Rozwój CBDC przyspiesza, ale Chiny nie wygrywają wyścigu

Chiny stały się symbolem rozwoju waluty cyfrowej banków centralnych na całym świecie dzięki cyfrowemu juanowi. Jednak według nowego raportu PricewaterhouseCoopers azjatycki gigant nie jest liderem w tej dziedzinie. Firma audytorska z Wielkiej Czwórki przekazała tę koronę Bahamom, które poczyniły większe postępy dzięki swojej cyfrowej walucie Sand Dollar.

Niedawno firma PwC opublikowała inauguracyjny globalny indeks CBDC, który mierzy poziom dojrzałości globalnych banków centralnych przy wdrażaniu ich własnych CBDC. „Uważamy, że CBDC znacząco przyczynią się do modernizacji międzynarodowego krajobrazu monetarnego, równolegle z rekonfiguracją zarówno infrastruktury płatniczej, jak i finansowej. Stworzą liczne możliwości dalszej cyfryzacji zarówno w korporacjach, jak i instytucjach finansowych w miarę postępu ich integracji z infrastrukturą płatniczą i finansową ”- stwierdził PwC. Henri Arslanian, światowy lider cyfrowej waluty w PwC, powiedział, że opinia publiczna będzie największym beneficjentem wdrożenia CBDC. „Dzięki temu uzyskają dostęp po raz pierwszy do cyfrowej formy pieniądza banku centralnego. A to jest duży kamień milowy w ewolucji pieniądza ”- stwierdził.

Według raportu, Bahamy są światowym liderem w rozwoju CBDC. PwC przyznał Bahamom ocenę 92. Drugie miejsce zajęła Kambodża z oceną 83, a trzecie miejsce zajęły Chiny kontynentalne z wynikiem 75. Na liście znalazły się Ukraina, Urugwaj, Ekwador, Karaiby Wschodnie, Szwecja, Korea Południowa i Turcja.

Pod względem rozwoju międzybankowego CBDC Tajlandia zajmuje pierwsze miejsce na świecie, zajmując pierwsze miejsce z Hongkongiem. Jak donosi CoinGeek, Tajlandia i Hongkong współpracują przy Project Inthanon-LionRock, wspólnym badaniu dla międzybankowej waluty cyfrowej wspieranej przez państwo. Niedawno do projektu dołączyły Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Bahamy uruchomiły swoje Sand Dollar CBDC w październiku ubiegłego roku.

Cyfrowa waluta jest teraz dostępna dla wszystkich 400 000 obywateli w codziennych transakcjach. W lutym nastąpiło to poprzez wprowadzenie pierwszej karty debetowej połączonej z CBDC. Chiny natomiast od kilku miesięcy prowadzą próby. W ramach ograniczonych testów w dużych miastach przesyła cyfrowy juan do opinii publicznej. Kraj azjatycki podobno planuje premierę w przyszłym roku przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Jednak po uruchomieniu cyfrowy juan będzie miał znacznie większy wpływ niż sand Dollar. Chiny są światową potęgą gospodarczą, a ich gospodarka ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CBDC development is accelerating, but China isn’t winning the race: PwC report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO