Niemiecki bank federalny testuje system płatności blockchain bez CBDC

Niemiecki Deutsche Bundesbank z powodzeniem przetestował interfejs rozliczeniowy oparty na łańcuchu bloków dla elektronicznych papierów wartościowych. Test wypełnia lukę między głównym nurtem finansowym a technologią blockchain bez polegania na cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC). Test, opracowany we współpracy z Grupą Deutsche Börse i Niemiecką Agencją Finansową, pokazuje, że platforma opiera się na dwóch modułach oprogramowania, które łączą istniejący system płatności z technologią cyfrowej księgi (DLT). Aby zademonstrować technologię, test wyemitował 10-letnie obligacje skarbowe przy użyciu DLT wraz z obrotem na rynkach pierwotnych i wtórnych rozliczanych w tym samym systemie.

Następnie w teście opracowano „sygnał wyzwalający”, który połączył DLT z obecnym systemem płatności, potwierdzając, że transakcja miała miejsce. Platforma umożliwiła następnie Bundesbankowi skorzystanie z siły technologii blockchain bez konieczności zmiany waluty. Gospodarka Niemiec jest największa w strefie euro. Dlatego duże znaczenie ma fakt, że Bundesbank był jednym z silnych przeciwników CBDC. Rosnąca popularność walut cyfrowych wzbudziła zainteresowanie mainstreamowych technologii blockchain i ich możliwości.

Coraz częściej blockchain jest używany jako ogólny termin, który większość ludzi kojarzy z Bitcoinem, cyfrową walutą stworzoną przy użyciu tej technologii. Potencjał i zakres stosowania zdecentralizowanych protokołów już teraz są znacznie szersze. Wyrażając podobne odczucia, niemiecki polityk i członek zarządu Bundesbanku Burkhard Balz powiedział, że nowa technologia może zostać przyjęta w strefie euro szybciej niż propozycje CBDC. „Po pomyślnych testach Eurosystem powinien być w stanie wdrożyć takie rozwiązanie w stosunkowo krótkim czasie – przynajmniej w znacznie krótszym czasie niż na przykład emisja cyfrowej waluty banku centralnego”.

W projekcie wzięło udział wielu uczestników, w tym Citibank, Barclays, Goldman Sachs, Commerzbank, DZ Bank i Société Générale. Deutsche Bundesbank udostępnił na Twitterze film, który pokazuje, jak transakcje cyfrowe mogą być rozliczane w bezpiecznych i stabilnych pieniądzach banku centralnego przy użyciu istniejącej infrastruktury z DLT.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/germanys-federal-bank-tests-blockchain-payment-system-sans-cbdc/

Zdjęcie : CointelegraphAuthor: BitcoinSV.pl
CEO