Mikser btc powiązany z aresztowaniem za pranie 336 mln $

Organy ścigania w Stanach Zjednoczonych złapały osobę zajmującą się praniem brudnych pieniędzy w kryptowalutach, podejrzaną o obsługę około 336 milionów dolarów w ciągu 10 lat, w jednym z największych tego typu wypadków, jakie miały miejsce do tej pory. Domniemany administrator Bitcoin Fog został ostatecznie zidentyfikowany przez IRS, po podążaniu śladami pozostawionymi przez ponad dekadę transakcji na łańcuchu bloków. Roman Sterlingov, obywatel Rosji i Szwecji podejrzany o bycie administratorem, został aresztowany w ostatnich dniach pod zarzutem jego udziału w praniu około 1,2 miliona BTC w tym okresie. Według IRS Sterlingov pomógł użytkownikom połączyć ich cyfrowe transakcje walutowe z wieloma innymi, utrudniając śledzenie poszczególnych transakcji za pomocą rekordów łańcucha bloków.

W zamian za prowizje w wysokości 2-2,5%, które według szacunków wyniosły w tym okresie około 8 milionów dolarów, Sterlingow pomógł ukryć transakcje na dużą skalę w ekonomii ciemnej sieci. Jego przykrywka została zniszczona, gdy władze śledziły transakcje dokonane w 2011 roku w związku z konfiguracją hostingu serwerów Bitcoin Fog, co najwyraźniej doprowadziło IRS prosto do ich podejrzanego administratora. Jonathan Levin, współzałożyciel firmy Chainalysis zajmującej się analizą łańcucha bloków, został zacytowany przez Wired, mówiąc, że wykrywanie pokazuje, co jest możliwe z danych blockchain, gdy organy ścigania mają narzędzia do efektywnej analizy transakcji. „To kolejny przykład tego, jak śledczy z odpowiednimi narzędziami mogą wykorzystać przejrzystość kryptowaluty, aby śledzić przepływ nielegalnych funduszy”.

Jak w prasie, Bitcoin Fog pozostaje online, chociaż nie jest jasne, czy ktokolwiek aktualnie zarządza tą usługą, a Sterlingov jest obecnie w areszcie. Historia Bitcoin Fog rozpoczęła się w 2011 roku od posta na BitcoinTalk, reklamującego usługę, która „[miesza] Twoje bitcoiny w naszej własnej puli z innymi użytkownikami”, z obietnicą „wyeliminowania wszelkich szans na znalezienie Twoich płatności i uniemożliwienie ich znalezienia” aby udowodnić związek między wpłatą a wypłatą w ramach naszej usługi. ”

Przypuszcza się, że około 78 milionów dolarów wypranych funduszy pochodziło z ciemnych rynków narkotykowych, takich jak Silk Road, Agora i AlphaBay. Tajna operacja IRS w 2019 r.wykryła, że ​​Bitcoin Fog jest skłonny świadomie prać wpływy z transakcji ecstasy. Śledzenie jego oryginalnych transakcji z 2011 roku z powrotem do BTC zakupionych w euro za pośrednictwem nieistniejącego już Mt. Gox, IRS był w stanie prześledzić ścieżkę audytu z powrotem, aby znaleźć adres domowy i szczegóły numeru telefonu, które następnie zidentyfikowali jako odpowiadające innym kontom w walucie cyfrowej. Władze znalazły następnie dokument na Dysku Google Sterlingova, dokumentujący, jak ukryć płatności w niektórych walutach cyfrowych – proces, który, jak stwierdzono, kierował się co do pisma, ukrywając swoje własne wczesne transakcje. Śledztwo jest okrzyknięte sukcesem technik śledczych „podążaj za pieniędzmi”, które mogą sięgać wstecz w czasie do wczesnych transakcji blockchain.

Sarah Meiklejohn, informatyk z University College of London określiła wynik jako „naprawdę znaczący” w zademonstrowaniu potęgi analityki blockchain w badaniu przestępstw finansowych. „Dzięki analityce blockchain powtarzamy w kółko, że cała ta aktywność jest w tej księdze na zawsze, a jeśli zrobiłeś coś złego 10 lat temu, możesz zostać za to złapany i aresztowany. Fakt, że przeprowadzają te transakcje, jest naprawdę znaczący ”. Zauważając zamieszanie związane z tym, dlaczego Bitcoin Fog nadal działa, Meiklejohn powiedział, że w przeszłości organy ścigania przejmowały strony w podobnych okolicznościach. „W tym momencie każdy, kto chce wymieszać swoje monety, musi po prostu założyć, że usługa jest zagrożona”.

Aresztowanie jest jednym z najwyższych tego rodzaju przypadków polegających na analizie danych w łańcuchu bloków i na tak rozległych ramach czasowych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin mixer kingpin linked to $336M laundering arrested – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO