Technologia Blockchain może potencjalnie zakłócić rynek o wartości 867 bilionów dolarów, jak ujawnił raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). W raporcie przyjrzano się integracji blockchain w instrumentach pochodnych, rynkach dłużnych, zarządzaniu aktywami, produktach sekurytyzowanych i nie tylko.
Zatytułowany „Digital Assets, Distributed Ledger Technology and the Future of Capital Markets”, 100-stronicowy raport miał na celu dostarczenie decydentom, organom regulacyjnym i kierownictwu wglądu w pojawiające się przypadki użycia technologii rozproszonej księgi (DLT) na rynkach kapitałowych. „DLT zaczyna przekształcać rynki kapitałowe, ale przyszłość jest niepewna”, stwierdzono w raporcie, dodając: „Siły rynkowe, wspierane przez zmiany regulacyjne i techniczne, popychają uczestników rynków kapitałowych do digitalizacji i rozważenia wykorzystania technologii rozproszonych rejestrów ( DLT) ”.
Integracja DLT na rynkach kapitałowych zyskała w ostatnim czasie bodziec z powodu pewnych czynników, które obejmują rosnące zainteresowanie aktywami cyfrowymi wśród inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. W kilku jurysdykcjach rośnie też komfort regulacyjny związany z DLT. Ponadto nastąpiło wiele zmian technicznych, które doprowadziły do konsolidacji platformy i rosnącej dojrzałości, co przyciągnęło inwestorów. Według raportu WEF jednym z obszarów, w których DLT ulegnie radykalnej transformacji, jest rynek akcji. Kapitalizacja rynkowa akcji na całym świecie wynosi ponad 95 bilionów dolarów.
Niektóre z pojawiających się przypadków użycia DLT w tym sektorze obejmują ponowne platformowanie istniejącej infrastruktury posttransakcyjnej, wdrożenie platform cyfrowych, które obejmują pełny cykl życia papierów wartościowych oraz emisję tokenów akcji w łańcuchu bloków. Na rynkach długu blockchain może potencjalnie zakłócić sektor obligacji pozostających w obrocie, którego wartość WEF szacuje na 106 bilionów dolarów. Uczestnicy rynku mogą wykorzystywać technologię blockchain do tworzenia platform do emisji obligacji cyfrowych, rozprowadzać księgi zamówień do handlu obligacjami i tworzyć „samodzielne” platformy emisji obligacji typu blockchain.
Według WEF największą technologią blockchain na rynku kapitałowym może być rynek instrumentów pochodnych. Szacuje się, że wartość tego sektora wynosi 560 bln USD. DLT można wykorzystać do rozwoju platform dla instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, a także platform do zarządzania zabezpieczeniami rozliczanych instrumentów pochodnych i instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu giełdowego.
W raporcie przyjrzano się również wyzwaniom utrudniającym przyjęcie technologii blockchain. Obejmują one brak uzasadnień biznesowych i poparcia dla kierownictwa, niepewność regulacyjną i ograniczony apetyt na ryzyko wśród wielu korporacji. WEF przeprowadził badanie we współpracy z Boston Consulting Group. Odnosząc się do raportu, dyrektor zarządzający BCG, Kaj Burchardi, stwierdził: „Technologia księgi rozproszonej osiągnęła pełnoletność, ponieważ zaczyna zwiększać wydajność, obniżać koszty operacyjne i tworzyć nowe modele biznesowe na rynkach kapitałowych, ale przypadki użycia i rozwiązania są odpowiednie dla każdego zasobu klasa.
Aby rynki kapitałowe jednostronnie przyjęły DLT, będą wymagały dostosowania międzyinstytucjonalnego, aby zrealizować zmieniające grę możliwości rynkowe, jakie może zaoferować. ”
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : Blockchain to disrupt $867T in derivatives, debt markets and asset management: WEF – CoinGeek