Protokoły tokenów w BSV: RUN

W kolejnym artykule z naszej serii wywiadów z założycielami protokołu tokenów na BSV, przeprowadzamy wywiad z Brentonem Gunningiem, założycielem protokołu RUN.

Co robi RUN, czego nie potrafi żaden inny protokół tokenów?

Brenton Gunning: RUN naprawdę ma inne podejście. Piszesz swoje przyrządy w JavaScript, co oczywiście ułatwia podnoszenie (i zatrudnianie). Jest w to dużo technologii! Sandboxing, rzadkie hacki językowe, duża infrastruktura testowa i nie tylko. Poświęciliśmy czas, aby naprawdę to zrobić dobrze, ponieważ JavaScript został zbudowany dla animacji w sieci, a nie inteligentnych kontraktów. Łatwiej byłoby po prostu stworzyć niestandardowy język programowania, ale byłoby to gorsze dla użytkowników. Poza tym jigi wchodzą ze sobą w interakcje. Można je dołączać, tworzyć i konsumować z innych przyrządów, przekazywać do funkcji itp. Tak naprawdę chodzi tylko o to, aby dać programistom narzędzia, do których już przywykli, mając poza blockchainem, ale w przypadku przyrządów. Na przykład power-upy w CryptoFights mogą być konsumowane przez wojowników, aby je wyrównać. Wymaga to również prawdziwej technologii, aby działać. Wreszcie możesz posiadać kod, a także obiekty. Nawet Ethereum tego nie robi. Twoje umowy mają właścicieli i lokalizacje, podobnie jak Twoje tokeny, i możesz z czasem dodawać funkcje lub aktualizować ich właściwości. Możesz także ponownie wykorzystać kod z innych aplikacji, rozszerzając ich klasy lub wywołując funkcje zgodnie z potrzebami. Na przykład kod aukcji DEX Relay jest już używany przez inne osoby spoza Relay.

Czy RUN jest biznesem nastawionym na zysk, czy tylko protokołem typu open source, z którego mogą korzystać inni?

Brenton Gunning: Protokół open source RUN jest i zawsze będzie darmowy. Naszym celem w tej chwili jest zróżnicowany ekosystem aplikacji i usług, ponieważ dzięki temu rośnie ciasto dla wszystkich. Sposób, w jaki będziemy dalej zarabiać, to interfejsy API dla programistów. Bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja aplikacja, ważne jest, aby mieć dostęp do doskonałej infrastruktury, która skaluje się, gdy to zrobisz. Te powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Jakie są najważniejsze cele RUN na 2021 rok?

Brenton Gunning: Cóż, mamy teraz świetną bazę użytkowników, więc najpierw ich wesprzemy i pomożemy im się rozwijać. W 2021 r. wprowadzimy również kilka dużych funkcji — które sprawią, że RUN dorówna Ethereum pod względem programowalności — i rozszerzy obecne interfejsy API dla programistów. Bądźcie czujni.

Co najbardziej Cię cieszy, gdy zobaczysz zbudowane z RUN?

Brenton Gunning: Przede wszystkim jestem tak podekscytowany, że dołączają nowi użytkownicy spoza krypto. Dzięki RUN i JavaScript mamy szansę dotrzeć do zwykłych programistów, nie tylko do osób zajmujących się kryptografią. Na przykład twórca More Duckies nauczył się kodować w ciągu miesiąca, aby zbudować grę. To jest tak potężne. Poza tym jestem podekscytowany, widząc aplikacje, które budują się na sobie. To zawsze było celem RUN i dopiero zaczynamy to dostrzegać, dzięki interoperacyjności między Relay, Tique, CryptoFights i innymi. Im więcej tego, tym silniejsze efekty sieciowe i większa szansa na sukces BSV. Na koniec chciałbym zobaczyć nowe portfele i infrastrukturę. Istnieje mnóstwo okazji do zarabiania pieniędzy poprzez rozwijanie ekosystemu i tworzenie miejsca. Sięgnij po pomysły!

Protokoły tokenów

Czy możesz wyrazić swoje przemyślenia na temat etykiet „Warstwa” dla Tokenów? (np. STAS to L0, sCrypt to L1, a Tokenized to L2)

Brenton Gunning: RUN wykorzystuje transakcje Bitcoin (L1) jak pakiety internetowe. Dają one RUN narzędzia do zarządzania prawami własności, składania zamówień i płatności, a RUN nie może bez nich działać. Ale cały kod JavaScript wyższego poziomu jest wykonywany przez użytkowników i usługi, a nie górników. To tak, jak skalował się Internet. Dziwne byłoby dzisiaj, gdyby routery sieciowe uruchamiały kod na Facebooku, ale tego właśnie oczekuje wiele osób od górników i tokenów! Używając L2, możesz robić różne rzeczy, których nie możesz zrobić w samym L1. Obejmuje to uruchamianie JavaScript, ale umożliwia także nowe funkcje, takie jak łączenie z transakcjami bez ich wydawania. RUN w pełni wykorzystuje L2 i uważamy, że kombinacja jest potężniejsza niż wybór jednej lub drugiej. Ostatnia rzecz – myślę, że wokół warstw jest dużo zamieszania, ponieważ szczerze mówiąc, nie mamy jeszcze świetnej terminologii. Z mojej perspektywy wszystkie protokoły tokenów w BSV są obecnie w warstwie 2. Są ludzie używający L0 i L1 do podkreślenia różnych aspektów ich protokołu, ale kiedy zagłębisz się w którykolwiek z nich, zobaczysz, że gdzieś potrzebny jest jakiś kod poza łańcuchem. To dla mnie L2 i to jest w porządku.

Jakie są twoje przemyślenia na temat używania satoshi jako tokenów?

Brenton Gunning: RUN ma funkcję zwaną backed jigs, która w rzeczywistości pozwala na przechowywanie BSV wewnątrz obiektu wyższego poziomu. Jest więc miejsce na mieszanie satoshi i tokenów. Jeśli chodzi o inne protokoły tokenów, które używają satoshi dla stanu tokena, osobiście uważam, że programiści uznają to za trochę ograniczające, ale zobaczmy, jak to się rozegra.

Czy uważasz, że może istnieć wiele protokołów Token na szczycie BSV?

Jeśli tak, dlaczego? A czym to się nie różni od twierdzenia, że wiele kryptowalut może współistnieć? Brenton Gunning: Długoterminowymi atutami RUN są łatwość użycia i ekosystem, ale w pełni oczekuję innych protokołów. Jesteśmy dopiero na początku drogi eksperymentowania i kreatywności. Ludzie od dawna robią inteligentne kontrakty w systemach opartych na kontach, ale BSV jest liderem w realizacji tych pomysłów w systemie opartym na UTXO. Powinno to lepiej się skalować, a także stwarzać wiele możliwości.

Ethereum

Jak BSV może konkurować z Ethereum?

Brenton Gunning: Powinniśmy myśleć bardziej niż Ethereum. Jest też Flow, Solana, BCH i wiele innych. W zasadzie wszystko musimy przyspieszyć. Aby w tym pomóc, RUN organizuje w ten weekend hackathon w dniach 4-6 czerwca. Jest też pula nagród powyżej 100 BSV, więc podziel się tym z programistami, których znasz.

Jak BSV może zyskać na współpracy z ETH i DeFi?

Brenton Gunning: Wielu użytkowników i aplikacji na ETH i innych blockchainach zmaga się obecnie z opłatami. To ogromny problem. Mamy szansę nakłonić ich, aby przyjechali i odkryli coś lepszego. Ale oprócz tego możemy zobaczyć, co robią i uczyć się na ich sukcesach. Pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca.

Generał

Jak myślisz, jaki wpływ na BSV miała narracja LAW w odniesieniu do tokenizacji?

Brenton Gunning: Jeśli skupisz się na budowaniu czegoś, co ludzie kochają, świat podąży za tym. Prawa pozostają w tyle za kulturą i technologią, a nie na odwrót. Potrzebujemy więcej kreatywności i więcej eksperymentów. Myślę, że Uber mógłby być tutaj świetnym wzorem do naśladowania. Stworzyli usługę, którą pokochali użytkownicy i nikogo nie oszukiwali. W rezultacie przepisy w większości się do nich dostosowały. W niektórych miejscach Uber musiał zapłacić grzywny, aby kontynuować działalność, aw innych kartele taksówkarskie zmusiły ich do zamknięcia. To jest ryzyko sukcesu. Ale są tutaj, aby zostać, a świat jest dla nich lepszy.

Gdybyś mógł machnąć magiczną różdżką i zmienić coś w kulturze BSV lub środowisku biznesowym, co by to było?

Brenton Gunning: BSV to duży pokój. Jest dużo miejsca na różne podejścia i osobowości! Widzimy już, jak ludzie dołączają do BSV tylko po to, aby korzystać z tej lub innej aplikacji, a następnie z czasem odkrywają wszystkie inne części ekosystemu. Tak powinno być. Ale chciałbym, żeby więcej ludzi wiedziało, co naprawdę dzieje się na BSV. Gdyby tak się stało, BSV nigdy nie zostałby usunięty z listy. Dziękuję, Brenton, za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Mam nadzieję, że czytelnicy dowiedzieli się więcej o protokole RUN. Wypatrujcie kolejnego wywiadu z tej serii.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Token protocols on BSV: RUN – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO