Japoński bank centralny i cyfrowy Jen

Bank centralny Japonii rozpoczął pierwszą fazę studium wykonalności swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), której celem jest przetestowanie podstawowych funkcji CBDC, w tym emisji, dystrybucji i wykupu. Bank Japonii po raz pierwszy ogłosił, że w grudniu przeprowadzi eksperymenty CBDC. W tym czasie gubernator BOJ Haruhiko Kuroda wyjaśnił, że bank nie planuje emisji cyfrowego jena.

Jednak ważne jest, aby bank był przygotowany i nadążał za swoimi rówieśnikami, którzy pracowali nad rozwojem CBDC, stwierdził. Bank Japonii ogłosił teraz, że rozpoczął się eksperyment dotyczący waluty cyfrowej wspieranej przez banki stanowe. W oświadczeniu bank potwierdził, że od początku roku podejmuje przygotowania do rozpoczęcia testów wykonalności technicznej cyfrowego jena. „Ponieważ niezbędne przygotowania są już zakończone, dzisiaj rozpoczyna się faza 1 Proof of Concept” – stwierdzono. Dodał: „W fazie 1 PoC Bank planuje opracowanie środowiska testowego dla systemu CBDC i przeprowadzenie eksperymentów w zakresie podstawowych funkcji, które są kluczowe dla CBDC jako instrumentu płatniczego, takich jak emisja, dystrybucja i wykup.

Ta faza potrwa do marca 2022 r. Przez okres jednego roku. ” Bank Japonii upierał się jednak, że nie jest blisko wprowadzenia cyfrowego jena. Gubernator Kuroda podkreślił to niedawno, stwierdzając na konferencji prasowej: „Z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wydajności ogólnych systemów płatności i rozliczeń ważne jest, aby dokładnie przygotować się do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób”. Japonia, starając się nadążyć za swoimi rówieśnikami, takimi jak Chiny, zmaga się z zupełnie innym lokalnym systemem płatności.

W Chinach w ostatniej dekadzie nastąpiła rewolucja w zakresie przyjmowania płatności online i mobilnych. W dużych chińskich miastach ponad 90 procent populacji korzysta z WeChat Pay lub Alipay. Płatności mobilne mają ponad 80 procent penetracji w Chinach, w porównaniu z 23,2 procent w Japonii. To duże uzależnienie od płatności gotówkowych może być jednym z powodów, dla których BOJ nie był tak chętny do rozwijania cyfrowego jena.

Niemniej jednak bank zdaje sobie sprawę, że CBDC mogą odegrać dużą rolę w światowym handlu w najbliższych latach, czego dowodzą jego eksperymenty.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/japan-central-bank-kicks-off-digital-yen-feasibility-study/Author: BitcoinSV.pl
CEO