Narodowy Bank Gruzji planuje walutę cyfrową banku centralnego

Bank centralny Gruzji powiedział, że rozważa, czy uruchomić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), w ruchu, który pozwoliłby im pójść w ślady wielu innych banków centralnych na całym świecie. Narodowy Bank Gruzji powiedział w tym tygodniu, że rozważa uruchomienie cyfrowego Lari, które, jak ma nadzieję, pomoże krajowi skorzystać z zalet CBDC przedstawionych przez inne kraje.

Wśród korzyści, na które liczy, jest większa integracja finansowa, większa suwerenność rządu w stosunku do systemów monetarnych i płatniczych oraz usprawniony proces rozliczania transakcji w łańcuchu bloków. W ramach projektu, znanego jako Digital GEL, bank centralny opracuje cyfrową walutę zgodnie ze standardami technicznymi określonymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, co ma nadzieję, że ostatecznie umożliwi interoperacyjną wymianę różnych międzynarodowych walut cyfrowych w ramach płatności i inne systemy.

Komunikat banku ma być również zaproszeniem do współpracy z bankiem chętnym do współpracy z interesami sektora prywatnego przy kształtowaniu nowego systemu, chociaż dotychczasowe plany nie wspominają wprost o blockchain jako technologii bazowej. Sąsiadujące kraje, Turcja i Rosja, są już na bardziej zaawansowanym etapie rozwoju walut cyfrowych banków centralnych, a oświadczenie Gruzji dostosowuje je do szeregu innych głównych banków centralnych w regionie i na całym świecie.

Chociaż dotychczas znaczny postęp dokonał się w dużych gospodarkach, w tym w Chinach, które są liderem głównych gospodarek światowych w rozwijaniu swojej waluty cyfrowej, inne mniejsze gospodarki były sprawne w opracowywaniu i wdrażaniu CBDC ze względu na ich mniej złożone gospodarki. Chociaż bank centralny Gruzji jest znacznie mniejszy, a tym samym mniej wpływowy na scenie globalnej, jego ruch w kierunku CBDC jest kolejnym potwierdzeniem międzynarodowego trendu w kierunku walut cyfrowych wspieranych przez rząd.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : National Bank of Georgia weighs up central bank digital currency – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO