Kanały SPV otwierają nowe możliwości aplikacji mobilnych w wersji 1.1.0

Zespół ds. infrastruktury Bitcoin SV wydał w tym tygodniu wersję 1.1.0 SPV Channels CE, wprowadzając funkcjonalność na urządzenia mobilne i umożliwiając nową gamę aplikacji mobilnych dla BSV. SPV, czyli uproszczona weryfikacja płatności, została szczegółowo opisana w oryginalnej białej księdze Satoshiego Nakamoto w 2008 roku i jest niezbędna do skalowania sieci. Umożliwia weryfikację transakcji i zapobieganie podwójnym wydatkom bez konieczności pobierania przez uczestników pełnego zapisu łańcucha bloków Bitcoin. Aby to się działo prawidłowo, uczestnicy sieci Bitcoin (w tym sprzedawcy, podmioty przetwarzające transakcje, klienci i inne osoby) mają możliwość przesyłania i odbierania bezpiecznych wiadomości między swoimi urządzeniami — nawet jeśli jeden z nich jest offline w momencie wysłania wiadomości . Ta najnowsza aktualizacja wprowadza kanały SPV na urządzenia z systemem iOS i Android oraz zawiera zestawy programistyczne (SDK) i biblioteki klienta mobilnego dla obu systemów operacyjnych.

Korzysta z usługi Firebase Cloud Messaging i oszczędza zasoby urządzeń mobilnych, ponieważ aplikacje nie muszą już aktywnie wyszukiwać aktualizacji w sieci. Po raz pierwszy wydany w październiku 2020 r. Kanały SPV zostały opisane jako „usługa nano” i „podobna do poczty e-mail IMAP” przez dyrektora technicznego projektu nChain i Bitcoin SV Instrastructure Steve Shaddersa. Usługa zawsze włączona umożliwia przesyłanie do urządzeń wiadomości wychodzących, zaszyfrowanych od początku do końca na poziomie aplikacji, nawet jeśli odbiorca jest przez pewien czas w trybie offline. „Kiedy po raz pierwszy udostępniliśmy światu kanały SPV w październiku zeszłego roku, udowodniliśmy wykonalność samej usługi i pokazaliśmy, w jaki sposób te nowe możliwości można wykorzystać do tworzenia aplikacji komputerowych, które wykorzystują tę usługę”, powiedział Shadders o aktualizacji z tego tygodnia. „Widzieliśmy prawdziwy potencjał i użyteczność tej usługi, gdyby można ją było skutecznie zintegrować z aplikacjami mobilnymi, ale aby stworzyć jak najlepsze wrażenia użytkownika i zapewnić, że jest zasobooszczędna, dostarczenie tej funkcjonalności wymagało mechanizmu natywnej integracji z powiadomieniami push na mobilny.

Wraz z dzisiejszym wydaniem, zespół Bitcoin SV Infrastructure dostarczył tę funkcjonalność za pomocą gotowego pakietu SDK, wprowadzając zupełnie nowe funkcje dla urządzeń mobilnych i wzmacniając zdolność sieci Bitcoin do dostarczania prawdziwych transakcji peer-to-peer”. Komunikaty SPV działają w kanałach prywatnych, co pozwala sprzedawcy na skonstruowanie transakcji i przesłanie jej do klienta, który następnie zapłaci. Sprzedawca wysyła transakcję do procesora za pośrednictwem mAPI, procesu, który ma również wbudowaną podwójną ochronę wydatków. Kanały SPV obejmują interfejsy API kanałów i wiadomości API, które można włączyć do aplikacji Bitcoin. Wiadomości pozwalają każdemu pisać, odbierać i usuwać wiadomości, a także oznaczać je jako przeczytane/nieprzeczytane oraz wysyłać/odbierać powiadomienia push.

Interfejs Channels API jest zabezpieczony danymi uwierzytelniającymi konta, co pozwala właścicielom kont tworzyć, wyświetlać lub usuwać kanały, uzyskiwać informacje o nich i inne funkcje. Zwykli klienci nie muszą posiadać kont do jednorazowych zakupów. Twórca Bitcoina, dr Craig S. Wright, wielokrotnie wzywał twórców aplikacji do korzystania z funkcji SPV w swoich usługach, mówiąc, że tak zawsze miał działać Bitcoin. Zasugerował również, że funkcjonalność SPV wykracza daleko poza proste transakcje płatnicze, a nawet może być wykorzystywana do przetwarzania/weryfikacji etapów umowy.

Więcej informacji o kanałach SPV i sposobach ich prawidłowego używania znajduje się na stronie Narzędzia programistyczne Bitcoinsv.io oraz na GitHub.

Devtools – Bitcoin SV

GitHub – bitcoin-sv-specs/brfc-spvchannels: brfc-spvchannels

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SPV Channels opens up new mobile app possibilities with v1.1.0 release – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO