Gdyby Bitcoin był planem rodzinnym

Od lat jedną z dominujących debat w Bitcoinie była debata na temat rozmiaru bloku. Czy Bitcoin powinien mieć „małe bloki”, przetwarzające obliczeniowo małe ilości danych co 10 minut? Czy Bitcoin powinien mieć „duże bloki” przetwarzające jak najwięcej danych? A może Bitcoin powinien znaleźć strefę złotowłosej gdzieś pomiędzy tymi dwoma? W miarę jak szalała debata na temat rozmiaru bloku, różne punkty widzenia stały się nie do pogodzenia, a każda wizja poszła własną drogą, tworząc niezależne „rozwidlone” łańcuchy bloków. Dzisiaj mamy BTC realizujący wizję małego bloku z blokami ~ 1 megabajta (MB), BCH realizujący wizję złotej gilzy z 32 MB danych dozwolonych na blok, a BSV realizujący wizję dużego bloku z nieograniczonym rozmiarem bloku, który dostarczył bloki zawierające ponad 600 MB danych.

Celem BSV jest szybkie przetwarzanie bloków o rozmiarach gigabajtów (GB), a docelowo terabajtów (TB) i petabajtów (PB). Jeśli nadal ze mną jesteś, jestem pod wrażeniem. 1 MB? 32 MB? 600 MB? Terabajt? Co? Co to wszystko w ogóle oznacza? Dla przeciętnego człowieka megabajt nie jest jednostką intuicyjną. Być może znasz cenę rynkową dysku twardego o pojemności 1 TB na tygodnie i miesiące po zakupie na Amazon. Jeśli pracujesz w IT, być może masz bardziej ucieleśnione i trwałe zrozumienie. Ale ogólnie dane są trudne do uchwycenia. Zwłaszcza, gdy próbujesz myśleć w kategoriach ceny lub wartości danych, które są jednostkami i wartościami, które z czasem szybko się zmieniają (rosną i stają się tańsze).

Jest jednak jeden zasadniczy wyjątek: plany dotyczące telefonów komórkowych. Przeciętna osoba ma miesięczny rachunek za telefon komórkowy z pakietem danych. Zwykle jest to znaczny koszt, zwłaszcza dla głów gospodarstw domowych płacących za 4 lub więcej linii miesięcznie. Ze względu na koszty ludzie zwykle rozglądają się, aby znaleźć najbardziej konkurencyjną opcję. W ten sposób ludzie mają ucieleśnione poczucie tego, ile kosztują dane i, praktycznie mówiąc, jakie różne rozmiary danych przyniosą.

Czy wystarczy 10 GB miesięcznych udostępnionych danych? Czy powinieneś uaktualnić do opcji 15 GB? A może po prostu wejść all-in w ramach planu nieograniczonego? Są to kompromisy, które większość ludzi rozumie. Wykorzystajmy to, aby lepiej zrozumieć debatę na temat danych dotyczących rozmiarów bloków w Bitcoin.

Gdyby BTC był planem rodzinnym

BTC realizowało swoją wizję małych bloków dla Bitcoina. Oznacza to, że co 10 minut może być przetwarzany tylko 1 MB danych. Ponieważ jest to tak mały rozmiar (przeciętne zdjęcie iPhone’a to około 2 MB w celach informacyjnych), a szczególnie w przypadku sieci o globalnych aspiracjach, istnieje większe zapotrzebowanie na zarezerwowanie fragmentu tych danych niż podaż (1 MB).

W rezultacie rozwinął się rynek opłat, dzięki czemu użytkownicy mogą przelicytować się nawzajem, aby kupić sobie drogę do sieci. Ostatecznie te opłaty płacą za dane, podobnie jak za dane telefonu komórkowego. Rzućmy okiem na rachunek telefoniczny z kwietnia 2021 r. za pomocą operatora BTC.

If BTC was a family plan

250 milionów dolarów za 5,2 GB danych (mam nadzieję, że te 0,2 GB nie są przesadą!). To wydaje się nieco wyższe niż Verizon. W obronie przewoźnika BTC oferują jakościowo inne dane niż te oferowane za pośrednictwem planu telefonu komórkowego Verizon, ale te ramy dają poczucie względnego kosztu. Pouczające będzie porównanie jabłka do jabłek z BSV, który podążył ścieżką dużego bloku.

Gdyby BSV było planem rodzinnym

Jak wypada przewoźnik BSV? Przy nieograniczonej wielkości bloku nie ma sztucznego niedoboru przestrzeni w sieci BSV, która może być zajęta przez dane użytkownika. Z tego powodu rynek opłat nie jest potrzebny. Transakcje BSV mają opłaty (obecna mediana opłaty wynosi 0,00013 USD), ale opłaty te mają zapłacić „przewoźnikowi BSV” za uwzględnienie ich danych, a nie przelicytować innego gościa, który również chce wykorzystać sztucznie ograniczoną przestrzeń sieci. Jak wyglądał kwietniowy rachunek telefoniczny dla operatora BSV?

If Bitcoin (BSV) was a family plan

55 000 USD za 31,3 GB danych. Jest to wciąż poza rynkiem dla typowych planów telefonii komórkowej, ale w porównaniu z 250 milionami dolarów BTC za 6 razy mniej danych wygląda całkiem nieźle.

Długoterminowe planowanie

Częścią decydowania, którego operatora telefonicznego użyć, jest rozważenie tego, co stanie się z planem telefonicznym. Może oferują bezpłatne dane przez pierwszy miesiąc po rejestracji. Wspaniały! Ale jeśli jestem zamknięty w planie wieloletnim, będę chciał przeczytać drobnym drukiem.

Co się stanie z moim rachunkiem w przyszłym roku? Czy plany taryfowe mojego operatora spadną z biegiem czasu (ponieważ powinny mieć innowację technologiczną)? Czy mój operator ograniczy wykorzystanie danych w pewnych okolicznościach, czy też będę mógł korzystać z danych w sposób, który uznam za stosowny? To są kluczowe pytania. Więc co jest napisane drobnym drukiem w przypadku przewoźników BTC i BSV?

Mapa drogowa przewoźnika BTC

Przewoźnik BTC oferuje jeden plan: 5 GB współdzielonych danych, cena tych danych znacznie wzrośnie z czasem, a dane można wykorzystać tylko według własnego uznania, zostaną one ograniczone dla wszystkich niezatwierdzonych przypadków użycia. Co? Tak, zgadza się. BTC zobowiązało się mniej więcej do wielkości bloku 1 MB w przewidywalnej przyszłości. Niektórzy wpływowi deweloperzy BTC (myślą o nich łącznie jako o CTO z większościowym prawem głosu dla przewoźnika BTC) zasugerowali nawet zmniejszenie tego do 300 KB.

Jeśli to się uda, Twoje 5 GB udostępnionych danych miesięcznych (udostępnionych dla Twojej globalnej „rodziny”) zostanie zmniejszonych do ~1,5 GB. Nawet jeśli tak się nie stanie, prawdopodobnie utkniesz z 5 GB w dającej się przewidzieć przyszłości. Ale jeśli limit danych zostanie ograniczony, jak wzrosną opłaty? Pomimo ciągłego marszu w kierunku innowacji chipów komputerowych, Twój pakiet danych nośnych BTC będzie (i MUSI) zwiększał się z czasem o rzędy wielkości. Popularni liderzy myśli BTC zachęcają użytkowników do „przyjęcia” „utrzymywanych wysokich opłat” sieci, które, jak twierdzą, są funkcją, a nie błędem: „opłaty mają na celu pompowanie w nieskończoność”! Dobra… cóż, przynajmniej te dane będą niezwykle przydatne.

Dobrze? Cóż, jako klient planu BTC będziesz mógł korzystać z danych w sposób, w jaki CTO chcą. Jeśli chcesz wykorzystać swój plan do grania w gry lub aplikacje, które nie są objęte sankcjami, nie będziesz miał szczęścia. Atrakcyjna oferta!

Mapa drogowa przewoźnika BSV

Być może rosnące koszty przy ograniczonej funkcjonalności na stagnacji (może malejący) plan danych nie są tym, czego chcesz! Jaka jest oferta konkurencji? Operator BSV skutecznie oferuje nieograniczony pakiet danych. Pakiet prawdopodobnie znany rzeczywistym kupującym abonament telefoniczny w 2021 r. Obecnie dane są tanie i tanieją. W związku z tym konsumenci słusznie oczekują, że znajdzie to odzwierciedlenie w ich narzędziach zależnych od danych. Plan BSV to nieograniczone dane ze strukturą płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, z malejącymi kosztami na jednostkę danych w czasie i całkowitą swobodą w zakresie wykorzystania tych danych przez klientów, którzy je kupują.

Jeśli chcesz wykorzystać w tym miesiącu 50 GB, zrób to! Przewoźnik BSV pobierze opłatę za użytkowanie po cenie rynkowej z marżami cienkimi jak brzytwa. Jeśli jesteś poza siecią podczas wakacji w tropikach i nie potrzebujesz dużo danych, zapłacisz bardzo mało. Cienkie jak brzytwa marginesy w Twoim abonamencie będą miały również wpływ na przyszłą cenę Twojego planu. Marże są tak niskie, ponieważ przewoźnik BSV jest obsługiwany przez otwarty rynek dostawców. Dostawcy ci konkurują o przetwarzanie Twoich danych. Ponieważ innowacja w dalszym ciągu obniża koszty przechowywania i obliczeń, znajdzie to odzwierciedlenie w Twoim rachunku. Korzystając z danych od przewoźnika BSV, możesz mieć pewność, że otrzymujesz uczciwą cenę.

Dziś 55 tys. USD za 31 GB danych jest wysokie, ale w przyszłym roku ten stosunek USD/GB powinien wyglądać znacznie lepiej. Nie można tego samego powiedzieć o BTC, które chce (i potrzebuje) tego współczynnika, aby poruszać się w przeciwnym kierunku. Swoboda korzystania z danych w dowolny sposób jest prawdopodobnie obowiązkowa dla większości rzeczywistych kupujących telefony komórkowe. Wyobraź sobie, że Verizon powiedział, że możesz używać TYLKO swojego pakietu danych do oglądania filmów w serwisie Netflix. Jeśli wolisz Hulu, nie masz szczęścia!

Jeśli chcesz sprawdzić przepis, szkoda! Możliwość wykorzystania zakupionych danych w dowolny sposób jest kluczowym elementem etosu przewoźników BSV. Przewoźnik BTC skutecznie zabrania klientom wykorzystywania danych do czegokolwiek innego niż transakcje finansowe. W BSV klienci mogą używać danych do transakcji finansowych, jeśli chcą, ale mogą również używać ich do gier lub aplikacji. To, w jaki sposób wykorzystają swoje dane, zależy od nich!

Wniosek

Chociaż uczciwą krytyką byłoby zasugerowanie, że rachunek za blockchain jako telefon nie jest idealną analogią 1: 1, ramy dla zrozumienia, co kupujesz, płacąc 30 USD opłaty transakcyjnej za BTC w porównaniu z tym, co kupujesz, gdy płacisz 0,0001 $ opłaty na BSV jest jednak przydatne. Lata rozmów na temat rozmiarów bloków i przepustowości transakcji nauczyły mnie, że oczy większości ludzi są zaszkliwione, gdy zaczynasz wspominać megabajty i gigabajty.

Następnym razem, gdy napotkasz tę dyskusję, mam nadzieję, że użyjesz tej struktury, aby uczynić ją bardziej przejrzystą. Przewoźnik BTC oferuje bezterminowo rodzinę 7,6 biliona 5 GB współdzielonych danych miesięcznych, które, jak mamy nadzieję, z czasem staną się horrendalnie droższe. Przewoźnik BSV oferuje teraz nieograniczoną liczbę danych z planem pay-as-you-go, który z czasem znacznie spadnie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : If Bitcoin was a family plan – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO