COPA wszczyna Sąd Najwyższy przeciwko roszczeniom Craiga Wrighta dotyczącym praw autorskich do Bitcoinów

Crypto Open Patent Alliance (COPA) ogłosiło, że złożyło pozew do Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości w Anglii i Walii, aby oświadczyć, że dr Craig S. Wright nie jest autorem białej księgi dotyczącej Bitcoin z 2008 roku. Ale zamiast położyć kres twierdzeniom dr Wrighta jako pewnej nadziei, czy zamiast tego dać Wrightowi szansę udowodnienia, że jest Satoshi w sądzie? „Wspieramy społeczność programistów Bitcoin i wielu innych, którym grożono za prowadzenie Białej Księgi” – napisał COPA we wcześniejszym poście na Twitterze.

COPA (czasami nazywana również „Cryptocurrency Open Patent Alliance”) to grupa non-profit zajmująca się gromadzeniem adresów IP, utworzona przez Jack Dorsey’s Square we wrześniu 2020 r. Jej deklarowanym celem jest zapobieganie „blokowaniu patentu” przez firmy domagające się posiadania klucza związanego z blockchainem koncepcje, które „tłumią innowacje”. Coinbase dołączył do Square jako członek zarządu COPA w grudniu 2020 r. Inni członkowie to Kraken, SatoshiLabs, BitPay, BitBank, MicroStrategy (Michaela Saylora) i Blockstream.

Obejmuje również Paradigm, fundusz inwestycyjny założony przez partnera Sequoia Capital, Matta Huanga i współzałożyciela Coinbase, Freda Ehrsama. Po przystąpieniu członkowie COPA muszą pozostać członkami przez trzy lata. Przystąpienie do sojuszu uprawnia członka do dostępu do Wspólnej Biblioteki Patentowej zawierającej podstawowe patenty kryptograficzne (z zastrzeżeniem zgody każdego, kto posiada własność intelektualną danej technologii). Członkowie COPA, tacy jak Square, Coinbase i Blockstream, mają wyraźny interes finansowy w promowaniu narracji, że BTC (a nie BSV) reprezentuje „prawdziwy Bitcoin”.

Coinbase również stoi w obliczu zbliżającego się IPO, a własność intelektualna, którą posiada, odegrałaby kluczową rolę w wycenie spółki w jej prospekcie emisyjnym. Coinbase zwraca uwagę, że tożsamość dr Wrighta jako Satoshi Nakamoto jest kluczowym ryzykiem dla ich pierwszej oferty publicznej i wyceny. Jednak próbują zamieść to pod dywan i prawie nie wspominają o żadnym z przypadków. Bagatelizując to, potencjalnie naruszają niektóre przepisy dotyczące papierów wartościowych, co może narazić dyrektorów firmy na odpowiedzialność. Oddzielenie mitu „Satoshi Nakamoto” od człowieka Craiga Wrighta jest kluczowe dla tej narracji, biorąc pod uwagę, że dr Wright twierdzi, że programiści BTC Core radykalnie zmienili oryginalny protokół Bitcoin i „szerzą fałszywą propagandę” na temat jego możliwości i rzekomych ograniczeń.

Wspieranie BTC może potencjalnie kosztować Coinbase miliardy dolarów, a cała wartość firmy może zostać skonsumowana w kolejnych działaniach – i może to być powód, dla którego chcą promować fałszywy status BTC. Zgłoszenia Coinbase do SEC nie tylko podkreślają, dlaczego firma potrzebuje BTC, aby odnieść sukces, ale także dlaczego tożsamość Satoshi jest zagrożeniem dla ich działalności oraz że prawa własności intelektualnej innych osób i roszczenia dotyczące naruszeń mogą utrudnić ich sukces.

Twórcy BSV (Bitcoin SV) przywrócili protokół Bitcoin do jego pierwotnej formy i pierwotnych zasad przetwarzania transakcji w okresie styczeń-luty 2020 r. W tym sensie tylko BSV reprezentuje Bitcoin i Bitcoin w takiej postaci, w jakiej był pierwotnie promowany publicznie. BTC nie przestrzega oryginalnych zasad protokołu, a zatem w rzeczywistości nie jest Bitcoinem. BTC może mieć „najdłuższy łańcuch”, jak często twierdzi, ale ten łańcuch nie jest łańcuchem Bitcoinów.

Tło roszczenia i reakcji dotyczących praw autorskich

Dr Wright zarejestrował w USA prawa autorskie do Białej Księgi Bitcoin 2008 w maju 2019 r., A na początku tego roku zaczął podejmować kroki prawne przeciwko stronom i organizacjom, które są gospodarzami białej księgi Bitcoin 2008 bez jego zgody. Jedną z docelowych grup była spółka Square Crypto zajmująca się rozwojem technologii blockchain, która zaczęła udostępniać białą księgę w odpowiedzi na pisma o zaprzestaniu działalności wysyłane przez prawników dr Wrighta do tych stron i organizacji.

Chociaż rejestracja w 2019 r. Obejmuje Stany Zjednoczone, w Wielkiej Brytanii nie ma potrzeby rejestrowania praw autorskich – jest to automatycznie przyznawane wraz z utworzeniem dzieła. Wielu zwolenników BTC, którzy zareagowali na tę wiadomość, zasugerowało, że oznacza to, że dr Wright miał otrzymać wynagrodzenie za te prawne groźby, a przede wszystkim za śmiałość domagania się praw autorskich do białej księgi Bitcoin.

Niektórzy powtórzyli również mem, że dr Wright robi to wszystko, aby uniemożliwić ludziom czytanie białej księgi… z jakiegoś powodu. Wręcz przeciwnie, dr Wright i zwolennicy BSV woleliby, aby więcej osób czytało białą księgę, aby zobaczyć, że BTC nie reprezentuje jego wizji.

Zwolennicy BTC nie zauważają (lub celowo ignorują) to, że twierdzenie dr Wrighta, że jest autorem białej księgi Bitcoin, jest prawdziwe i że czuje, że ma wystarczająco dużo dowodów, aby bronić tego roszczenia w sądzie. W rzeczywistości jest wysoce prawdopodobne, że chce tego bronić w sądzie.

W latach, odkąd po raz pierwszy ujawniono, że Dr Wright był, a potem „wyszedł” jako Satoshi Nakamoto, żadna inna osoba nie przedstawiła wiarygodnego twierdzenia, że jest twórcą Bitcoina. Jak wielu zauważyło, gdy dr Wright po raz pierwszy zarejestrował swoje roszczenie dotyczące praw autorskich, każdy może ubiegać się o prawa autorskie do tekstu.

Jedynym sposobem, w jaki można je oficjalnie zakwestionować, jest złożenie przez osobę trzecią tego samego roszczenia i wniesienie przeciwko niej kroków prawnych. Rozpoczynając postępowanie w Sądzie Najwyższym, COPA może postępować dokładnie tak, jak sobie życzył dr Wright. Warto zauważyć, że definicje podane przez COPA w ich roszczeniu są błędne, w wyniku czego daje to możliwość argumentowania, czym naprawdę jest bitcoin i jak został przejęty. Sprawa może trwać przez jakiś czas, ale dr Wright będzie gotowy do walki tak długo, jak to zajmie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : COPA launches High Court action against Craig Wright’s Bitcoin copyright claims – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO