Bitcoin Class z Satoshi przygląda się maszynom stosowym, logice predykatów i temu, jak Bitcoin to robi

Nawet jeśli nie rozumiesz zaawansowanej matematycznej strony Bitcoina, możesz wziąć pod uwagę kilka pomysłów, zastanawiając się nad tym. Seria samouczków wideo Xiaohui Liu „Klasa Bitcoin” z twórcą Bitcoin, dr. Craigiem Wrightem, oferuje świeży sposób patrzenia na rzeczy, inspirację na temat prawdziwej mocy skryptu Bitcoin i jego możliwości. Ten najnowszy odcinek w ciągu pierwszych kilku minut zagłębia się w Predicate Calculus – nie martw się, jeśli nigdy go nie studiowałeś, podobnie jak Xiaohui. Ale wszystko, czego potrzeba, to szybkie przeszukanie tego typu logiki i kilku jej podstawowych zasad i koncepcji, aby zrozumieć trochę więcej o tym, o czym mówi dr Wright.

ScienceDirect opisuje Predicate Calculus jako „notację z wyróżnioną pozycją w AI: służy jako uniwersalny standard, według którego inne reprezentacje są definiowane i oceniane”. „Reprezentacja rachunku predykatów zakłada wszechświat indywiduów, z relacjami i funkcjami na tych jednostkach oraz zdania utworzone przez połączenie relacji z logicznymi łącznikami i, lub, i nie”. Robienie tego na Bitcoinie wymaga rozważenia bardziej złożonych warunków warunkowych, niż prawdopodobnie jesteśmy przyzwyczajeni.

Dr Wright mówi o złożonych obwodach, w których tylko określone dane wejściowe są zasilane w przyszłych transakcjach. Tworząc tabele interakcji tych danych, możesz poinstruować Bitcoin, aby zautomatyzował prawie wszystko (o ile wiesz, jak pisać algorytmy). „W rzeczywistości można tworzyć bardzo złożone ścieżki z bardzo prostymi predykatami” – mówi. Pomyśl o czymś bardziej złożonym niż multisig dwa z trzech. Pomyśl o Tabelach Prawdy i alternatywach. Możesz pozwolić, aby miały miejsce różnego rodzaju zdarzenia i zmienne, kiedy i w jakiej kolejności się one zdarzają, aby określić wynik transakcji, która ostatecznie zostanie zapisana w łańcuchu bloków Bitcoin. Jest sekcja poświęcona „maszynom stosowym”.

Bitcoin jest zbudowany na stosie i możliwe jest posiadanie stosu głównego i „stosu alternatywnego” – takiego, na którym oszczędzasz materiał, oraz stosu kontr. Możesz mieć wiele maszyn ze stosem działających poziomo i równolegle. Dr Wright mówi, że jeden problem polega na tym, że w takich okolicznościach skąd wiesz, że coś jest „ostateczne”? Bitcoin zapewnia na to rozwiązanie: Nie każdy wynik każdej transakcji musi być zapisany w łańcuchu. Dane wyjściowe jednej transakcji mogą trafiać do drugiej, tworząc łańcuch. A następnie, gdy wynik każdego kroku daje wynik prawdziwy, fałszywy lub niepoprawny, tylko prawdziwy wynik dostarcza następnych danych wejściowych.

Gdy coś zostanie zapisane w bloku Bitcoin i przetworzone, wynik ten można uznać za ostateczny. To właśnie sprawia, że ​​Bitcoin i jego struktura blockchain są bardziej użyteczne niż jakikolwiek system, który pojawił się wcześniej. Dr Wright podaje kilka przykładów i scenariuszy biznesowych ułatwiających zrozumienie, takich jak różne wyniki, które mogą się zdarzyć, jeśli osoby A i B zgodzą się co do czegoś, a następnie C zgadza się później; lub jeśli zobowiązują się do zawarcia umowy w innej kolejności… lub scenariusz mógłby nawet przekazać decyzję zewnętrznemu mediatorowi, jeśli żadna ze stron nie wyrazi na to zgody.

Dlaczego Forth?

Xiaohui pyta o użycie Forth jako podstawy dla skryptu Bitcoin oraz o sposób, w jaki to działa. Dr Wright mówi, że Forth „jest szybki i powiela typ języka, który otrzymujesz w systemach predykatów”, a jeśli mówisz o funkcjach logicznych, Forth jest jednym z najlepszych języków do ich wyrażania. Xiaohui opisuje Forth jako „rodzaj języka asemblera” i zastanawia się, czy pewnego dnia będzie możliwe zbudowanie na nim języków wyższego poziomu. Dr Wright zgadza się, że tak.

Biorąc pod uwagę, że praca Xiaohui w sCrypt obejmuje uczynienie rozwoju skryptów Bitcoin bardziej dostępnymi, może to być przyszły projekt. Seria Bitcoin Class może być trudna dla nie matematyków lub osób bez wykształcenia informatycznego (w tym, oczywiście, tego recenzenta). Jednak zawsze jest coś, co wyzwala pomysły, patrząc z nowych perspektyw i wyobrażając sobie możliwości.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin Class with Satoshi looks at stack machines, predicate logic and how Bitcoin does it – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO