Duża płatność bitcoinowa dla skrajnie prawicowych osób przed atakiem Kapitolu USA: raport

Płatności w bitcoinach o wartości ponad 500000 USD zostały dokonane na 22 różne wirtualne portfele, z których większość należała do skrajnie prawicowych aktywistów i osobistości internetowych, przed szturmem na Kapitol Stanów Zjednoczonych, powiedział w piątek startup Chainalysis, zajmujący się zgodnością z kryptowalutami.

Płatności 28,15 bitcoinów dokonane przez francuskiego darczyńcę zostały dokonane 8 grudnia, poinformował w poście na blogu nowojorski startup specjalizujący się w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i oszustwom w cyfrowej przestrzeni walutowej. (bit.ly/3bG83yE) Chainalysis twierdzi, że ma teraz dowody na to, że wiele grup i osobistości alt-right otrzymało duże darowizny w bitcoinach w ramach pojedynczej transakcji. „Zebraliśmy również dowody, które silnie sugerują, że dawcą był już nieżyjący już programista komputerowy mieszkający we Francji” – powiedział Chainalysis w raporcie. Nick Fuentes, który został na stałe zawieszony w YouTube w zeszłym roku za mowę nienawiści, otrzymał 13,5 bitcoinów o wartości około 250 000 dolarów w momencie transferu, co czyni go zdecydowanie największym beneficjentem darowizny, jak wynika z posta na blogu. Nie można skontaktować się z Fuentes w celu uzyskania komentarza.

W zeszłym tygodniu Amerykanie byli zszokowani, gdy duża grupa zwolenników Donalda Trumpa zaatakowała budynek Kapitolu Stanów Zjednoczonych w proteście przeciwko jego przegranej w wyborach w 2020 r., Po wiecu, w którym wystąpił sam Trump. Zginęło pięć osób, w tym dwóch policjantów, a budynek został poważnie uszkodzony, w tym w biurach wielu przedstawicieli Kongresu. Kilku prominentnych członków alternatywnej prawicy wzięło udział w nalocie lub było obecnych na obrzeżach Kapitolu, w tym osobowość internetowa Nick Fuentes.

Nie jest jasne, w jakim stopniu planowano z wyprzedzeniem atak na Kapitol. ProPublica donosi, że w poprzedzających tygodniach wielu zwolenników Trumpa dyskutowało nad przemocą w Parler, prawicowej aplikacji mediów społecznościowych, obecnie zakazanej przez większość głównych platform technologicznych. Jednakże mamy teraz dowody na to, że wiele grup i osobistości alt-right, w tym Fuentes, otrzymało duże darowizny w bitcoinach w ramach jednej transakcji, która miała miejsce na miesiąc przed zamieszkami 8 grudnia.

Zebraliśmy również dowody, które zdecydowanie sugerują, że dawca – nie żyje programista komputerowy z siedzibą we Francji. Chociaż nie będziemy publicznie ujawniać tożsamości ofiarodawcy, przeprowadzimy Cię przez proces identyfikacji i przedstawimy szczegóły dotyczące darowizn poniżej. Informacje, które odkryliśmy, pokazują, że ekstremizm krajowy nie jest wyłącznie krajowy. Sieci międzynarodowe również odgrywają rolę, co znajduje odzwierciedlenie w narodowości tego ekstremistycznego darczyńcy. Darowizna, a także raporty o planowaniu ataku Kapitolu na kanały komunikacji alt-prawicowej, również sugerują, że krajowe grupy ekstremistów mogą być lepiej zorganizowane i finansowane, niż wcześniej sądzono.

Darowizny 8 grudnia 2020 r.

Darczyńca wysłał 28,15 BTC – o wartości około 522 000 USD w momencie przelewu – na 22 różne adresy w ramach jednej transakcji. Wiele z tych adresów należy do działaczy skrajnej prawicy i osobistości internetowych.

Nick Fuentes otrzymał 13,5 BTC – warte około 250 000 dolarów w momencie transferu – co czyni go zdecydowanie największym beneficjentem darowizny. Jednak kilka innych również otrzymało znaczące fundusze, w tym organizacja antyimigracyjna VDARE, alternatywny streamer Ethan Ralph i kilka adresów, których właściciele nie są jeszcze zidentyfikowani.

Chociaż nie ma jeszcze dowodów na to, że Fuentes wszedł do Kapitolu – w rzeczywistości wyraźnie zaprzecza wejściu do budynku – był obecny na początkowym wiecu i widziany poza Kapitolem, gdy rozpoczęły się zamieszki.

Fuentes promowało w mediach społecznościowych wiec poprzedzający akty przemocy w poprzednim miesiącu. PBS zauważa, że w poprzedzających dniach Fuentes zachęcał swoich słuchaczy do podejmowania ekstremalnych zachowań, aby uniemożliwić zatwierdzenie wyborów Joe Bidena, sugerując nawet, że powinni zabijać ustawodawców stanowych. Fuentes został wcześniej wyrzucony z YouTube za szerzenie nienawiści, w tym negowanie Holokaustu i promowanie innych teorii spiskowych.

Darowizna w postaci Bitcoinów o wartości ponad 250 000 USD z 8 grudnia jest zdecydowanie największą darowizną w postaci kryptowaluty, jaką kiedykolwiek otrzymał Fuentes. Wcześniej najwięcej, co kiedykolwiek otrzymał w ciągu jednego miesiąca, to bitcoin o wartości 2707 USD.

W rzeczywistości, jak widać na powyższym wykresie, ta darowizna dla wielu odbiorców sprawiła, że grudzień 2020 r. Był największym pojedynczym miesiącem, jaki kiedykolwiek obserwowaliśmy pod względem kryptowalut otrzymywanych z adresów związanych z krajowym ekstremizmem. Mimo to ta darowizna nie jest jednorazowa.

Dane pokazują, że krajowi ekstremiści otrzymują stały strumień darowizn w kryptowalutach od 2016 roku.

Kto jest dawcą ekstremistów?

Ekstremistyczny darczyńca sfinansował swój portfel darowizn kryptowalutą z francuskiej giełdy, którą przeniósł do portfela darowizn za pośrednictwem pośrednika, który nazwaliśmy „Extremist Legacy Wallet”.

Portfel Extremist Legacy Wallet po raz pierwszy uaktywnił się w 2013 roku, co sugeruje, że ekstremistyczny darczyńca jest stosunkowo wczesnym użytkownikiem Bitcoina, którego wartość aktywów znacznie wzrosła. Korzystając z inteligencji typu open source, odkryliśmy, że jeden adres BTC powiązany z portfelem Extremist Legacy Wallet jest zarejestrowany w NameID, usłudze, która umożliwia użytkownikom powiązanie ich tożsamości online, adresu e-mail i innych informacji z adresem Bitcoin. W tym przypadku ekstremistyczny ofiarodawca skojarzył swój adres Bitcoin z pseudonimem „pankkake”.

Oprócz swojego adresu Bitcoin ekstremistyczny ofiarodawca podał również adres e-mail i podpis OpenPGP. Poszukiwanie informacji pod adresem e-mail doprowadziło nas do osobistego bloga, który naszym zdaniem należy do ekstremistycznego darczyńcy i który identyfikuje go jako francuskiego programistę komputerowego.

Blog był nieaktywny od 2014 roku do czasu opublikowania nowego wpisu 9 grudnia 2020 roku – dzień po przekazaniu darowizn. Szokująco, post wydaje się być listem samobójczym. Możesz to przeczytać na zrzucie ekranu poniżej.

Większość notatek szczegółowo opisuje problemy zdrowotne autora, które, jak mówi, skłoniły go do popełnienia samobójstwa, ale rozdziały, które podkreśliliśmy, dostarczają mocnych dowodów, że autor jest ekstremistycznym dawcą. Wspomina, że „przekazał [swoją] fortunę pewnym sprawą i pewnym ludziom” i cytuje kilka skrajnie prawicowych punktów do dyskusji w swojej analizie dzisiejszego świata.

Na przykład stwierdza, że wierzy, że „cywilizacja zachodnia upada” i twierdzi, że ludzie Zachodu są zachęcani do nienawidzenia swoich „przodków i dziedzictwa”. Najwyraźniej nawiązuje również do swojego przekonania, że George Floyd zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków, a nie w wyniku działań policjanta, który go brutalnie zatrzymał. Wszystko to są powszechne przekonania na prawicy alternatywnej i malują obraz motywacji dawcy do wysyłania kryptowaluty do tak wielu skrajnie prawicowych postaci.

Razem przeciwstawiając się wewnętrznemu ekstremizmowi

Chociaż nie wiemy, czy te darowizny bezpośrednio sfinansowały brutalne zgromadzenie w Kapitolu w zeszłym tygodniu lub jakąkolwiek inną związaną z tym działalność, czas z pewnością wzbudza podejrzenia. Gdy administracja Bidena przygotowuje się do walki z krajowym ekstremizmem, te darowizny przypominają o potrzebie śledzenia aktywności kryptowalutowej wszystkich grup i osób uznanych za terrorystów, w tym działających na terenie USA.

Ponieważ główne platformy płatnicze usuwają ekstremistyczne grupy i liczby, możemy zobaczyć, że bardziej wykorzystują kryptowalutę jako mechanizm darowizn. Na szczęście, dzięki nieodłącznej przejrzystości blockchainów kryptowalut, organy ścigania mogą śledzić te transakcje w czasie rzeczywistym i współpracować z firmami zajmującymi się kryptowalutami, aby uniemożliwić dotarcie funduszy do agresywnych grup, które mogą je wykorzystać do finansowania swoich operacji i popełnienia aktów przemocy. Chainalysis aktywnie stara się zidentyfikować wszelkie dodatkowe ekstremistyczne płatności i działania i będzie na bieżąco informować naszych klientów.

Aktualizacje z 15.01.2021:

Media potwierdziły śmierć francuskiego dawcy. Francuska publikacja 20 minut potwierdziła śmierć francuskiego programisty komputerowego, który wydaje się być właścicielem portfela Bitcoin, z którego w grudniu przesłano ekstremistyczne darowizny, oraz blogu, na którym opublikowano powyższą notę samobójczą.

Reporter Philippe Berry rozmawiał z kimś, kto osobiście znał dawcę, który potwierdził jego śmierć przez samobójstwo w dniu 8 grudnia, a także autentyczność notatki i wspomnianych w niej problemów zdrowotnych. AP znalazł również zapisaną w pamięci podręcznej wersję nekrologu, w tym informacje o pochówku, które zostały usunięte.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.reuters.com/article/us-usa-election-cryptocurrency-idUSKBN29J2PM

Źródło : https://blog.chainalysis.com/reports/capitol-riot-bitcoin-donation-alt-right-domestic-extremism


Author: BitcoinSV.pl
CEO