Indonezja ogłasza plany dotyczące cyfrowej waluty banku centralnego

Bank Indonezji ogłosił plany emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), stając się najnowszym globalnym bankiem centralnym, który wskazuje na ruch w kierunku waluty cyfrowej wspieranej przez państwo. Prezes banku, Perry Warjiyo, ogłosił niedawno plany wprowadzenia cyfrowej rupii w związku z rosnącym zainteresowaniem cyfrowymi rozwiązaniami płatniczymi w kraju. Zauważając, że rupia pozostaje jedyną legalną walutą w Indonezji, gubernator powiedział, że bank ureguluje proponowaną rupię cyfrową w ten sam sposób, zarówno w transakcjach kartowych, jak i gotówkowych.

Bank skupił się teraz na badaniu korzyści płynących z waluty cyfrowej, a także wpływu domina na systemy płatności i szerszy system monetarny, jednocześnie zajmując się kwestiami dotyczącymi gotowości istniejącej infrastruktury finansowej. Bank Indonezji nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia potwierdzającego swoje plany, ale zauważył, że trwają przygotowania do ostatecznego wydania cyfrowej rupii: „BI nadal koncentruje się na cyfrowej transformacji w ramach indonezyjskiego planu systemów płatniczych 2025”.

Cyfrowe transakcje bankowe w Indonezji wzrosły o ponad 60% rok do roku, a cyfrowa waluta jest emitowana w kontekście rosnącego zainteresowania walutami cyfrowymi. Wiadomość pojawiła się po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu przez indonezyjski regulator finansowy, że trwają plany opodatkowania zysków kapitałowych z waluty cyfrowej, wraz z planami podatku od transakcji walutowych przedstawionych przez Agencję Regulacji Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (Commodity Futures Trade Regulatory Agency).

Ruch ten ma miejsce w czasie wzmożonych wysiłków na rzecz wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego z banków centralnych na całym świecie, zwłaszcza w Chinach, gdzie plany są już na zaawansowanym etapie testowania. Waluta cyfrowa w Indonezji została zakazana jako forma płatności w 2017 r., mimo że handel walutami cyfrowymi pozostał w tym kraju legalny, co podkreśla mieszane podejście rządu do regulacji sektora.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Indonesia announces plans for central bank digital currency – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO