Iran pozwala lokalnym firmom płacić za import „oficjalnie wydobywaną cyfrową walutą”

Irańskie firmy mogą teraz płacić za import za pomocą walut cyfrowych, ale tylko wtedy, gdy jest on wydobywany w kraju i przez upoważnionych górników. W swoim najnowszym komunikacie Bank Centralny Iranu ujawnił nowe ramy regulacyjne, które pozwalają firmom forex i bankom płacić za import, np. Elektronikę i surowce. Irański przemysł walut cyfrowych ma burzliwą historię. W przeszłości kraj Bliskiego Wschodu starał się zachęcać do wydobywania nagród za pomocą bloków walut cyfrowych, umożliwiając elektrowniom udział w tej działalności.

Jednak rząd odwrócił się od branży i obwinił ją o zakłócenia w zasilaniu, które mają wpływ na kraj. W ubiegłym roku Iran zamknął ponad 1600 operacji wydobywczych za blokowe nagrody, które, jak twierdził, działały nielegalnie. Jak informował wówczas CoinGeek, dla większości z nich przestępstwem było wykorzystywanie dotowanej energii elektrycznej, którą Iran przeznacza na gospodarstwa domowe. Teraz rząd chce zachęcić do płatności w cyfrowej walucie. Zgodnie z raportem lokalnej gazety Financial Tribune, jedynym warunkiem jest to, że waluty cyfrowe muszą pochodzić od autoryzowanych górników nagród blokowych.

Iran po raz pierwszy zaczął udzielać zezwoleń górnikom w połowie 2019 r., A Ministerstwo Przemysłu i Górnictwa nadzorowało ten sektor. Rząd Iranu pracuje nad umożliwieniem płatności w cyfrowej walucie od października ubiegłego roku. Jak donosi CoinGeek, bank centralny i Ministerstwo Energii zmieniły ustawę, która uczyniła legalnym finansowanie importu walutami cyfrowymi. Jednak bank przez cały czas ściśle monitorowałby płatności w cyfrowej walucie. W oficjalnym raporcie banku stwierdzono: „Górnicy mają dostarczać oryginalną kryptowalutę bezpośrednio i w ramach dozwolonego limitu do kanałów wprowadzonych przez CBI”.

Chociaż Iran promuje płatności w cyfrowej walucie, rozprawia się z handlem walutami cyfrowymi. Dwa miesiące temu szef krajowej komisji ds. Gospodarki cyfrowej wezwał rząd do wprowadzenia zakazu używania riala do kupowania walut cyfrowych. Twierdził, że waluty cyfrowe sprzyjały oszustwom i kilku oszustwom. Prezes banku centralnego również w przeszłości wskazywał, że regulator umieści na białej liście kilka giełd, które blokują górników nagród, których będą mogli używać do sprzedaży swoich walut cyfrowych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Iran allows local firms to pay for imports with ‘officially mined digital currency’ – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO