniej niż USD, który stanowi niecałe 40%. To nawet mniej niż jen japoński, który odpowiada za 3,45% globalnych transakcji. Dzięki cyfrowemu juanowi Chiny będą chciały zwiększyć swój udział w globalnym wykorzystaniu. PBoC zawiera już takie funkcje, jak inteligentne kontrakty, aby promować swoją atrakcyjność wśród globalnej publiczności. Jednak według byłego gubernatora LBCh, Zhou Xiaochuana, zajdzie to tylko do tej pory.

Stwierdził niedawno: „Z pewnością pomoże to w transgranicznym używaniu juana, ale nie w znaczący sposób. Internacjonalizacja juana będzie zależeć bardziej od wyborów politycznych oraz postępu reform i otwarcia Chin, a nie tylko od czynników technicznych”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : China giving away $6 million in Beijing digital yuan test – CoinGeek