Bank of Japan tworzy nowy komitet koordynujący działania CBDC

Bank of Japan (BoJ) utworzył nowy komitet, którego zadaniem będzie koordynacja działań banku centralnego w zakresie cyfrowej waluty (CBDC). Nowy komitet skupia japońską i międzynarodową społeczność bankową, dealerów papierów wartościowych, stowarzyszenia płatnicze i społeczność fintech. Grupa, zwana Komitetem Łącznikowym i Koordynacyjnym, skoncentruje się na ułatwieniu płynnego wdrażania weryfikacji koncepcji (PoC) dla waluty cyfrowej wspieranej przez bank centralny. Będzie również odpowiadać za udostępnianie szczegółów i dostarczanie aktualnych informacji dotyczących weryfikacji koncepcji z sektorem prywatnym i rządem.

Wśród jego członków znajdą się Japońskie Stowarzyszenie Banków, Międzynarodowe Stowarzyszenie Banków Japonii, Krajowe Stowarzyszenie Banków Pracy, Japońskie Stowarzyszenie Dealerów Papierów Wartościowych, Japońskie Stowarzyszenie Usług Płatniczych oraz Japońskie Stowarzyszenie Fintech. Komisja będzie spotykać się regularnie – na razie online z powodu ograniczeń COVID-19 – i po omówieniu postępów BoJ z CBDC PoC, poinformuje o tym opinię publiczną. Jego sekretariat został utworzony w Departamencie Płatności i Systemów Rozliczeniowych BoJ. Nowy komitet pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak BoJ ujawnił, że w tym roku przygląda się eksperymentom CBDC.

Jak donosi CoinGeek, gubernator BoJ podkreślił, że nie jest to wskaźnik, że bank wyemituje cyfrowy jen. Raczej „z punktu widzenia zapewnienia stabilności i efektywności całych systemów płatności i rozrachunku, Bank przygotuje się gruntownie, w tym przeprowadzi eksperymenty, do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób”. W niedawnym przemówieniu gubernator Haruhiko Kuroda dodatkowo podkreślił potrzebę ostrożności w rozwoju CBDC. Uważa, że ​​cyfrowy jen może zakłócić stabilność i wydajność ogólnych systemów płatności i rozliczeń, jeśli nie zostanie odpowiednio opracowany i wdrożony.

Stwierdził: „Wśród znaczących zmian, które zachodzą wraz z nadejściem społeczeństwa cyfrowego, skorzystamy z okazji, aby dokładnie rozważyć sposób, w jaki powinniśmy zapewnić pieniądze banku centralnego”. Podczas gdy Japonia zachowuje ostrożność, sąsiednie Chiny są na wysokim poziomie w rozwoju i testowaniu cyfrowego juana. Podczas ostatniego zrzutu, Ludowy Bank Chin rozdał w mieście Suzhou swoją cyfrową walutę o wartości 4,5 miliona dolarów. Była to druga gratisowa oferta w mieście, w której PBoC rozdysponowało w grudniu 3 miliony dolarów.

Znawcy twierdzą, że bank planuje uruchomienie cyfrowego juana w 2022 r., Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Dałoby to PBoC globalną publiczność do testowania swojego CBDC, prawdopodobnie czyniąc go bardziej atrakcyjnym jako międzynarodowy instrument płatności cyfrowych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/bank-of-japan-forms-new-committee-to-coordinate-cbdc-efforts/Author: BitcoinSV.pl
CEO