Departament Skarbu USA nakłada sankcje na 32 rosyjskie podmioty za rzekome zakłócenia wyborów związane z walutą cyfrową

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na 32 podmioty i osoby, które według niego były zamieszane w wybory. Departament twierdził, że waluty cyfrowe były szeroko wykorzystywane w celu ułatwienia płatności między niektórymi podmiotami, w szczególności jeden z nich przetwarzał 31 000 transakcji o wartości ponad 3 mln USD. W komunikacie Departament Skarbu zarzucił rządowi Rosji wywieranie wpływu na amerykańskich wyborców i rozpowszechnianie dezinformacji na temat amerykańskich kandydatów, procesów i instytucji politycznych.

Rosja rzekomo wykorzystywała w swoich wysiłkach system urzędników państwowych, punktów dezinformacji i firm. Sekretarz skarbu Janet Yellen zauważyła: „Departament Skarbu będzie atakował rosyjskich przywódców, urzędników, służby wywiadowcze i ich pełnomocników, którzy próbują ingerować w proces wyborczy w USA lub obalać demokrację w USA. To początek nowej amerykańskiej kampanii przeciwko złośliwemu zachowaniu Rosji ”.

Kilka podmiotów, wobec których Skarb Państwa nałożył sankcje, rzekomo korzysta z walut cyfrowych do dokonywania płatności. Jedną z nich jest Secondeye Solutions, firma z siedzibą w Pakistanie, która sprzedawała fałszywe dokumenty KYC rosyjskiej agencji Internet Research Agency (IRA), oskarżonej o ingerencję w wybory i inne przestępstwa internetowe. Według dołączonego raportu Chainalysis, którego narzędzi analitycznych rząd USA użył do śledzenia płatności, Secondeye ukrywał się na widoku. Oferuje sfałszowane dokumenty weryfikacyjne osobom, które chcą zarejestrować się na platformach fintech i cyfrowych walutach.

Zgodnie z DoJ, Secondeye sprzedał kilka fałszywych dokumentów weryfikacyjnych agentom IRA. Według Chainalysis od 2013 r. Secondeye otrzymało cyfrowe waluty o wartości ponad 2,5 miliona dolarów w ponad 31 000 transakcji. „To daje około 80 USD na transakcję, co odpowiada cenom podanym na jej stronie internetowej” – dodaje. Secondeye nadal ma jeden aktywny adres BTC na dużej giełdzie, która otrzymała ponad 1,3 miliona dolarów, ujawnił Chainalysis.

Inne podmioty, które otrzymały płatności w walutach cyfrowych, które Ministerstwo Skarbu USA zarzuca o zakłócanie wyborów, to SouthFront, Association for Free Research and International Cooperation (AFRIC) oraz Mujtaba Ali Raza, założyciel Secondeye. Departament Skarbu zauważył: „W wyniku dzisiejszych wskazań wszystkie aktywa i udziały w majątku tych celów, które podlegają jurysdykcji Stanów Zjednoczonych, są blokowane, a osobom ze Stanów Zjednoczonych zasadniczo zabrania się angażowania się w transakcje z nimi.

Ponadto instytucje finansowe i inne osoby, które angażują się w określone transakcje lub działania z podmiotami i osobami fizycznymi objętymi sankcjami, mogą narazić się na sankcje wtórne lub podlegać postępowaniu egzekucyjnemu ”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US Treasury sanctions 32 Russian entities over alleged digital currency-related election interfering – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO