Bitcoin Class z Satoshi przygląda się rozszerzaniu adresów Bitcoin – na wiele sposobów

Co by było, gdybyś mógł zaprogramować system, który rozpoznałby klucz do podpisywania Bitcoin jako należący do określonego właściciela, bez tego klucza, który kiedykolwiek istniał wcześniej w łańcuchu bloków? To jeden z przypadków użycia w czwartym odcinku „Bitcoin Class with Satoshi”, nowej serii filmów o rozwoju Bitcoin z udziałem założyciela sCrypt Xiaohui Liu i dr. Craiga S. Wrighta. Dr Wright przypomina wszystkim, że „adresy Bitcoin”, o ile możemy je znać, nie są częścią oryginalnego projektu Bitcoin – w rzeczywistości adresy, których używamy do wysyłania i odbierania Bitcoinów, mogą przybierać dowolną formę, o ile używany klucz prywatny do podpisania można zweryfikować. „To nie jest część Bitcoina, nie jest częścią szablonu” – mówi. „Za dużo wysiłku włożono w te żałosne, małe funkcje adresowe, które skonfigurowałem w 2009 roku. Nie miał to być jedyny sposób, w jaki możesz korzystać z Bitcoin”.

Metody maskowania adresów mogą być przydatne w biznesie dla dwóch stron, które chcą dokonywać transakcji (jako płatności lub jako warunki umowy), niekoniecznie będąc online przez cały czas lub korzystając z tego samego adresu przez cały czas. W rzeczywistości wiedza o tym, jakie informacje przetwarzać w łańcuchu, a co poza łańcuchem, jest kluczowym tematem serii Bitcoin Class. Pytanie brzmi, jakiej metodologii powinniśmy użyć, aby rozpoznać, kim są właściciele pewnych przyszłych kluczy? Dr Wright ilustruje kilka przykładów, jak to zrobić. Niektóre z nich mogą być skrótem klucza i solą, która umożliwia uwierzytelniony skrót – lub taki, który jest powiązany z wartościami HMAC. Jedna strona może z wyprzedzeniem przekazać drugiej stronie pewną informację, która pozwoli jej odszyfrować adres i wiedzieć (a co ważniejsze, udowodnić), że ma do czynienia z tobą, a nie oszustem. Znajomość „klucza głównego” deterministycznych adresów jest możliwa, o ile informacje te są dostarczane w sposób, w jaki druga strona może je zweryfikować, ale nie widzi rzeczywistego katalogu głównego.

Mogą w ogóle nie widzieć żadnego adresu; może być zamaskowany w sposób, który mogą rozpoznać tylko maszyny (za pośrednictwem skryptu Bitcoin). Dr Wright podaje kilka innych przykładów, takich jak sigX i sigY, które są zbyt opcjami binarnymi – jedna ze stron może zadeklarować z góry „potwierdzam X lub Y”, nawet poza łańcuchem. Może zaistnieć sytuacja warunkowa, w której „jeśli nastąpi zdarzenie A, wyrocznia wykonuje jeden z następujących scenariuszy”. Może to być przydatne w wielu sytuacjach związanych z dokumentacją biznesową. „Alicja może dostarczyć skrót swojej faktury, co dowodzi, że Bob ją otrzymał. Albo wysyła do Boba wiadomość e-mail z zamówieniem, które Bob musi otworzyć, aby uzyskać numer zakupu. W ten sposób Bob nie może powiedzieć, że nigdy nie otrzymał zamówienia ani nie widział numeru ”. „Możesz pójść dalej: ten (klucz) jest transakcją jednorazowego użytku. Alice wysyła na całkowicie unikalny adres dla Boba ”, taki, który nigdy wcześniej nie istniał w łańcuchu bloków.

W innym scenariuszu możesz wpłacić niewielki depozyt za towar lub usługę, którą możesz odzyskać później (lub stracić, jeśli wydarzy się inne wydarzenie). Jedna strona mogłaby podpisać się za zwrotem pieniędzy za tydzień w przyszłości na unikalny adres – po prostu podpisując skrót. Strona pierwotnie płacąca może w razie potrzeby otrzymać zwrot pieniędzy, nawet jeśli odbiorca nie wie, jaki to był, ani nie widział adresu. Ostatecznie transakcje są przeprowadzane i przetwarzane w zwykły sposób, ale możliwe jest wcześniejsze ustalenie różnych reguł i uzgodnienie ich przez obie strony (i ich oprogramowanie). Dr Wright odnosi się również do obaw, które ludzie mogą mieć podczas wykonywania takich działań poza łańcuchem, wyjaśniając, dlaczego nie jest konieczne wykonywanie każdej pojedynczej funkcji kontraktu w łańcuchu (jak próbuje to zrobić Ethereum), o ile można potwierdzić, że pewne zdarzenia mają wystąpił. „Bitcoin to system mikropłatności i pieniądza internetowego.

Dobrze jest być księgą, mikropłatnościami ”- mówi. Nie musisz używać Bitcoinów do dużych celów, takich jak płacenie za dom lub samochód, co jest tak kuszące, jak niektórym się wydaje. Nie chodzi o to, że nie możesz – jest to po prostu nieprzydatne, ponieważ tak naprawdę nie wykorzystuje unikalnych możliwości Bitcoina. Uważaj (lub pociesz się), ten najnowszy odcinek „Bitcoin Class” zawiera sesję na tablicy, więc przygotuj się na trochę matematyki. Ale jak zwykle, nawet jeśli matematyczne części odcinka są trudne do zrozumienia, istnieje wiele przykładów i scenariuszy, które sprowokują kreatywność.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin Class with Satoshi looks at extending Bitcoin addresses—in many ways – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO