Japonia przygląda się eksperymentom z cyfrową walutą banku centralnego w 2021 roku

Bank Japonii (BOJ) ma rozpocząć eksperymenty z cyfrową walutą banku centralnego jeszcze w tym roku. BOJ powiedział w przeszłości, że nie zamierza emitować cyfrowego jena, twierdząc, że japońskie płatności cyfrowe są obecnie wystarczające. Przemawiając na niedawnej konferencji prasowej w Tokio, gubernator BOJ Haruhiko Kuroda podkreślił potrzebę gruntownego przygotowania Japonii do czasu, w którym może być konieczne wyemitowanie cyfrowego jena.

Ujawnił, że wspierana przez państwo waluta cyfrowa jeszcze w tym roku pozwoli BOJ pozostać w zgodzie z innymi bankami centralnymi, które zintensyfikowały swoje wysiłki CBDC. „Z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wydajności całych systemów płatności i rozliczeń ważne jest, aby dokładnie przygotować się do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób” – stwierdził, zgodnie z raportem Reuters. Gubernator wyjaśnił jednak, że BOJ w najbliższym czasie nie wyda CBDC. Eksperyment po prostu pozwoli bankowi być lepiej przygotowanym, jeśli kiedykolwiek pojawi się potrzeba cyfrowego jena.

W grudniu Japan Times poinformował, że BOJ ma rozpocząć w tym roku studium wykonalności CBDC. Jak donosi CoinGeek, bank stara się dotrzymać kroku sąsiednim Chinom, które są światowym liderem wśród głównych gospodarek w wyścigu CBDC. Ludowy Bank Chin (PBoC) przeprowadza zrzuty lotnicze do głównych miast, w tym Szanghaju, Suzhou i Shenzhen, gdzie obywatele mogą wypróbować cyfrowy juan w płatnościach detalicznych. W swoim ostatnim posunięciu PBoC połączyło siły z ZEA, Hongkongiem i Tajlandią w ramach projektu badawczego CBDC. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu CBDC w celu złagodzenia kosztów i nieefektywności w transgranicznych transferach środków.

Pomimo wszystkich ruchów CBDC, które BOJ robi w tym roku, cyfrowy jen jest wciąż za latami, ostrzegał wcześniej były dyrektor BOJ. Hiromi Yamaoka, były szef systemów płatniczych w banku, stwierdził, że bank wciąż jest bardzo daleko od udostępnienia CBDC użytkownikom detalicznym. Powiedział Reuterowi w zeszłym roku: „Podstawowym i bardzo trudnym pytaniem jest, jak zapewnić współistnienie prywatnych depozytów i CBDC. Nie chcesz, aby pieniądze wypływały z prywatnych depozytów. Z drugiej strony nie ma sensu wydawanie CBDC, jeśli nie jest ono szeroko stosowane. ”

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/japan-eyes-central-bank-digital-currency-experiments-in-2021/Author: BitcoinSV.pl
CEO