Bitcoin (BSV) : Chodzi o księgę

Dużo słyszymy o „rewolucji finansowej” Bitcoina, ale czy tak jest naprawdę? Twórca Bitcoin, dr Craig S. Wright, wyjaśniał już kilka razy w przeszłości, prawa i zasady rządzące Bitcoinem są już dobrze ugruntowane. „Rewolucja” polega na tym, że ktoś w końcu znalazł sposób na zastosowanie nowych technologii do tych starych zasad.

Blockchain Bitcoina to doładowana księga rachunkowa, ale pod koniec dnia działa prawie tak samo, jak każda inna księga… z prędkością zbliżoną do światła i w skali globalnej. Przez lata dużo się mówiło o „szyfrowaniu” Bitcoina. Wynika to prawdopodobnie z użycia słowa „kryptowaluta” do opisania aktywów typu blockchain oraz dyskusji o takiej koncepcji w kręgach cypherpunkowych na przestrzeni dziesięcioleci (zarówno przed, jak i po pojawieniu się Bitcoina). To także wprowadza w błąd.

Bitcoin używa algorytmu kryptograficznego do przetwarzania bloków transakcji, ale informacje zawarte w samych transakcjach to zwykły tekst, widoczny dla wszystkich w księdze publicznej – w ten sposób możesz przeglądać szczegóły transakcji w dowolnym eksploratorze bloków. O tej księdze: opiera się na wielowiekowych zasadach rachunkowości i podwójnej księgowości. Jest to zaufany i oficjalny zapis wszystkich wejść i wyjść, a wszystkie zmiany w rekordzie są rejestrowane.

Księga powinna być przejrzystym, trwałym i niezmiennym zapisem wydarzeń. Nie może być podwójnego wydawania ani kopiowania jednostek „monet”. Zapewnia prywatność, ale nie zapewnia pełnej anonimowości, ponieważ złamałoby to zaufanie. W Bitcoin od 2009 roku zdarzają się kradzieże, oszustwa, oszustwa, kłótnie, polityka i inne oszustwa. Ale żadna z tych rzeczy nie podważyła samej księgi, która istnieje do dziś jako 12-letnia ścieżka dowodowa wszystkiego, co się wydarzyło – przynajmniej jeśli chodzi o to, kiedy dokonano zmian w transakcjach na łańcuchu bloków.

Dlatego właśnie akt twórców Ethereum polegający na „wycofaniu łańcucha bloków” w 2016 r. W celu cofnięcia „kradzieży” był szczególnie skandaliczny. Zmieniając samą księgę, podważyli samą koncepcję tego, co sprawia, że ​​księga blockchain jest godna zaufania. Zasadniczo ogłosili, że mają wehikuł czasu i są gotowi użyć go, by przynieść korzyści określonej grupie wpływowych użytkowników. Ethereum powinno było w tym momencie zawieść – dzisiejsza wartość jednostki ETH świadczy o tym, że nikt tak naprawdę nie rozumie, o co chodzi w blockchain, a aktywa cyfrowe to głównie tokeny kasynowe do spekulacji cenowych.

Pokazał również poważny błąd w przekonaniu, że „kod jest prawem”. Cokolwiek robi kod, gdzieś tam jest człowiek, który pisze (i może zmienić) ten kod. Kto lub co rządzi programistami? I czy twórcy protokołu blockchain mają jakieś obowiązki powiernicze lub odpowiedzialność? Zamiast próbować cofnąć kradzież poprzez kasowanie historii, powinien pojawić się komunikat rozgłoszeniowy do wszystkich górników (procesorów transakcji), aby zamrozić dane wyjściowe transakcji (UTXO) dla danych monet, dopóki nie będą mogły zostać zwrócone ich prawowitemu / prawnemu właścicielowi.

Decyzję powinien podjąć właściwy organ (np. Sąd), a nie twórcy oprogramowania obsługującego protokoły. Blockchain pokaże, co się stało, kiedy i kto to zrobił. Zmiana zostanie dokonana, ale nadal będzie to trwały zapis. W ten sposób Bitcoin działa tak, jak systemy księgowe działały przez setki (lub tysiące) lat. W papierowej księdze rachunkowej można dokonać i odnotować zmianę, ale nie można po prostu wyrwać strony i udawać, że jej tam nigdy nie było (oficjalne księgi rachunkowe są fizycznie powiązane w sposób wskazujący, czy ktoś próbował tego dokonać). Dane niezwiązane z transakcją mogą być przechowywane w postaci zaszyfrowanej w łańcuchu bloków Bitcoin, aby zachować kontrolę nad własnością, dostępem i poziomem prywatności informacji.

Bitcoin zapewnia „główną księgę” wydarzeń i zmian oraz sposób identyfikacji, kto dokonał zmian – nawet jeśli identyfikacja podmiotów dokonujących transakcji jest możliwa tylko przy dodatkowym wysiłku i dochodzeniu. Dzisiejszy internet (i ogólnie technologia cyfrowa) nie wykonuje tej pracy zbyt dobrze. Może przesyłać ogromne ilości informacji w dowolne miejsce na świecie z prędkością bliską prędkości światła… ale dane można powielać w nieskończoność i łatwiej jest je zmienić na pewnym etapie procesu. Wciąż nie jest tak wiarygodny, jak papier i atrament w oprawionej książce. Nawet tam, gdzie istnieją cyfrowe dzienniki zmian, wciąż było wiele udanych prób oszustwa, ponieważ doświadczeni użytkownicy uczą się, jak manipulować zapisami i zatrzeć ślady. Technologia rozwiązała niektóre stare problemy, ale stworzyła też nowe. Jak napisał dr Craig Wright, nawet główni gracze korporacyjni w świecie technologii walczyli z rozwiązaniem tego problemu:

Niektóre rzeczy uległy zmianie wraz z pojawieniem się skomputeryzowanych systemów księgowych. Księgowe bazy danych stały się łatwe do kopiowania i łatwe do zmiany. Chociaż zaawansowane specjalistyczne systemy księgowe, w tym rozwiązania oparte na Oracle, pozwalają organizacjom upewnić się, że takie scenariusze nie są możliwe, wiele oszukańczych organizacji znalazło proste sposoby obejścia kontroli przy użyciu technologii. Bitcoin może rozwiązać wszystkie powszechne problemy.

Bitcoin rozwiązuje również jeden rażący problem z wiarygodną księgą papierową: wiele stron, rozproszonych na całym świecie, ma oficjalną i zaufaną kopię łańcucha bloków. Pojedyncza, oprawiona księga rachunkowa – bez względu na to, jak zaufane są jej informacje – może zostać zgubiona lub zgubiona w pożarze.

Przed Bitcoinem nikomu nie udało się rozwiązać problemu tworzenia cyfrowej księgi z podwójnym wpisem, której każdy mógł zaufać. W 2009 roku Satoshi Nakamoto pokazał, że problem można rozwiązać. W 2017 roku i od tamtego czasu dr Wright i programiści BSV udowodnili, że Bitcoin może również skalować się bez ograniczeń. To sprawia, że ​​jest to solidny system przechowywania gotówki i ewidencji, z którego może korzystać cały świat.

Wszystkie jego zapisy są zabezpieczone dowodem pracy przetwórcy (i zachętami ekonomicznymi, które sprawiają, że wykonują tę pracę). BSV nie wymaga „drugiej warstwy” dla prostych transakcji, które mają miejsce poza głównym łańcuchem bloków i dlatego nie można im powszechnie ufać.

Protokół BSV wykazał, że radzi sobie z ogromną przepustowością danych, jednocześnie utrzymując niskie koszty użytkownika. Do tej pory żaden inny blockchain nie zrobił tego wszystkiego – albo są małe i tanie / szybkie w użyciu, albo są popularne i stają się zatłoczone i zbyt drogie. Technologia Bitcoin jest nowa, ale zasady są stare. To prawdziwa rewolucja. Nie było potrzeby przedefiniowywania prawa ani łamania zaufania. Zrozumienie tego sprawia, że ​​wszystko jest prostsze.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/bitcoin-its-all-about-the-ledger/


Author: BitcoinSV.pl
CEO