Kopanie Bitcoin z @socjolog2008 cz.1

Piękna idea p2p electronic cash system niezależny od rządów ,instytucji ,funduszy inwestycyjnych ,wielkich korporacji.. Samemu możesz uruchamiając odpowiednie oprogramowanie rozpocząć kopanie na początkowo domowym komputerze ,a w późniejszym okresie na dedykowanych urządzeniach ASIC produkowanych przez Chinczyków. Polowanie na same urządzenia ,z reguły producentem była firma Antminer i inne pomniejsze ,zamawianie ,sprowadzanie przez Polskie cło i w końcu upragniony mining. Żeby wejść w te historyczne już klimaty kilka propozycji filmowych ale na początek mój ulubiony

Wpisując mój nick w google wyskoczą ci kopalnie w których początkowo kopałem wszystko co było możliwe używając algorytmu sha256 i są to piękne czasy dla każdego fascynata technologii ,która umożliwiała i hipotetycznie nadal umożliwia wydobywania na własną rękę dowolnej kryptowaluty.

Dlaczego hipotetecznie ? bo dzisiejsza trudność kopania to w porównaniu do czasów kiedy sam zaczynałem jednak skala przedsiębiorstw przemysłowych. W latach kiedy sam zaczynałem kopać 2014-2015 gdzie nie było już innej opcji jak ASIC było jeszcze do zrobienie kopanie 0.01 BTC dziennie na urządzeniach które nie rujnowały twojego budżetu a nadal były tylko maszynkami dla geeków mających chęć spróbowania bycia górnikiem.

Obecnie w 2021 roku bycie górnikiem BTC nie jest dostępne ,urządzenie pozwalające faktycznie pokryć koszt prądy w Polskich realiach kosztuje kilka tysięcy dolarów a urobek i jego przesył z kopalni często przekracza opłacalność samego procederu. Fee na poziomie 15$ w czasach kiedy sam kopałem i BTC kosztowało 250$ kosmos. Ale dzisiaj jest to standard i co najdziwniejsze akceptowalny..

Sam minig i kopanie się z czasem zmieniało ,początkowo z reguły tak jest że ktoś usłyszy o kryptowalutach może nie koniecznie postanawia je kupować ale interesuje się technologią i urządzeniami umożliwiającymi samemu zgromadzenie pierwszych satoshi.

Spekulacja ? no była ale nie był to priorytet przynajmniej w moich początkowych latach zainteresowania tematem ,był poboczny. Samo wydobywanie i gromadzenie sprzętu ,udoskonalanie softu i wyszukiwanie kryptowalut opartych o sha256 było celem samym w sobie. I gromadzenie urobku ,nie miało jeszcze miejsca marketingowe dzisiejsze HODL. Po prostu angażowałeś środki i czas na wydobywanie to urobek trzymałeś, i tyle.

MOJA KOPALNAIA z 2015 r. : https://streamanity.com/video/56SvINHXFns3

Piękne czasy i piękna historia i chciałbym ją opowiedzieć rozpoczynając w 2015 gdzie istniał wyłącznie Bitcoin BTC – jedyna słuszna idea uwcześnie anonimowego Satoshiego Nakamoto ,przed całym tym zamieszaniem z forkami i podziałem społeczności.

Nie istniały jeszcze kanały YT ,influancerzy ,narracje typu Cyfrowego złoto i HODL.

Po prostu był Bitcoin.

Author: socjolog2008