Bezpieczna komunikacja i jak Bitcoin robi to lepiej, w tym tygodniu na kursie Bitcoin z Satoshi

A co by było, gdybyś chciał użyć transakcji Bitcoin jako „wyzwalacza” wydarzenia, aby przekazać informacje zamiast wysyłać pieniądze? Jak zidentyfikowałbyś, że transakcja miała miejsce i potwierdziłaby, że pochodziła od właściwej strony? Tak zaczyna się w tym tygodniu odcinek „Bitcoin Class with Satoshi” z Xiaohui Liu i twórcą Bitcoin z firmy sCrypt, dr. Craigiem S. Wrightem, najnowszym z serii samouczków edukacyjnych dla programistów.

Odcinek z tego tygodnia obejmuje również koncepcję Bitcoin, która istnieje od czasu opublikowania białej księgi, ale jej możliwości są rzadko rozumiane. Ta koncepcja to uproszczona weryfikacja płatności (SPV) – sposób na sprawdzenie, czy zdarzenia miały miejsce bez używania tego, co dr Wright nazywa „głupimi koncepcjami” obliczeń w łańcuchu lub każdego pojedynczego użytkownika prowadzącego własny węzeł.

„Wysyłam Ci transakcję, a Ty wysyłasz ją do łańcucha blokowego” – mówi dr Wright. Oprócz tego możesz monitorować i filtrować transakcje, aby korzystać tylko z tych, których potrzebujesz. Może to wymagać systemu spersonalizowanych alertów, uruchamianych przez hierarchie adresów Bitcoin znane (lub weryfikowalne) tylko zainteresowanym stronom. „W jaki sposób jest to lepsze od istniejących usług, takich jak AWS?” Pyta Xiaohui. Dr Wright wyjaśnia, że ​​jest to przydatne ze względów bezpieczeństwa – trudniej jest kogoś zaatakować, jeśli nie wiesz, gdzie on się znajduje, w jaki sposób jest połączony… lub koniecznie nawet kim jest. Pośrednicy tak, ale zaufane strony trzecie nie.

Miej to w pamięci. Bitcoin nie polega na próbie wyeliminowania pośredników, którzy „efektywnie agregują usługi” (jak agenci nieruchomości), nie o to chodzi w przypadku Bitcoina. Bezpieczna, prywatna i pseudonimowa komunikacja może być ważna między korporacjami, które muszą zachować prywatność swoich danych, zwłaszcza podczas wysyłania potencjalnie poufnych informacji przez otwarty Internet. Jedna strona może zagwarantować, że transmisja pochodzi z tego źródła, a nawet utworzy VPN typu punkt-punkt – coś, co jest teraz możliwe, ale w przypadku Bitcoin może to być tymczasowe, obejmować przenoszenie adresów, między stronami, które się nie znają, lub być używane tylko do określonych informacji.

Uczestnicy transakcji nie muszą nawet być ludźmi; mogą to być urządzenia IoT i / lub zautomatyzowane systemy. Dr Wright zwraca uwagę, że transakcje te nadal nie są całkowicie anonimowe, raczej są bardziej „ukryte” lub mają „tożsamość zaporą ogniową”. Analityk mógłby w przyszłości (przy znacznym wysiłku) wykorzystać ścieżkę audytu Bitcoina do zbadania przynajmniej części tego, co robią strony transakcji. Wyobraź sobie aktualizację oprogramowania – zamiast polegać na firmie certyfikującej, która mogłaby zostać naruszona (jak niesławny DigiNotar), firma mogłaby przesyłać zweryfikowane aktualizacje oprogramowania na podstawie zestawu kluczy głównych utworzonych z informacji udostępnianych między tą firmą a klientem. Adresy mogą być dużo bardziej dynamiczne niż ten pojedynczy certyfikat cyfrowy, często się zmieniając lub mogą być używane tylko do określonych celów. Informacje przesyłane między stronami lub używane do ich weryfikacji mogą być tokenami Bitcoin.

Wstępne uzgadnianie można przeprowadzić z informacją określającą, jak przeprowadzić weryfikację, wykorzystując informacje dostępne tylko dla każdej ze stron (więc nawet jeśli ten proces został przechwycony, atakujący nie mógł o tym wiedzieć). Instrukcje typu „tak mam zamiar przeskakiwać po sieci, podążaj za mną” stałyby się możliwe. W BSV procesy te są na tyle tanie, że można ich używać do wszelkiego rodzaju komunikacji, od poufnych operacji korporacyjnych i rządowych po aplikacje do czatu i sieci społecznościowe. Wszystkie rodzaje sieci mogą skorzystać na dynamicznych, ale bezpiecznych połączeniach.

Możliwość łatwego zweryfikowania tożsamości strony bez konieczności jej znajomości lub konieczności ciągłego weryfikowania jej ma dużą wartość. „Czy to mój klucz w łańcuchu bloków? Tak lub nie. Czy to jest ważne? Tak lub nie.” To takie proste, mówi dr Wright. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu Bitcoin i SPV w bezpieczniejszy i bardziej opłacalny sposób niż jakiekolwiek istniejące systemy – ale dokładne zastosowania i procesy wykonywania tych działań zależą od deweloperów. „Klasa Bitcoin” wykracza daleko poza podstawy, które zrozumieliśmy na temat BSV i jego zastosowań, omawiając sposoby tworzenia złożonych automatyzacji poprzez rozszerzenie jej daleko poza to, co dzieje się w samym łańcuchu bloków.

Nie ma łatwych rozwiązań, ale Bitcoin udostępnia więcej opcji w świecie, w którym sieci elektroniczne stają się coraz trudniejsze do zaufania.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Secure communication and how Bitcoin does it better, in this week’s Bitcoin Class with Satoshi – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO