Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

6 maja 2021

Iran pozwala lokalnym firmom płacić za import „oficjalnie wydobywaną cyfrową walutą”

Irańskie firmy mogą teraz płacić za import za pomocą walut cyfrowych, ale tylko wtedy, gdy jest on wydobywany w kraju i przez upoważnionych górników. W swoim najnowszym komunikacie Bank Centralny Iranu ujawnił nowe ramy regulacyjne, które pozwalają firmom forex i bankom płacić za import, np. Elektronikę i surowce. Irański przemysł walut cyfrowych ma burzliwą historię. W przeszłości kraj Bliskiego Wschodu starał się zachęcać do wydobywania nagród za pomocą bloków walut cyfrowych, umożliwiając elektrowniom udział w tej działalności.

Jednak rząd odwrócił się od branży i obwinił ją o zakłócenia w zasilaniu, które mają wpływ na kraj. W ubiegłym roku Iran zamknął ponad 1600 operacji wydobywczych za blokowe nagrody, które, jak twierdził, działały nielegalnie. Jak informował wówczas CoinGeek, dla większości z nich przestępstwem było wykorzystywanie dotowanej energii elektrycznej, którą Iran przeznacza na gospodarstwa domowe. Teraz rząd chce zachęcić do płatności w cyfrowej walucie. Zgodnie z raportem lokalnej gazety Financial Tribune, jedynym warunkiem jest to, że waluty cyfrowe muszą pochodzić od autoryzowanych górników nagród blokowych.

Iran po raz pierwszy zaczął udzielać zezwoleń górnikom w połowie 2019 r., A Ministerstwo Przemysłu i Górnictwa nadzorowało ten sektor. Rząd Iranu pracuje nad umożliwieniem płatności w cyfrowej walucie od października ubiegłego roku. Jak donosi CoinGeek, bank centralny i Ministerstwo Energii zmieniły ustawę, która uczyniła legalnym finansowanie importu walutami cyfrowymi. Jednak bank przez cały czas ściśle monitorowałby płatności w cyfrowej walucie. W oficjalnym raporcie banku stwierdzono: „Górnicy mają dostarczać oryginalną kryptowalutę bezpośrednio i w ramach dozwolonego limitu do kanałów wprowadzonych przez CBI”.

Chociaż Iran promuje płatności w cyfrowej walucie, rozprawia się z handlem walutami cyfrowymi. Dwa miesiące temu szef krajowej komisji ds. Gospodarki cyfrowej wezwał rząd do wprowadzenia zakazu używania riala do kupowania walut cyfrowych. Twierdził, że waluty cyfrowe sprzyjały oszustwom i kilku oszustwom. Prezes banku centralnego również w przeszłości wskazywał, że regulator umieści na białej liście kilka giełd, które blokują górników nagród, których będą mogli używać do sprzedaży swoich walut cyfrowych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Iran allows local firms to pay for imports with ‘officially mined digital currency’ – CoinGeek