CBDC mogą zakłócać systemy finansowe: Fitch Ratings

Jedna z największych agencji ratingowych na świecie uważa, że ​​waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą zakłócić obecne systemy finansowe. W swoim najnowszym raporcie Fitch Ratings przyjrzał się, w jaki sposób CBDC mogą wpłynąć na globalny system finansowy, w tym dać rządom nowy sposób śledzenia danych finansowych i nowych opcji polityki finansowej. Kilka banków centralnych na całym świecie przygląda się CBDC. Niektóre, takie jak Bahamy, wprowadziły już swoje suwerenne waluty cyfrowe, podczas gdy inne, takie jak Chiny, są na zaawansowanym etapie rozwoju.

Jednak inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wciąż badają wykonalność CBDC i jaki wpływ miałoby to na system finansowy. Według Fitch Ratings będzie ryzyko i korzyści, a banki centralne będą musiały dokonać kompromisu na jednych na rzecz innych. Agencja ratingowa, która wraz ze Standards and Poor’s i Moody’s tworzy „wielką trójkę”, uważa, że ​​w czasie, gdy płatności gotówkowe spadają, banki centralne mają kluczowe znaczenie dla utrzymania pozycji w systemie finansowym. „Kluczowe korzyści płynące z detalicznych centrów handlowych CBDC tkwią w ich potencjale w zakresie ulepszania płatności bezgotówkowych wspieranych przez władze dzięki innowacjom w zgodzie z szerszą cyfryzacją społeczeństwa” – stwierdziła firma z Nowego Jorku. Płatności gotówkowe stale spadają w większości gospodarek na świecie.

Ponieważ płatności mobilne stają się szybsze i tańsze, a penetracja telefonów komórkowych rośnie nawet w krajach rozwijających się, większość ludzi wybiera płatności cyfrowe. W Szwecji, światowym liderze płatności bezgotówkowych, udział płatności gotówkowych wynosi mniej niż 1,5%. W Chinach wynosi nieco poniżej 4%. Płatności bezgotówkowe otwierają nowe możliwości i napędzają gospodarkę cyfrową. Jednak niosą ze sobą również szczególne ryzyko – tworzenie oligopoli, często z sektora prywatnego.

To był główny powód, dla którego wielu regulatorów odrzuciło stablecoin Diem (dawniej Libra) przez Facebooka. Fitch Ratings uważa, że ​​stablecoin mógłby umożliwić bankom centralnym zapobieganie powstawaniu oligopoli sektora prywatnego w sektorze płatności. „Powszechne stosowanie CBDC może podważyć kontrolę tych dostawców nad danymi związanymi z płatnościami i poprawić zdolność banków centralnych do śledzenia danych o transakcjach finansowych, pomagając w zapobieganiu przestępstwom finansowym” – wskazał.

Ostrzegli jednak, że jeśli CBDC nie zapewnią wystarczającej prywatności swoim użytkownikom, mogą ich odepchnąć. CBDC mogą również otworzyć nowe opcje polityczne, takie jak bezpośrednie przelewy na konta CBDC podczas udzielania pomocy w przypadku katastrof lub działań stymulacyjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, powszechne przyjęcie CBDC może mieć destrukcyjny wpływ na istniejące systemy finansowe, jeśli nie zarządza się powiązanym ryzykiem, stwierdziła agencja. Ryzyko to obejmuje „możliwość szybkiego przemieszczania się funduszy na rachunki CBDC z depozytów bankowych, powodując finansowe wykluczenie pośrednictwa oraz zwiększone zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ tworzy się więcej punktów styku między bankiem centralnym a gospodarką”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CBDCs may disrupt financial systems: Fitch Ratings – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO