CBDC może stanowić ważną podstawę dla płatności detalicznych w USA

Lael Brainard, członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, mówił niedawno o podejściu Rezerwy Federalnej i przemyśleniach na temat technologii blockchain i aktywów cyfrowych – w szczególności walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). W prezentacji w Consensus 2021 zatytułowanej „Pieniądze prywatne i pieniądze banku centralnego jako płatności cyfrowe: aktualizacja CBDC”, Brainard przyjrzał się z bliska zaletom i wadom cyfrowej waluty emitowanej przez rząd.

Jej komentarze wskazywały, że Rezerwa Federalna wzmacnia swoje badania i zaangażowanie publiczne wokół CBDC, zauważając, że „Rosnąca rola cyfrowych pieniędzy prywatnych, migracja do płatności cyfrowych, plany wykorzystania zagranicznych CBDC w płatnościach transgranicznych”, podczas gdy tak zwane „obawy o wykluczenie finansowe” są czynnikami powodującymi, że Fed poświęca więcej uwagi tworzeniu cyfrowej waluty banku centralnego.

Korzyści

Prezentacja Brainarda dotyczyła głównie korzyści, jakie CBDC może przynieść społeczeństwu, a także przeszkód, które trzeba będzie pokonać, zanim prawdopodobnie pojawi się CBDC. Brainard wspomniał o pandemii koronawirusa, o tym, jak katalizowała przejście od gotówki do cyfrowych form płatności oraz o tym, jak stablecoin w postaci CBDC może dopasować się do tego trendu i rozwiązać niektóre problemy, z których zdaliśmy sobie sprawę, że społeczeństwo doświadczyła w związku z pandemią.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych wielu mieszkańców otrzymało czek stymulacyjny – i podczas gdy większość osób miała te czeki bezpośrednio zdeponowane na swoich kontach bankowych w ciągu zaledwie kilku dni, osoby z zaniżonym bankiem czekały kilka tygodni na otrzymanie bodźca w postaci przedpłaconego debetu karty i czeki papierowe – nawet jeśli są to osoby, które odniosłyby największe korzyści z natychmiastowego otrzymania bodźca. Według Brainarda „Wyzwania związane z otrzymywaniem zasiłków dla tych gospodarstw domowych uwypukliły korzyści płynące z dostarczania płatności szybciej, taniej i bezproblemowo za pomocą środków cyfrowych”.

Służy to jako doskonały przykład wydajności i szybkości, jakie CBDC może przynieść społeczeństwu w porównaniu z obecnymi metodami płatności i transakcji. W przypadku walut cyfrowych, takich jak BSV, opłaty transakcyjne wynoszą ułamek grosza (0,0033 USD od czasu publikacji), a płatności są rozliczane niemal natychmiast. Taki system jest znacznie tańszy, szybszy i wydajniejszy niż obecne metody płatności. „Jedną z oczekiwanych korzyści jest to, że CBDC zmniejszyłby lub nawet wyeliminowałby operacyjne i finansowe nieefektywności lub inne tarcia w płatnościach, rozliczeniach i rozrachunkach.

Obecnie szybkość, z jaką konsumenci i firmy mogą uzyskać dostęp do środków po dokonaniu płatności, może się znacznie różnić, od kilku dni w przypadku korzystania z pewnych instrumentów, takich jak czek, do kilku sekund w systemie płatności w czasie rzeczywistym ”, Brainard powiedziany. „Postępy technologiczne, w tym wykorzystanie rozproszonych rejestrów i inteligentnych kontraktów, mogą mieć potencjał do fundamentalnej zmiany sposobu prowadzenia działań płatniczych oraz roli pośredników finansowych i infrastruktury. Wprowadzenie CBDC może stanowić ważny fundament dla korzystnych innowacji i konkurencji w płatnościach detalicznych w Stanach Zjednoczonych ”.

Przeszkody

Problemy z obecnymi metodami płatności i pandemia przyspieszyły powstanie waluty cyfrowej banku centralnego. Jednak Rezerwa Federalna ma kilka obaw dotyczących aktywów cyfrowych i uważa, że ​​istnieją przeszkody zaplecza, które wymagają rozwiązań, zanim rząd będzie mógł ruszyć pełną parą z CBDC. Brainard wspomniał, że Rezerwa Federalna jest zainteresowana CBDC i aktywami cyfrowymi, ale obawia się prywatnych aktywów cyfrowych – takich jak Tether – ponieważ nie muszą one przestrzegać tych samych przepisów, które zapewniają inwestorom ochronę, których banki zwykle muszą przestrzegać, gdy przechowywanie funduszy użytkowników. „Chociaż różne przepisy federalne i stanowe ustanawiają ochronę użytkowników, emitenci prywatnych pieniędzy niebędący bankami nie są regulowani w takim samym stopniu jak banki, wartość przechowywana w tych systemach nie jest bezpośrednio ubezpieczona przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów, a konsumenci mogą być narażeni na ryzyko że emitent nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań ”- powiedział Brainard. Poza tym wprowadzenie CBDC wpłynęłoby na gospodarkę światową, zwłaszcza gdyby było wykorzystywane do rozliczania transakcji transgranicznych i handlu międzyrządowego.

Przed uruchomieniem CBDC należałoby rozwiązać te globalne problemy gospodarcze, które mogłyby wynikać z utworzenia CBDC. „Niektóre zagraniczne kraje zdecydowały się opracować, aw niektórych przypadkach wdrożyć własne CBDC. Chociaż każdy kraj zdecyduje, czy wydać CBDC na podstawie swoich wyjątkowych warunków krajowych, wydanie CBDC w jednej jurysdykcji, wraz z jego znaczącym wykorzystaniem w płatnościach transgranicznych, może mieć znaczące skutki na całym świecie ”- powiedział Brainard. „Wprowadzenie CBDC może mieć daleko idące skutki i istnieją otwarte pytania o to, w jaki sposób CBDC może wpłynąć na stabilność finansową i transmisję polityki pieniężnej.

Niektóre badania wskazują, że wprowadzenie CBDC może zwiększyć ryzyko ucieczki depozytów w słabych bankach na korzyść udziałów CBDC w chwilach napięć finansowych. ” „Inne badania wskazują, że wzrost konkurencji może skutkować bardziej atrakcyjnymi warunkami na rachunkach transakcyjnych i ogólnym wzrostem depozytów w systemie bankowym. Banki odgrywają kluczową rolę w pośrednictwie kredytowym i transmisji polityki pieniężnej, a także w płatnościach. W związku z tym projekt jakiegokolwiek CBDC musiałby obejmować zabezpieczenia chroniące przed zaniechaniem pośrednictwa banków i szerzej utrzymujące transmisję polityki pieniężnej ”.

Co dalej z Rezerwą Federalną?

Komentarze Brainard z jej niedawnej prezentacji są stosunkowo ogólnymi stwierdzeniami, które dają widzom dobre wyobrażenie o stanowisku Rezerwy Federalnej w sprawie branży aktywów cyfrowych, wartości technologii blockchain i korzyściach płynących z cyfrowej waluty banku centralnego.

Rezerwa Federalna zwiększyła swoje wysiłki badawczo-rozwojowe w tych obszarach, ponieważ widzi, że technologie blockchain i waluty cyfrowe mogą zwiększyć wydajność poprzez zmniejszenie kosztów, zwiększenie prędkości transakcji i drastyczne skrócenie czasu rozliczenia płatności, ale przed Rezerwą Federalną lub Rząd Stanów Zjednoczonych posuwa się naprzód i uruchamia CBDC, istnieją problemy dotyczące sposobu, w jaki CBDC współdziała z naszymi krajowymi i światowymi gospodarkami i wpływa na nie, które wymagają rozwiązania.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Fed’s Lael Brainard: CBDC may provide important foundation for US retail payments – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO