Założona w 2010 Mt. Gox była największą na świecie giełdą btc aż do jej upadku w 2014 roku

Do 2013 roku japońska giełda obsługiwała 70 procent wszystkich transakcji bitcoinowych na całym świecie, ale upadła w 2014 roku, kiedy ujawniono, że straciła 744408 bitcoinów swoich klientów i 100000 własnych bitcoinów, co stanowi stratę około 7 bitcoinów. % wszystkich bitcoinów w tym czasie.

Pierwotnym właścicielem domeny mt.gox był programista Jed McCaleb, który później był współzałożycielem Ripple i Stellar. Mt. Gox było skrótem od „” Magic: The Gathering Online Exchange ”, ponieważ McCaleb początkowo kupił domenę z zamiarem stworzenia wymiany na„ magiczne ”karty związane z kolekcjonerską grą karcianą. McCaleb później przekształcił tę witrynę w giełdę bitcoinów, a po około roku działalności sprzedał ją programistowi Markowi Karpelèsowi w marcu 2011 r.

W czerwcu 2011 r. Haker zainicjował masową wyprzedaż bitcoinów ze zhakowanego konta użytkownika, co doprowadziło do gwałtownego spadku ceny bitcoinów na giełdzie. Haker ukradł również szczegóły 60 000 użytkowników mt.gox. W marcu 2013 r. Łańcuch bloków bitcoin tymczasowo podzielił się na dwie części, z różnymi zasadami akceptowania transakcji – to spowodowało, że Mt.Gox wstrzymał depozyty bitcoinów.

W maju 2013 roku partner biznesowy CoinLab pozwał giełdę o 75 milionów dolarów za zerwanie umowy. Firmy wcześniej zgodziły się, że CoinLab przejmie północnoamerykańskich klientów Mt.Gox, ale CoinLab twierdzi, że nigdy do tego nie doszło. W tym samym miesiącu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych zmusił firmę obsługującą płatności Dwolla do zawieszenia transakcji do i z Mt. Konto Gox.

W dniu 7 lutego 2014 r. Mt. Gox zatrzymał wszystkie wypłaty bitcoinów, twierdząc, że wzrost wypłat powodował problemy techniczne. 24 lutego giełda zawiesiła wszystkie transakcje, a strona internetowa przestała działać, w tym samym tygodniu wyciekł dokument ujawniający 744.408 BTC skradzionych klientom podczas incydentu hakerskiego. Brakowało również kolejnych 100 000 bitcoinów z Mt.Gox.

Później odkrył około 200 000 BTC w portfelu bitcoin w starym formacie. 23 lutego CEO Mark Karpelés zrezygnował z członkostwa w zarządzie Bitcoin Foundation, a wszystkie poprzednie stanowiska z Mt. Konto na Twitterze Gox zostało usunięte. Pięć dni później Mt.Gox ogłosił upadłość, żądając długu w wysokości 63,6 miliona dolarów.

W kwietniu 2014 r. Złożył wniosek o likwidację. Adwokat Nobuaki Kobayashi został wyznaczony na zarządcę giełdy w celu zarządzania i zbywania jej aktywów. Mark Karpelés został aresztowany w Japonii w sierpniu 2015 roku pod zarzutem oszustwa i defraudacji. Został zwolniony za kaucją w 2016 r., Ale w marcu 2019 r. Karpelés został uznany za winnego fałszowania danych odzwierciedlonych w Mt. Prowadzenie księgowości Gox nie zostało uznane za winne defraudacji i nadużycia zaufania.

W 2017 r. Kilku wierzycieli Mt.Gox złożyło wniosek o wszczęcie cywilnego postępowania naprawczego przeciwko Mt. Gox. z Sądem Rejonowym w Tokio. Sędzia przychylił się do wniosku w 2018 r. I zawiesił toczące się wcześniej postępowanie upadłościowe.

Kiedy Mt. Gox ogłosił upadłość, wierzyciele złożyli wnioski o to, ile powinni otrzymać w ramach rekompensaty. CoinLab pierwotnie domagał się 75 milionów dolarów, czyli kwoty, którą pozwał Mt. Gox w 2013 roku za naruszenie umowy. Jednak gdy rozpoczęło się cywilne postępowanie naprawcze, wierzyciele musieli ponownie wystąpić z roszczeniami. Wszyscy inni wierzyciele ponownie zgłosili swoje roszczenia, z wyjątkiem CoinLab, który podobno zwiększył swoje roszczenie do 16 miliardów dolarów. Wierzyciele podobno nie będą mogli głosować nad planem rehabilitacji cywilnej, dopóki roszczenie Coinlab nie zostanie ocenione przez sędziego ds. Upadłości, co opóźni postępowanie w nieskończoność.

Ponadto w 2019 r. Dwóch powodów złożyło pozew przeciwko Jedowi McCalebowi (pierwotnemu właścicielowi Mt. Gox) i oskarżyło go o „niedbałe” i „oszukańcze” wprowadzenie w błąd w wymianie oraz świadome ukrywanie kwestii bezpieczeństwa – co częściowo powodowie roszczenie – doprowadziło do utraty bitcoinów, gdy giełda została zhakowana w 2014 roku.

Również w 2019 roku przedsiębiorca kryptowalut Brock Pierce uruchomił Gox Rising, który ma na celu połączenie Mt. Wierzyciele Gox i przedłożą plan rehabilitacji w sądzie okręgowym w Tokio. Gox Rising ma również na celu ponowne uruchomienie Mt.Gox jako giełdy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.coindesk.com/company/mt-gox


Author: BitcoinSV.pl
CEO