Archiwum artykułów

27 lutego, 2021

Bill Gates: Grał bym na spadki (shortował) btc, gdybym mógł

Współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates, powiedział w poniedziałek, że shortował btc, gdyby tylko mógł. „Jako klasa aktywów, nic nie produkujecie, więc nie powinniście oczekiwać, że wzrośnie. To rodzaj inwestycji typu „większa głupia teoria” – powiedział Gates w programie CNBC „Squawk Box”. „Zgadzam się, że grałbym na spadki to, gdyby był na to łatwy sposób” – powiedział.

Cena jednego bitcoina na krótko wzrosła w zeszłym roku o 2000 USD do ponad 19000 USD w połowie grudnia (2017 – pierwsze większa mania na kryptowaluty, która skończyła się 85% spadkami). Od tego czasu kryptowaluta straciła ponad połowę swojej wartości i w poniedziałek rano była notowana blisko 9300 USD. Według firmy badawczej Autonomous Next, od 2016 roku zebrano około 9,8 miliarda dolarów dzięki sprzedaży nowych monet lub ICO.

Bill Gates

„Bitcoin i ICO, wierzę całkowicie [to niektóre] z bardziej szalonych, spekulacyjnych rzeczy” – powiedział Gates. Dodał, że ktoś kiedyś dał mu trochę bitcoina na urodziny, ale sprzedał go kilka lat później. W rzeczywistości kryptowaluty mogą być shortowane – kontrakty futures i opcje sprzedaży dla bitcoinów zostały udostępnione na przykład za pośrednictwem niektórych giełd – ale obstawianie zakładów na wirtualne waluty nie jest tak łatwe, jak w przypadku bardziej uznanych aktywów, takich jak akcje przedsiębiorstw. Podobnie jak wielu krytyków gwałtownego wzrostu cen kryptowalut, Gates powiedział, że podstawowa technologia blockchain ma swoje zalety.

Blockchain eliminuje potrzebę korzystania z pośrednika zewnętrznego, takiego jak bank, dzięki szybkiemu tworzeniu bezpiecznego, trwałego zapisu transakcji między dwiema stronami. Btc to pierwsze zastosowanie technologii blockchain, a firmy badają sposoby zastosowania blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw, handlu i innych obszarach.

Gates zasiada w zarządzie Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway i przemawiał z Omaha w stanie Nebraska, gdzie konglomerat odbywał w weekend doroczne zgromadzenie akcjonariuszy. Inwestor miliarder Buffett i jego wieloletni partner inwestycyjny i wiceprezes, Charlie Munger, rozmawiali z dziesiątkami tysięcy uczestników na różne tematy, w tym na walkę z bitcoinem jako „trutką na szczury”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.cnbc.com/2018/05/07/bill-gates-i-would-short-bitcoin-if-i-could.html