Automatyzacja tak, AI nie: Bitcoin Class z Satoshi rozmawia o DFA i kontraktach finansowych

Nigdy nie będzie „sztucznej inteligencji”… nigdy. Cokolwiek automatyzujesz i nagrywasz za pomocą Bitcoin, zawsze gdzieś będzie zaangażowana inna strona. A rolą Bitcoina nie jest zabezpieczenie przed złym postępowaniem, ale pozostawienie wyraźnego śladu dowodowego, gdy dojdzie do wykroczenia. Oto niektóre z głównych wniosków z odcinka „Bitcoin Class with Satoshi” z tego tygodnia, serii mistrzowskich kursów wideo między nauczycielem dr Craigiem S. Wrightem i uczniem Xiaohui Liu.

Tytuł odcinka to „DFA i umowy finansowe”. DFA to „deterministyczne automaty skończone”, a dr Wright mówi: „W przeszłości opublikowałem kilka artykułów na ten temat… mam też na to kilka patentów”. Chodzi o automatyzację pewnych procesów i, opierając się na poprzednich odcinkach, sposoby, w jakie programista może wykorzystać możliwe do udowodnienia wyniki z jednego zdarzenia, aby wprowadzić dane wejściowe do transakcji Bitcoin, aby później uzyskać inny wynik.

DFA są również rodzajem inteligentnej umowy, chociaż dr Wright nie lubi tego terminu, nazywając go „w najlepszym przypadku wprowadzającym w błąd, w najgorszym zbliżającym się do oszustwa”. Powiedział, że inteligentnego kontraktu nie można nazwać „inteligentnym”. „Mechaniczny przycisk windy sprzed 100 lat jest tak samo inteligentny jak każdy łańcuch bloków” – mówi. Xiaohui porównuje je do formy programu automatu sprzedającego. Same kontrakty są jednak ważną częścią prowadzenia działalności, a niektóre z ich funkcji można zautomatyzować za pomocą skryptu Bitcoin i systemów stron trzecich w celu wykonania dodatkowych obliczeń, które mogą być konieczne (ale nie muszą być obliczane w łańcuchu).

Dr Wright przypomina nam, że elektroniczna wymiana danych (EDI) istnieje już od dziesięcioleci i jest ważną funkcją biznesową. Bitcoin jest w zasadzie znacznie lepszą i bardziej złożoną formą EDI; bardziej zautomatyzowane i ze stałą ścieżką kontrolną. Utrzymywanie świadomości czynnika ludzkiego i umieszczanie ludzi w centrum rozwoju technologicznego to kluczowe aspekty filozofii dr Wrighta. Mówi, że nie ma czegoś takiego jak sztuczna inteligencja – nie tylko to, ale nigdy nie będzie – nie za naszych żyć, nie za życia naszych dzieci i wnuków. Zadaniem maszyny jest działanie zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, a nawet jeśli wydaje się, że „myśli” samodzielnie, nadal po prostu działa zgodnie z algorytmami i procesami, które otrzymała.

Nawet tak zwany samojezdny samochód to „prawdziwa technologia dronów typu fly-by-wire”, mówi, przewidując, że konkretna technologia nigdy nie spełni swoich obietnic. Częściowa automatyzacja jest całkowicie możliwa, chociaż sam łańcuch bloków Bitcoin jest po prostu rejestrem tego, co się wydarzyło. Bierzesz „inteligentną” część inteligentnych kontraktów i wykonujesz te obliczenia poza łańcuchem – ważne jest to, że strony zgodziły się na te zasady, a reguły te można podpisać cyfrowo i zablokować w celu uzyskania wyników później. Ale jeśli niektóre obliczenia są wykonywane poza łańcuchem, skąd wiesz, że ktoś oszukiwał / nie oszukiwał? Istnieje kilka sposobów wykorzystania (tak jak robi to Bitcoin) kombinacji programowalnych procesów i pewnych bardzo ludzkich zachęt ekonomicznych lub społecznych, aby zrobić to, co trzeba. Możesz obejrzeć cały odcinek, aby usłyszeć wszystkie szczegóły techniczne, ale rozwiązania mogą obejmować zautomatyzowane lub zaufane usługi depozytowe innych firm, depozyty, klucze i łamigłówki, transakcje z blokadą czasową i czeki czasowe, a nawet arbitrów ludzkich.

Omówiono również scenariusze, w których wszystko to może być potrzebne, od wyścigów konnych po obietnice zamiany monet przy użyciu procesów na innych łańcuchach bloków poza Bitcoin, w zależności od ceny. Wracając do niektórych odcinków z zeszłego tygodnia, dr Wright wyjaśnia również, w jaki sposób można automatycznie generować nowe klucze publiczne bez znajomości kluczy prywatnych przez żadną ze stron i używać ich w przyszłych transakcjach. Ciekawą cechą tej klasy jest mieszanka tego, w jaki sposób ludzie wchodzą lub powinni wchodzić w interakcje z technologią, której używają. Jak zawsze, nawet jeśli szczegóły techniczne nie są w zasięgu ręki, toczą się ważne dyskusje koncepcyjne, które każdy, kto zna Bitcoin i blockchain, powinien być w stanie śledzić.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Automation yes, AI no: Bitcoin Class with Satoshi talks DFA and financial contracts – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO