Turcja zakazuje płatności za „ryzykowne i niestabilne” waluty cyfrowe

Bank centralny Turcji zakazał obywatelom używania walut cyfrowych do płatności, twierdząc, że waluty cyfrowe stwarzają duże ryzyko, ponieważ są nieuregulowane i niestabilne. Waluty cyfrowe podważają również metody płatności wprowadzone przez bank, w tym walutę krajową. Bank Centralny Republiki Turcji ogłosił nowy zakaz w Dzienniku Urzędowym, zakazując obywatelom używania walut cyfrowych do płatności bezpośrednio lub pośrednio.

Tureckim firmom zabrania się również świadczenia usług płatniczych związanych z walutami cyfrowymi. Określono waluty cyfrowe jako ryzykowne, ponieważ „nie podlegają one żadnym mechanizmom regulacji i nadzoru ani centralnym organom regulacyjnym”. Bank stwierdził: „Dostawcy usług płatniczych nie mogą rozwijać modeli biznesowych w taki sposób, aby aktywa kryptograficzne były wykorzystywane bezpośrednio lub pośrednio w świadczeniu usług płatniczych i emisji pieniądza elektronicznego i nie mogą świadczyć żadnych usług związanych z takimi modelami biznesowymi”.

Zakaz jest sprzeczny z trendem rządu tureckiego, w którym zapowiedział, że zamierza regulować branżę. Ministerstwo Finansów Turcji również w ubiegłym roku twierdziło, że analizuje waluty cyfrowe wraz z innymi organami regulacyjnymi w tym kraju na Bliskim Wschodzie. Niedawno minister przemysłu i technologii ujawnił, że „nie jest już negatywnie nastawiony do walut cyfrowych”. Urzędnicy rządowi w tym kraju wyrazili jednak obawy dotyczące niektórych aspektów walut cyfrowych, zwłaszcza manipulacji cenami i zmienności. Minister ds. Technologii zwrócił uwagę na wpływ niektórych osobistości, takich jak Elon Musk, na BTC i inne mniejsze waluty, takie jak Dogecoin. „Jednym tweetem Elon Musk może nagle wywrócić rynek do góry nogami” – zauważył minister w zeszłym miesiącu.

Według banku centralnego ryzyko przeważa nad korzyściami dla walut cyfrowych. „Ich wykorzystanie w płatnościach może powodować nieodzyskiwalne straty dla stron transakcji… i zawierać elementy, które mogą podważyć zaufanie do metod i instrumentów stosowanych obecnie w płatnościach” – dodał bank. Zakaz wchodzi w życie 30 kwietnia.

Posunięcie to spotkało się z krytyką w branży walut cyfrowych i nie tylko. Lider tureckiej opozycji Kemal Kilicdaroglu nazwał to posunięcie kolejnym przykładem „zastraszania o północy”, odnosząc się do niedawnego przypadku, w którym prezydent Turcji zwolnił o północy prezesa banku centralnego. Poszedł na Twittera, aby wezwać rząd turecki do cofnięcia się, stwierdzając: „To tak, jakby w nocy musieli popełniać głupotę”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Turkey bans ‘risky and volatile’ digital currencies for payments – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO