Cyfrowe euro jest jedną z najbardziej oczekiwanych suwerennych walut cyfrowych obok cyfrowego juana w Chinach. Jednak, jak zauważa jeden z dyrektorów europejskiego banku apeksowego, może to doprowadzić do zaniechania pośrednictwa banków komercyjnych. Zaproponował próg 3000 euro, który użytkownicy mają trzymać, po przekroczeniu którego ponieśliby karę, taką jak ujemne stopy procentowe. Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat cyfrowego euro podczas niedawnego wydarzenia internetowego.
Włoski ekonomista zachwalał CBDC jako szansę Europy na pełne przejście na modę płatności cyfrowych. Jednakże EBC musi wziąć pod uwagę wszystkie gospodarcze, finansowe i społeczne konsekwencje takiego posunięcia. „Paradoksalnie, cyfrowe euro może okazać się zbyt skuteczne. Jeśli nie zostanie odpowiednio zaprojektowany, jego główne mocne strony – bezpieczeństwo i płynność – mogą wpłynąć na stabilność monetarną i finansową ”- stwierdził w swoim przemówieniu. Jego zdaniem jednym z obszarów, na który najbardziej wpłynie cyfrowe euro, jest pośrednictwo finansowe i alokacja kapitału. Użytkownicy mogliby pozbawić banki komercyjne krytycznych depozytów, przechodząc do deponowania w banku centralnym. Skutki obejmowałyby droższe finansowanie, niższą rentowność, a co za tym idzie niższą akcję kredytową.
Na dłuższą metę ograniczyłoby to gospodarkę. Panetta uważa, że istnieje sposób na zaprojektowanie cyfrowego euro, które pozwoli przezwyciężyć takie wąskie gardło. Pierwszą opcją byłoby ograniczenie ilości cyfrowego euro, które użytkownicy mogą przechowywać w EBC. Pozwoliłoby to EBC zapobiec dużym napływom depozytów bankowych do banku centralnego. Uniemożliwiłoby to również inwestorom sprowadzanie do EBC zmiennych napływów portfela z zagranicy. Jednym ze sposobów byłoby przekierowanie wszystkich wpłat przychodzących powyżej limitu użytkownika na jego konto bankowe. „Inną opcją byłoby ustalenie karnego wynagrodzenia za cyfrowe zasoby euro użytkowników indywidualnych powyżej określonego progu. Do tego progu kwoty przechowywane w cyfrowym euro nigdy nie podlegałyby ujemnym stopom procentowym, a zatem nigdy nie byłyby traktowane mniej korzystnie niż gotówka ”.
Podał 3000 euro jako rozsądny próg dla większości obywateli Europy. Panetta mówił również o tym, jak cyfrowe euro może wpłynąć na międzynarodowy system walutowy. Zapewniłoby to bezpieczny, szybki i płynny tryb transakcji, ale wiązałoby się również z ryzykiem. Obejmowałyby one nasilenie międzynarodowych wstrząsów gospodarczych. „Rzeczywiście, ostatnie badania sugerują, że w przypadku obecności CBDC szoki mogą powodować większe wahania kursów walut i mieć silniejszy wpływ na zagraniczne warunki finansowe” – stwierdził.
Ujawnił, że EBC będzie nadal oceniać wszystkie ryzyka, jakie może stwarzać cyfrowe euro w miarę jego rozwoju. Obywatele, banki, przedsiębiorstwa i inne zainteresowane strony również muszą przedstawić swoje opinie, aby zapewnić, że „cyfrowe euro będzie optymalnie zaprojektowane i, ostatecznie, będzie dobrze służyć Europejczykom”.
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : https://coingeek.com/ecb-exec-proposes-penalty-for-hoarding-digital-euro/