Bank centralny RPA rozpoczyna prace nad CBDC

Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki rozpoczął badanie wykonalności cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jako „uzupełnienia gotówki”. Badanie, które ma zostać zakończone w 2022 r., Ma na celu zbadanie, w jaki sposób detaliczna CBDC wpłynie na pozycję polityczną i mandat banku. W swoim ogłoszeniu SARB ujawnił, że badanie zajmie się „wykonalnością, pożądalnością i stosownością cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jako elektronicznego prawnego środka płatniczego, do ogólnego użytku detalicznego, uzupełniającego gotówkę”.

Republika Południowej Afryki dołącza do stale rosnącej liczby banków centralnych na całym świecie, które badają CBDC, starając się nadążyć za duchem czasu. Jak poinformował CoinGeek, najnowszym bankiem, który wykonał ruch, była Korea Południowa, która ogłosiła, że ​​poszukuje partnera technologicznego do tego ruchu. Niektóre banki, takie jak Bahamy, uruchomiły już swoje CBDC. Podobnie jak w przypadku większości banków centralnych, SARB bada, w jaki sposób cyfrowy rand wpłynąłby na jego politykę pieniężną. Wielu regulatorów obawia się, że CBDC osłabiłoby ich zdolność do wdrażania tych zasad w celu ustabilizowania rynku.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych jest jedną z nich; z przewodniczącym Jerome Powellem, który niedawno stwierdził, że CBDC wymagałoby „uważnego przemyślenia i analizy – w tym wkładu opinii publicznej i wybranych urzędników”. SARB stwierdził: „Studium wykonalności obejmie praktyczne eksperymenty na różnych pojawiających się platformach technologicznych, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym implikacje polityczne, regulacyjne, bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem”. Badanie to zakończy się w 2022 r., ujawniono. Bank apeksowy starał się również wyjaśnić, że na tym etapie nie podjął żadnej decyzji o wydaniu CBDC i tylko studiował tę dziedzinę.

SARB jest tylko jednym z wielu banków centralnych, które niedawno ogłosiły studium wykonalności CBDC. W jednym z najbardziej znaczących ruchów w sektorze norweski bank centralny ujawnił, że rozważa platformę blockchain przedsiębiorstwa BSV jako realną platformę dla swojego CBDC. Byłby to pierwszy raz, kiedy bank centralny wykorzystałby publiczny zdecentralizowany łańcuch bloków do wydania CBDC. Co ważniejsze, był to dowód na to, że blockchain BSV okazał się jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań na rynku.

Niektóre inne niedawne ogłoszenia CBDC nadeszły z Mauritiusa i Indonezji. W pierwszym przypadku bank centralny zamierza uruchomić program pilotażowy CBDC do końca roku. Przemawiając na niedawnym wydarzeniu branżowym, gubernator Banku Mauritiusa, Harvesh Seegolam, ujawnił, że współpracuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nad projektem.

W innym miejscu Bank of Indonesia ujawnił, że zamierza uruchomić CBDC i ocenia, z której platformy skorzystać. Gubernator Perry Warjiyo powiedział, że niedawny boom na płatności cyfrowe wymusił wprowadzenie cyfrowej rupii.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : South Africa central bank launches feasibility study for retail CBDC – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO