Ofiary ransomware zapłaciły w tym roku 81 milionów dolarów

Ataki ransomware stają się zagrożeniem globalnym, a na całym świecie hakerzy trafiają na pierwsze strony gazet, przejmując systemy niektórych największych firm i instytucji. Według najnowszego raportu Chainalysis, ataki ransomware doprowadziły do ​​zapłacenia okupu na całym świecie w wysokości ponad 81 milionów dolarów w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 roku.

Raport zawierał dane do 10 maja, ujawniające, że ofiary oprogramowania ransomware zapłaciły hakerom co najmniej 81 milionów dolarów. Chainalysis dodał: „Jednak ponownie, 81 milionów dolarów należy na razie uznać za dolną, ponieważ liczba ta prawie na pewno wzrośnie, gdy zidentyfikujemy więcej adresów ransomware”. Atakujący kontynuują szalejące ataki w 2020 r., W roku, w którym wyrządzili jak dotąd największe szkody. Jak informował CoinGeek w lutym, ataki ransomware przyniosły ponad 406 milionów dolarów płatności okupu w walucie cyfrowej. W tym roku hakerzy nadal siali spustoszenie, a BTC, ETH i USDT są najbardziej preferowanymi walutami cyfrowymi do nielegalnych płatności. Jednym z trendów, które były jasne w raporcie Chainalysis, jest wzrost wartości średniej płatności okupu.

Firma analityczna z siedzibą w Nowym Jorku stwierdziła: „Przed pierwszym kwartałem 2020 r. Nigdy nie widzieliśmy płatności ransomware przekraczającej 6 milionów dolarów, ale od tego czasu widzieliśmy co najmniej jedną płatność na kwartał”. Raport powiązał rosnącą średnią płatność ze wzrostem płatności za usługi pomocnicze. Ci nielegalni zewnętrzni dostawcy usług odegrali kluczową rolę w rozwoju oprogramowania ransomware, które obejmuje dostawców infrastruktury jako usług oraz dostawców narzędzi hakerskich.

W pierwszym kwartale 2021 roku te strony trzecie miały podobno największy udział w płatnościach za oprogramowanie ransomware.

DarkSide jest liderem w rozwoju oprogramowania ransomware

Według raportu Chainalysis, DarkSide to najbardziej rozpowszechnione oprogramowanie ransomware w tym roku. Ransomware trafiło na pierwsze strony gazet po tym, jak atakujący wykorzystali go do infiltracji Colonial Pipeline, największego systemu rurociągów rafinowanych produktów naftowych w Stanach Zjednoczonych.

Firma musiała zapłacić 75 BTC 8 maja po tym, jak oprogramowanie ransomware sparaliżowało jej działalność, co doprowadziło do powszechnych niedoborów paliwa w kraju. Według danych Chainalysis, DarkSide odpowiadało za około 75% tegorocznych płatności ransomware.

W oddzielnym raporcie londyńska firma analityczna Elliptic zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że adres BTC należący do DarkSide otrzymał inne płatności okupu oprócz Colonial Pipeline. „Z naszej analizy wynika, że portfel jest aktywny od 4 marca 2021 r.

I otrzymał 57 płatności z 21 różnych portfeli. Niektóre z tych płatności bezpośrednio odpowiadają okupom, o których wiadomo, że zostały zapłacone DarkSide przez inne ofiary ”- napisał Elliptic. Płatności te obejmują 4,4 miliona dolarów zapłaconego okupu przez Brenntag, niemiecką firmę zajmującą się dystrybucją chemikaliów.

Brenntag, który ma drugą co do wielkości sprzedaż chemikaliów w Ameryce Północnej, stracił 150 GB danych na rzecz hakerów. Hakerzy podobno dostarczali nawet zrzuty ekranu, aby udowodnić, że mają dostęp do danych firmy. W sumie DarkSide otrzymało ponad 17,5 miliona dolarów w BTC od czasu założenia portfela na początku marca.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Ransomware victims have paid $81M this year: Chainalysis report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO