Czy Coinbase jest skazane na zagładę? YouTuber TechLead wyjaśnia, dlaczego

Coinbase wszedł na giełdę w zeszłym miesiącu, otwierając się na 380 USD w swoim bezpośrednim notowaniu i osiągając szczyt nieco poniżej 430 USD tego samego dnia. Już teraz akcje spadają o około 50% od tego poziomu i mogą dalej spadać, gdy rynek uzna, że jest to najbardziej odpowiedni poziom.

Podczas gdy premiera przyniosła wiele fanfar wokół Coinbase i obietnicę regulowanej, zgodnej centralnej wymiany, niektóre godne uwagi nazwiska w sektorze walut cyfrowych sygnalizują poważne problemy z firmą i jej ofertą. Na YouTube Patrick Shyu, znany również jako TechLead Guy, szczegółowo wyjaśnił, dlaczego uważa, że Coinbase to skazany na porażkę model biznesowy, i dlaczego naiwność założyciela i dyrektora generalnego Briana Armstronga dostrzeże wartość firmy.

Coinbase niedawno przeprowadził rozmowę o zarobkach, która, jak powiedział Shyu, ujawniła wiele na temat kierunku podróży firmy. Zespół wykonawczy maluje narrację o globalnej gospodarce walutowej, a Coinbase staje się firmą globalną, której 25% dochodów pochodzi z usług globalnych. Jednak na horyzoncie pojawiają się już problemy, ponieważ Chiny całkowicie zakazały kryptowaluty, a żaden kraj w Azji nie jest jeszcze otwarty na pomysł handlu walutami cyfrowymi za pośrednictwem giełdy takiej jak Coinbase.

Zespół powiedział, że nie ma ani jednego kraju poza Stanami Zjednoczonymi, w którym są uparty – ale Shyu powiedział, że może to wynikać z braku mocnych przewag? Najistotniejszym zagrożeniem jest to, że Coinbase pozostaje firmą amerykańską i nigdy nie osiąga swoich globalnych celów ekspansji. To poważnie podważyłoby ich cele, jakim jest dotarcie do rynków międzynarodowych, fundamentalnie utrudniając obecny model biznesowy zespołu. Według Shyu, przyszłością waluty będzie najprawdopodobniej jedna cyfrowa moneta na kraj, wyemitowana przez państwo.

Twierdzi, że gospodarki takie jak Chiny prawdopodobnie nie będą przygotowane do działania z monetami amerykańskimi, które zapewniłyby pełną przejrzystość danych gospodarczych wśród użytkowników w Chinach – byłoby to poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo, że waluty zostaną zablokowane na na podstawie stanu po stanie. Coinbase twierdzi, że waluta cyfrowa jest jak Internet – ale w przypadku Coinbase Shyu twierdzi, że to się nie zmaterializuje. Wskazując na przykład projektu Facebook stablecoin Diem, powiedział, że regulacje uniemożliwią Coinbase osiągnięcie globalnej pozycji, którą obecnie przewiduje jej zespół wykonawczy.

W przypadku Diem globalne ambicje zostały dość szybko ograniczone, a Chiny wydały całkowity zakaz tego pomysłu, a firma została zmuszona do przeniesienia się ze Szwajcarii do USA. W praktyce oczekuje się, że Diem będzie operacją wyłącznie w USA, co Shyu postrzega jako wskaźnik przyszłości Coinbase. Co więcej, Coinbase powiedział, że nie będzie konkurować o opłaty, ale jego przewaga konkurencyjna wynika z bycia najbardziej zaufaną platformą – „Korzystanie z krypto jest bezpieczne tylko wtedy, gdy korzystasz z Coinbase”.

Shyu twierdzi, że wydaje się to niezdrowe stanowisko dla całej branży. W przypadku Coinbase ryzyko związane z konkurencją opłat jest również znaczne – wskazuje na Robinhood i ich szybki udział w rynku oparty wyłącznie na konkurencji cenowej, co zmusiło inne firmy brokerskie do obniżenia opłat w celu zachowania swojego udziału w rynku. Ostatecznie Shyu mówi, że pieniądze nie przypominają sieci społecznościowych, a rządy na całym świecie nie będą stać z boku, podczas gdy niektóre firmy z Doliny Krzemowej monopolizują ich walutę i dane finansowe – a to ostatecznie doprowadzi do porażki Coinbase jako podmiotu.

Zidentyfikował jednak jeden ze sposobów, w jaki Coinbase może przetrwać – pomagając rządowi USA jako wykonawcy zbudować swoją cyfrową walutę. Twierdził, że Coinbase ma do tego dobrą pozycję, już intensywnie współpracując z rządami i przepisami, z możliwością wypełnienia luk technologicznych, z jakimi boryka się rząd w opracowywaniu tego typu rozwiązania.

Przyszłość to CBDC, a dla własnego przetrwania Coinbase musi przyspieszyć i dostarczyć to rządowi USA, zamiast próbować konkurować w przestarzałej wizji przyszłości Web 2.0.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Is Coinbase doomed? YouTuber TechLead explains why – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO