Przezroczyste stablecoiny? Konkluzja Tether vs. NYAG rodzi nowe pytania

Długotrwały dramat prawniczy ostatecznie znalazł rozwiązanie 23 lutego, kiedy biuro prokuratora generalnego w Nowym Jorku ogłosiło, że doszło do ugody z giełdą kryptowalut Bitfinex po 22-miesięcznym dochodzeniu, czy firma próbowała ukryć swoje straty – reklamowane jako warte 850 milionów dolarów – poprzez fałszywe przedstawienie stopnia, w jakim jego rezerwy Tether (USDT) były zabezpieczone zabezpieczeniem fiducjarnym.

Zgodnie z warunkami ogłoszonej ugody, która oznacza teraz koniec dochodzenia wszczętego przez NYAG w I kwartale 2019 r., Bitfinex i Tether zapłacą organowi rządowemu stałą kwotę 18,5 mln USD, ale nie będą musieli się do tego przyznać wszelkie wykroczenia. Biorąc to pod uwagę, ugoda wyraźnie stwierdza, że ​​odtąd Bitfinex i Tether nie mogą już obsługiwać klientów w stanie Nowy Jork.

Ponadto w ciągu następnych 24 miesięcy Bitfinex i Tether będą zobowiązane do dostarczania NYAG kwartalnych raportów o ich aktualnym stanie rezerw i należycie rozliczać wszelkie transakcje zachodzące między obiema firmami. Nie tylko to, ale firmy będą również zobowiązane do dostarczania publicznych raportów dotyczących konkretnego składu ich rezerw gotówkowych i niepieniężnych. Na ten temat prokurator generalny NY Letitia James powiedziała, że ​​zarówno Bitfinex, jak i Tether pokryli swoje straty i oszukali swoich klientów, zawyżając swoje rezerwy. Zapytany o to ostatnie wydarzenie, Stuart Hoegner, główny radca prawny w Tether, odpowiedział Cointelegraph niezobowiązującą odpowiedzią, stwierdzając:

Cieszymy się, że udało nam się zakończyć postępowanie sądowe z Prokuraturą Generalną w Nowym Jorku i zostawić tę sprawę za sobą. Z niecierpliwością czekamy na dalsze prowadzenie w naszej branży i obsługę naszych klientów ”.

Czy zakaz na wyłączność w Nowym Jorku ma w ogóle sens? Aby uzyskać lepszą perspektywę prawną na sytuację, Cointelegraph rozmawiał z Joshem Lawlerem, partnerem w Zuber Lawler – kancelarii z doświadczeniem w zakresie kryptowalut i technologii blockchain.

Jego zdaniem pozew, a zwłaszcza charakter ugody, w której Tether i Bitfinex zgodziły się na zaprzestanie działań, podkreślają zamieszanie nieodłącznie związane z regulacją aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, zgoda Bitfinex i Tether na zakaz używania jej produktów i usług przez osoby i podmioty z Nowego Jorku wydaje się na papierze prawie niemożliwa do osiągnięcia, zgodnie z opinią Lawler:

– Czy mówią, że nikt z nowojorskim nexusem nie może posiadać ani handlować Tether? Tether jest sprzedawany na praktycznie każdej istniejącej giełdzie kryptowalut. Nawet jeśli Tether mógłby ograniczyć używanie tokenów Tether przez nowojorczyków, czy to naprawdę dobry pomysł? Czy mamy teraz świat, w którym każde państwo może odebrać określone projekty rozproszonych rejestrów z funkcjonowania w ramach ich jurysdykcji? ”

Wreszcie, mimo że umowa między Bitfinex / Tether a NYAG przybrała formę ugody – tj. Nie podlega odwołaniu ani kontroli federalnej na podstawie klauzuli handlowej – krajowe zakazy mogą dodatkowo uzupełnić istniejące regulacje. niepewność.

Dodatkowa przejrzystość jest zawsze dobra


Ponieważ organy regulacyjne proszą teraz Tether i Bitfinex, aby byli bardziej otwarci w swoich transakcjach pieniężnych i nakładając na nich prawdopodobnie niewielką grzywnę, wydaje się, że coraz większa liczba firm zajmujących się USDT będzie musiała teraz podciągnąć skarpetki i wprowadzić swoje księgi rachunkowe. Joel Edgerton, dyrektor operacyjny giełdy kryptowalut bitFlyer USA, powiedział Cointelegraph:

Kluczowym punktem tej ugody nie jest eliminacja pozwu, ale zwiększone zaangażowanie w przejrzystość. Ryzyko ze strony USDT nadal istnieje, ale zwiększona przejrzystość powinna umocnić jego pozycję lidera pod względem wielkości transakcji ”.

W nieco podobnym duchu Tim Byun, globalny urzędnik ds. Relacji z rządem w OK Group – firmie macierzystej stojącej za giełdą kryptowalut OKCoin – uważa, że ugodę można traktować jako scenariusz korzystny nie tylko dla NY OAG i Tether / Bitfinex, ale także dla branży kryptowalut jako całości, nawiązując do faktu, że 17-stronicowa ugoda nie ujawniła żadnej wzmianki o manipulowaniu Bitcoinem (BTC) za pomocą USDT.

Na koniec Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny giełdy kryptowalut FTX, uważa również, że ugoda, ogólnie rzecz biorąc, była dobrym rozwiązaniem dla branży, zwłaszcza z punktu widzenia przejrzystości, dodając:

Podobnie jak w przypadku wielu ugód, ta sprawa miała niechlujny wynik, ale głównym wnioskiem jest to, że nie znaleźli żadnych dowodów na poparcie najcięższych oskarżeń przeciwko Tetherowi – żadnych dowodów manipulacji rynkiem lub nieograniczonego druku bez podkładu”.

Czy kontrola stablecoinów wzrośnie?

Mimo że stablecoiny od jakiegoś czasu znajdują się pod kontrolą regulacyjną – ponieważ twierdzono, że są powiązane z różnymi aktywami fiducjarnymi w stosunku 1-1 – zrozumiałe jest, że dodatkowa presja ze strony agencji rządowych może być obecna, jeśli chodzi o przejrzystość. od teraz. Innym sposobem myślenia może być to, że rządy na całym świecie będą teraz starały się ograniczyć użycie stablecoinów, takich jak USDT, zwłaszcza, że ​​wiele banków centralnych przychodzi do pomysłu stworzenia własnych walut cyfrowych opartych na fiducjach. W rezultacie rządy mogą chcieć zmusić swoich obywateli do korzystania z ich scentralizowanych ofert zamiast stabilnych monet. Powiązane: Wiele elementów układanki Diem wciąż brakuje, ponieważ premiera jest opóźniona Na ten temat Byun zauważył: „Stablecoin to tylko jeden rodzaj kryptowaluty lub„ wymienialnej wirtualnej waluty ”, a zatem stablecoiny i rynek stablecoinów będą nadal podlegać kontroli i obowiązkowym egzaminom ze strony organów regulacyjnych.” To powiedziawszy, Byun uważa, że ​​niezależnie od tego, czy jest to Bitcoin, Ether (ETH) czy Tether, inwestorzy kryptowalut ogólnie rozumieją, że inwestowanie w kryptowaluty pozostaje działalnością wysokiego ryzyka i że przez cały czas „muszą ćwiczyć caveat emptor”.

Czy Tether wpływa na adopcję instytucjonalną?

Inną istotną kwestią wartą rozważenia jest to, czy ugoda może mieć negatywny wpływ na inwestycje instytucjonalne, które obecnie wkraczają w tę przestrzeń. Zdaniem Lawlera decyzja nie spowolni adopcji nawet w najmniejszym stopniu. „Instytucje nie koncentrują się głównie na Tether. Istnieją inne stabilne monety, a Bitfinex nie ma dla nich żadnego znaczenia ”- dodał. Podobnie może się nawet zdarzyć, że bieżące wymagania dotyczące raportowania określone przez NYAG dla Bitfinex i Tether mogą ostatecznie wzmocnić zaufanie instytucji do Tether – jest to odczucie, z którym zgadzają się niektórzy z najbardziej głośnych i konsekwentnych krytyków Tether. To powiedziawszy, wiele spekulacji wokół rezerw Tether trwa nadal; na przykład finanse Tether Ltd. są obsługiwane przez bank Deltec z siedzibą na Bahamach. W związku z tym w anonimowym raporcie stwierdzono, że „od stycznia 2020 r. Do września 2020 r. Kwota wszystkich walut obcych w posiadaniu wszystkich banków krajowych na Bahamach wzrosła tylko o 600 mln USD”, do 5,3 mld USD. W międzyczasie całkowita wielkość wyemitowanych USDT wzrosła o 5,4 miliarda dolarów, do około 10 miliardów dolarów. Jak twierdzi Tether na swojej stronie internetowej, USDT jest objęty fiat i innymi aktywami, więc takie dochodzenia nie mogą być rozstrzygające. Jednak zarówno NYAG, jak i anonimowi autorzy raportu zgadzają się, że Tether musi być bardziej otwarty na temat swojego statusu finansowego. Mając to na uwadze, zaangażowanie Tethera w przejrzystość i ujawnianie swoich rezerw organowi regulacyjnemu wydaje się krokiem we właściwym kierunku.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://cointelegraph.com/news/transparent-stablecoins-conclusion-of-tether-vs-nyag-raises-new-questions


Author: BitcoinSV.pl
CEO