3 izraelskie ICO, które zebrały 250 milionów dolarów, były oszustwami: pozew byłego pracownika

Według ich byłych pracowników trzy z największych i najbardziej rozreklamowanych ICO w Izraelu były jawnymi oszustwami. Trzy projekty pozyskały ponad 250 milionów dolarów w ramach ich sprzedaży żetonów, ale według pracowników operatorzy skierowali środki na własne wydatki osobiste. Trzy z nich – Sirin Labs, Stx Technologies Ltd (Stox) i Leadcoin – przeprowadziły swoje ICO w 2017 i 2018 roku. Spośród nich Sirin Labs był najbardziej znanym, przyciągał nagłówki dzięki obietnicy pierwszego na świecie w pełni opartego na blockchain smartfonie.

W lipcu 2017 roku zebrał 158 milionów dolarów, wykorzystując promocję celebrytów, w tym przez ikonę piłki nożnej Lionela Messiego. Stox ze swojej strony zebrał 34 miliony dolarów miesiąc później, aby zbudować zdecentralizowany rynek prognoz. W marcu następnego roku Leadcoin przeprowadził swoje ICO, zbierając 58 milionów dolarów na zdecentralizowaną sieć wymiany leadów. Jednak według nowego raportu w Izraelu, trzy były obsługiwane przez tę samą klikę; taki, który miał tylko oszukiwać inwestorów.

Trzech byłych pracowników złożyło pozew oskarżając swoich byłych szefów o oszukiwanie inwestorów bez zamiaru tworzenia obiecanych produktów. Cała trójka pracowała dla Singulariteum, funduszu venture capital, którego kierownictwo rzekomo zaaranżowało oszustwa ICO. Pracownicy oskarżyli wiele osób i podmiotów, ale wyróżnia się jedno nazwisko: Moshe Hogeg. Izraelski przedsiębiorca był jednym z największych nazwisk na krajowej scenie blockchain. Jest chyba najbardziej znany jako człowiek stojący za Sirin Labs. Po udanym ICO w 2017 r. jego firma nadal składała obietnice, kiedy jego oczekiwany smartfon z technologią blockchain trafi na rynek, ale zawsze się nie udaje.

W 2019 roku zwolnił jedną czwartą swojego personelu, a w 2020 roku został pozwany przez Foxconn za niezapłacenie 6 milionów dolarów należnych za produkcję 10 000 smartfonów. Hogeg był również wielokrotnie pozywany z dala od swojego przedsięwzięcia Sirin Labs, ale według lokalnych raportów zawsze rozwiązywał sprawy poza sądem. Powodowie pozywają Hogega i jego rzekomy gang oszustów o 16,1 miliona dolarów. Twierdzą, że zainwestowali swoje fundusze w firmy, które założył Hogeg, wierząc, że odniosą sukces. Poprosili również swoich przyjaciół i rodziny, aby również zainwestowali swoje pieniądze. Jednak później rzekomo odkryli, że ich szefowie wydają pieniądze na drogie zagraniczne podróże i luksusowe kondominia.

Według doniesień, jeden z nich płacił podobno 15 000 dolarów miesięcznie czynszu za penthouse w Tel Awiwie Część pozwu twierdziła: „Pozwani rozumieli zalety i potencjał związany z pozyskiwaniem pieniędzy poprzez pierwsze oferty monet, zwłaszcza brak nadzoru i regulacji w tym obszarze”. The Times of Israel wskazał na oświadczenia przedstawicieli jednej z firm Hogega, ilustrujące jego przekonanie, że nieuregulowany przemysł walut cyfrowych pozwolił mu robić, co chciał. Na imprezie branżowej w grudniu 2017 r., w okresie największej popularności ICO, przedstawiciel stwierdził: „To Dziki Zachód. Nikt nie wie, co się dzieje.

Facebook nie blokuje jeszcze reklam. Google nie blokuje reklam. Mozesz robić wszystko na co masz ochotę.” Hogeg zaprzeczył zarzutom, donosi Walla!News. Dzieje się tak pomimo nagrań jego nieżyjącego już księgowego potwierdzających, że przedsiębiorca zamierzał oszukać inwestorów. Księgowy, który zmarł z powodu komplikacji po operacji, twierdził, że Hogeg używał szantażu, gróźb, a nawet „przekupywał swoich krytyków Europejkami”, aby je uciszyć.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : 3 Israeli ICOs that raised $250M were scams: ex-employees lawsuit – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO