Seul przejmuje 22 miliony dolarów z rachunków wymiany aktywów cyfrowych z tytułu zaległych podatków

Koreańscy inwestorzy w cyfrowe aktywa są jednymi z pierwszych na świecie, którzy odczuwają ukłucia podatkowe na ich zyski. Rząd metropolitalny Seulu powiedział w tym tygodniu, że znalazł, a nawet przejął takie aktywa od ponad 600 „przestępców podatkowych” – osób fizycznych i szefów firm mieszkających w mieście. To ogłoszenie będzie szokiem dla niektórych inwestorów aktywów cyfrowych, którzy przez lata mogli zakładać, że rządy nie rozumieją technologii wystarczająco, aby egzekwować przepisy podatkowe.

Rząd Seulu poinformował, że przejął aktywa z kont na trzech giełdach o wartości 25 miliardów KRW (22 miliony USD) od 676 osób i zlokalizował aktywa należące do łącznie 1566 osób – władze obiecują, że wkrótce zajmą się następnymi zajęciami. 676 był winien rządowi łącznie 28,4 miliarda KRW (25,4 miliona USD) w postaci podatków, a 118 spłaciło już 1,26 miliarda KRW (1,12 miliona USD). Kilku z nich było dużymi handlarzami, w tym kierownik szpitala, który był winien tylko 12,5 miliarda KRW. Zajęte aktywa to głównie BTC (19%), DragonVein i Ripple XRP (po 16%), Ethereum ETH (10%) i Stellar Lumens (9%). Nawet po przejęciu aktywów niektórzy inwestorzy nadal spekulują na ruchach cen. Według komunikatu prasowego władz miasta: „Nieustannie jesteśmy proszeni przez zalegających podatników o powstrzymanie się od sprzedaży ich kryptowalut, ponieważ zapłacą swoje podatki. Uważamy, że podatnicy spodziewają się dalszego wzrostu wartości ich kryptowalut ze względu na niedawny wzrost cen kryptowalut i ustalili, że zyskają więcej na zapłaceniu zaległych podatków i zwolnieniu konfiskaty ”.

Niektórzy zapytali rząd, czy możliwe jest przechowywanie aktywów przez okres do dwóch lat przed sprzedażą. Oczekuje się, że ceny znacznie wzrosną w tym czasie, ale w zamian za to wieloletni rynek bessy może sprawić, że traderzy będą musieli zawdzięczać jeszcze więcej. Biorąc pod uwagę historię cen aktywów cyfrowych w ciągu ostatniej dekady, w porównaniu do spekulacyjnej euforii odczuwanej przez inwestorów w dobrych czasach, jest to bardzo realna możliwość. Rząd nie powiedział, czy zgodził się na te prośby, czy też je rozważa. Pomimo prawie wszystkich giełd na całym świecie wdrażających procedury KYC identyfikujące użytkowników, prawdopodobnie wiele z nich nadal czuje się odpornych na regulacje podatkowe.

Akcja Seulu, która jako pierwsza pojawiła się na tak szeroką skalę, prawdopodobnie zainspiruje inne rządy do zrobienia tego samego. Wykorzystywanie i spekulowanie na zasobach cyfrowych przez lata zyskało reputację „dzikiego zachodu”. Podczas gdy władzom może być trudno śledzić wszystkie transakcje i aktywa na liście, wszyscy ci traderzy używali ich z zamiarem sprzedaży po wyższych cenach i zarabiania pieniędzy fiducjarnych – dzięki czemu ich działania nie różnią się od innych inwestorów internetowych. Nie są wymagane żadne nowe ani specjalne przepisy; te same stare mają równie łatwe zastosowanie do nowo utworzonych zasobów. Co więcej, wymiana, a nawet zapisy typu blockchain pozostawiają wyraźny cyfrowy ślad tego, gdzie zmieniła się wartość podlegająca opodatkowaniu, przez kogo i kiedy.

Od początku istnienia Bitcoin, departamenty podatkowe na całym świecie ostrzegają, że zamierzają egzekwować przepisy podatkowe dotyczące handlu aktywami cyfrowymi. Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone i Australia, ma formalne pytania dotyczące zeznań podatkowych, prosząc o informacje na temat posiadanych aktywów cyfrowych. Wymiany są regularnie oskarżane o to, że upraszczają procedury KYC, wdrażają minimalne wymagania i robią niewiele, aby potwierdzić, czy tożsamości są prawdziwe. W szczególności Binance został nazwany „szokująco luźnym” w swojej implementacji KYC przez japońską firmę Fisco, która oskarżyła wymianę o pozwolenie na pranie tam ponad 9 milionów dolarów pieniędzy skradzionych z platformy Zaif.

Fałszywe poczucie odporności na przepisy podatkowe, które przez lata odczuwali niektórzy handlowcy aktywami cyfrowymi, szybko się kończy. Działania rządu Seulu w tym tygodniu pokazują, że władze nie tylko są skłonne grozić egzekucją, ale faktycznie to robią – aż do przejęcia aktywów. Powinien służyć jako ostrzeżenie dla posiadaczy i handlowców na całym świecie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Seoul seizes $22M from digital asset exchange accounts over back taxes – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO