NFT i STAS Token – wyścig do tokenizacji wszystkiego

W niedawnym szale na tokenizację wszystkiego, w tym zlewozmywaka, w którym oryginalny tweet Jacka Dorseya przyniósł oszałamiające 2,9 miliona dolarów, łatwo jest stracić z oczu prawdziwą wartość. Według mnie, chociaż niezamienny token (NFT) ma potencjał jako koncepcja iz pewnością zwiększa świadomość głównego nurtu na temat łańcucha blokowego, w rzeczywistości pomija wartość i potencjał technologii blockchain. Najwyraźniejszym wyzwaniem dla wielu dotychczas wydanych NFT jest to, że token reprezentujący własność zasobu cyfrowego nie będzie prawnie wyegzekwowany, jeśli nie będzie towarzyszył mu podpisany cyfrowo akt własności. Jest to krytyczny element, który takie projekty blockchain ignorują – fakt, że blockchain działa tylko wtedy, gdy nie jest wykonywany w solidnych, istniejących ramach prawnych. Tak naprawdę nie jesteś właścicielem czegoś, jeśli nie masz do tego prawa.

Chociaż jest to oczywiste w przypadku tokenizowanych aktywów naturalnych, takich jak akcje, obligacje i majątek, ponieważ depozytariusz lub emitent tokena musi fizycznie posiadać aktywa, które reprezentuje token, nie jest to tak oczywiste w przypadku aktywów cyfrowych, takich jak przedmiot wirtualny z gry lub zdjęcie mostu w Photoshopie. Powodem jest to, że ludzie chcą wierzyć, że token z cyfrowym łączem do obrazu wystarczy, aby przekazać własność. Cóż, dla większości nie powinno być zaskoczeniem, że przynajmniej z prawnego punktu widzenia nie oznacza to posiadania własności.

To, z czym tak naprawdę wiąże się posiadanie zasobu cyfrowego, to prawo do zapobiegania jego nielicencjonowanemu użytkowaniu / przeglądaniu / pobieraniu oraz prawo do korzyści lub wartości, jakie może przynieść zasób cyfrowy. Jeśli nie zostanie to skodyfikowane w oficjalnej umowie prawnej lub akcie, który jest przechowywany w łańcuchu (na samym łańcuchu blokowym), posiadanie tokena, który twierdzi, że przyznaje prawo własności do zasobu cyfrowego, tak naprawdę nie wytrzyma w sądzie. A jeśli dowód własności nie może stanąć przed sądem, w którym ktoś mógłby niezawodnie wyegzekwować prawa autorskie, to po co ten token? Ile to by było warte? Przechowywanie umów czy aktów własności to coś, nad czym projektanci protokołu STAS Token, którego właścicielem jest TAAL, poświęcili dużo czasu. Jako jeden z członków zespołu pomagającego we wczesnym opracowaniu protokołu, mogę powiedzieć, że upewnienie się, że będzie on zgodny z istniejącymi ramami prawnymi, było jednym z pierwotnych celów projektu protokołu. W przypadku STAS umowa lub akt prawny jest integralną częścią każdej emisji tokena i jako taki może być powiązany z konkretnym Satoshi (najmniejszą jednostką bitcoina).

Ponieważ blockchain jest niezmienną księgą rejestrów, taki podpisany cyfrowo akt prawny byłby dopuszczalny w sądzie. Połącz ten akt z cyfrowym odciskiem palca zasobu cyfrowego, a transakcja blockchain stanie się nieusuwalnym zapisem, że twórca zasobu cyfrowego przekazał prawa własności każdemu, kto jest aktualnym posiadaczem tego konkretnego tokena. W przeciwieństwie do tokenów Ethereum, które działają bardziej jak wpisy do księgi publicznej (zaimplementowane jako inteligentne kontrakty ERC74), tokeny STAS są ucieleśnione jako rzeczywiste natywne monety Satoshi, dzięki czemu historia transakcji tokena jest ucieleśniona przez ruch monety na samym łańcuchu blokowym oraz nie musi istnieć stale rosnący publiczny rejestr własności, który jest przechowywany w łańcuchu bloków, powiększając się.

Niedawny pęd do tokenizacji aktywów prawdopodobnie wzbudzi zainteresowanie wśród instytucji posiadających legalne licencje, takich jak banki, powiernicy i depozyty, które mogą chcieć tokenizować aktywa w celu wykorzystania łańcucha bloków bitcoin jako zapisu transferu aktywów. W odpowiednich ramach prawnych tokeny mogą prawdopodobnie działać jako cyfrowe akty własności, aby umożliwić przyszłą ekonomię bezproblemowego handlu, wymianę aktywów cyfrowych, a nawet aktywów w świecie rzeczywistym, z odpowiednią kontrolą.

Przyszłość blockchain jest jasna i niesamowicie ekscytująca, ale jeśli myślisz, że rynek “ rzadkich memów ” lub selfie znanych celebrytów sprzedawanych jako token będzie wart więcej niż paczka gumy do żucia lub kart baseballowych, to mam most w Nowym Jorku, który chciałbym Ci sprzedać…

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/nfts-and-stas-token-the-race-to-tokenize-everything/Author: BitcoinSV.pl
CEO