Od schematów Ponzi po wyjścia ICO – Blockchain Ethereum był platformą wybieraną przez oszustów

Wydaje się, że Ethereum było platformą wybieraną przez oszustwa kryptograficzne w ciągu ostatnich dwóch lat, ale według badań trendy tych oszustw uległy zmianie.

Według niedawnego raportu specjalistów od analityki kryptograficznej Chainalysis, Ethereum (ETH) stało się platformą kryptograficzną wybieraną przez oszustów. Jego badania sugerują, że w 2018 roku doszło do znacznie bardziej wyrafinowanych, przynoszących większe zyski oszustw przeprowadzonych przy użyciu ETH, chociaż faktyczna liczba tych przestępstw znacznie spadła z roku na rok. Kwota skradziona w wyniku oszustw opartych na ETH podwoiła się z 17 milionów dolarów w 2017 roku do 36 milionów dolarów w 2018 roku.

Odpowiada to 0,01 procentowi ETH w obiegu. Chainalysis zidentyfikował ponad 2000 oszukańczych adresów Ethereum, którym udało się zabezpieczyć fundusze od prawie 40 000 unikalnych użytkowników w sieci. Według danych zebranych przez Chainalysis w ciągu dwóch lat sposób działania oszustów zmienił się. Phishing, schematy Ponzi i wyjścia z oferty na monety (ICO) są nadal najbardziej rozpowszechnione, ale trend zmienia się. Oszustwa phishingowe były popularne w 2017 roku, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby tego rodzaju przestępstw. Użytkownicy zdawali sobie sprawę z wciąż rosnącej liczby tych ataków, co doprowadziło do spadku skuteczności oszustw phishingowych.

W rezultacie średnia kwota wysłana na oszukańczy adres stanowiła prawie połowę kwoty w 2017 roku. W 2018 roku pojawiły się skomplikowane schematy Ponzi i oszustwa związane z wyjściem z ICO, które przyniosły miliony dolarów dochodu. Powodem postrzeganej popularności Ethereum wśród oszustów jest jego użyteczność jako platformy, na której ludzie mogą uruchamiać i uruchamiać własne natywne tokeny kryptowalut za pośrednictwem ICO. W przypadku każdego projektu dość łatwo jest złożyć przekonującą stronę internetową i propozycję biznesową oraz zebrać fundusze w sposób zdecentralizowany za pośrednictwem łańcucha blokowego Ethereum. Gdy cena Bitcoina i innych kryptowalut wzrosła w 2017 r.,

Inwestorzy z łatwością rozstali się ze swoimi zasobami kryptograficznymi, mając nadzieję na ogromne zwroty z inwestycji. Nikczemne jednostki i grupy wykorzystały sytuację, która nieuchronnie opuściła wielu niczego niepodejrzewających inwestorów.

Trzy wybrane oszustwa ETH

Po pierwsze, należy zauważyć, że Ethereum, jako platforma, z natury nie zapewnia oszustom odpowiedniego środowiska ani narzędzi do realizacji różnych schematów. Prosty fakt jest taki, że Ethereum jest platformą wybieraną przez przedsiębiorców pragnących uruchamiać zdecentralizowane projekty oparte na blockchain. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Chainalysis 82 procent wszystkich ICO jest tworzonych w łańcuchu bloków Ethereum. Jako wiodąca platforma do zbierania funduszy kryptograficznych, oszuści polowali na niczego niepodejrzewające ofiary przy użyciu trzech głównych metod. Phishing jest uważany za najpopularniejszy rodzaj oszustw związanych z ETH w ciągu ostatnich kilku lat.

Sposób działania jest dość prosty, oszuści wysyłają potencjalnym ofiarom e-maile lub inne komunikaty, które nakłaniają je do dzielenia się prywatnymi informacjami finansowymi, które dają atakującym dostęp do ich portfeli ETH. Schematy Ponzi stały się bardziej rozpowszechnione. Programy te obiecują inwestorom wyjątkowo wysokie zyski z początkowej inwestycji. Początkowe zyski są wypłacane przez nowe fundusze inwestycyjne, ale ostatecznie oszuści tracą większość środków, pozostawiając ofiary z pustymi rękami.

Od niedawna wyjścia z ICO również stały się bardziej popularne. Przestępcy zakładają fałszywe firmy lub projekty z rozbudowanymi materiałami marketingowymi i stronami internetowymi. Fundusze są gromadzone za pośrednictwem ICO, ale kiedy to się skończy, przestępcy sprzedają wpływy i znikają z całym kapitałem, ponownie pozostawiając inwestorów z niczym. Jak wyjaśnia Chainalysis, oszustwa phishingowe były najpopularniejszą metodą oszukiwania w 2017 roku, ale w kolejnym roku użytkownicy stali się bardziej ostrożni, a ich występowanie zmniejszyło się.

Ponadto, gdy przestępcy zaczęli zmieniać swoje metody ataku, wydawało się, że mediana kwoty skradzionych osobom fizycznym spadła. W 2018 roku średnia kwota wysłana do oszustwa wyniosła 94 dolary, prawie 50 dolarów mniej niż mediana z 2017 roku. Mediana całkowitych przychodów osiągniętych w 2017 roku wyniosła ponad 6500 USD, ale w zeszłym roku spadła drastycznie do mniej niż 2500 USD.

Revenue of Scammers and Number of People Scammed by Year

W 2017 r. 49 operacji oszustw przyniosło mniej niż 100 USD, podczas gdy liczba ta wzrosła do 181 w 2018 r. 65 z tych oszustw przyniosło mniej niż 10 USD, co wskazuje, że inwestorzy są coraz bardziej sprytni w wybieraniu oszukańczych operacji.

Schematy Ponzi, ICO wychodzi z najbardziej dochodowych Chociaż ogólny sukces oszustw wydaje się maleć, niewielkiej liczbie tych działań udało się ukraść miliony dolarów niczego niepodejrzewającym inwestorom. Może to wskazywać na to, że przestępcy musieli być mądrzejsi w oszukiwaniu potencjalnych ofiar, za pomocą złożonych oszustw, które przyniosły ogromne ilości pieniędzy. W tym celu Chainalysis zauważa, że dwukrotnie więcej użytkowników straciło do czterech razy więcej w 2018 roku niż w 2017 roku. Jak pokazuje poniższy wykres, metody oszustów od dwóch lat podlegają ciągłym zmianom.

Most Profitable Scams in 2017 and 2018 by Type

Pod koniec 2018 roku nastąpił ogromny wzrost zysków z kilku schematów Ponzi i oszustw związanych z wyjściem z ICO, co pokazuje, że projekty te nadal stanowią duże zagrożenie w ekosystemie kryptowalut. Dane te są poparte raportem firmy Ciphertrace zajmującej się analizą kryptowalut, który stwierdza, że co najmniej 725 milionów dolarów zostało utraconych w 2018 roku w wyniku oszustw, w tym schematów Ponzi, wyjść ICO i oszukańczych ICO.

W związku z tym trendy oszustw zmieniły się dramatycznie w ciągu ostatnich 24 miesięcy i według Chainalysis prawdopodobnie będzie to kontynuowane. Biorąc pod uwagę anonimowy charakter zdecentralizowanych technologii, raport sugeruje, że przestępcy będą wykorzystywać te platformy w przyszłości do popełniania przestępstw. Przestępcy mogą zacząć używać zaszyfrowanych aplikacji w 2019 roku, takich jak Telegram i WhatsApp, odchodząc od rynków darknet. Kryptowaluty nadal będą metodą prania i przenoszenia pieniędzy, co doprowadzi do dalszych posunięć regulacyjnych władz.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://cointelegraph.com/news/from-ponzi-schemes-to-ico-exits-ethereums-blockchain-has-been-the-platform-of-choice-for-scammers

Czy Historia lubi się powstarzać ? NFT ,Defi …Author: BitcoinSV.pl
CEO