Nagła utrata wiary w tether może stanowić zagrożenie dla BTC, mówi JPMorgan

Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, które mogłyby wpłynąć na chęć lub zdolność zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów do korzystania z USDT, najbardziej prawdopodobnym skutkiem byłby poważny szok płynnościowy na szerszym rynku kryptowalut” – czytamy w raporcie.

Według analityków z JPMorgan, rynek bitcoinów może stanąć w obliczu poważnego szoku płynnościowego, jeśli traderzy stracą wiarę w tether (USDT) – stablecoin szeroko stosowany do finansowania zakupów kryptowalut. „Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, które mogłyby wpłynąć na chęć lub zdolność zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych do korzystania z USDT, najbardziej prawdopodobnym skutkiem byłby poważny szok płynnościowy na szerszym rynku kryptowalut, który mógłby zostać wzmocniony przez jego nieproporcjonalny wpływ na HFT [wysoki -frequency trading] animatorzy rynku, którzy dominują w przepływie ”, wspomnieli analitycy JPMorgan w 86-stronicowym raporcie opublikowanym w czwartek.

Wartość Tether jest powiązana z dolarem amerykańskim w stosunku 1: 1, a stablecoin jest zabezpieczony rezerwami, w tym „tradycyjną walutą i ekwiwalentami gotówki i od czasu do czasu może obejmować inne aktywa i należności z tytułu pożyczek udzielonych przez Tether firmy na rzecz stron trzecich, które mogą obejmować podmioty stowarzyszone ”, zgodnie z oficjalną witryną firmy.

Kapitalizacja rynkowa USDT wzrosła z 4 miliardów dolarów do ponad 33 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 12 miesięcy – co jest oznaką jego rosnącego wykorzystania jako waluty finansowania. Według danych zebranych przez zarządzającego aktywami NYDIG i cytowanych przez analityków JPMorgan, od 2019 roku około 50% -60% bitcoinów jest sprzedawanych za USDT. W związku z tym nagła utrata zaufania do tetheringu może spowodować uruchomienie kryptowalutowej wersji runu na banki, destabilizując giełdy i powodując paniczny spadek ceny bitcoina. Napad bankowy ma miejsce, gdy wielu deponentów wycofuje swoje pieniądze w tym samym czasie z powodu obaw dotyczących wypłacalności banku. Chociaż tether działa jak tradycyjny bank, warto zauważyć, że nie podlega rygorystycznemu systemowi nadzoru i ujawniania informacji jak konwencjonalne banki. Zdaniem analityków firma nie przeprowadziła jeszcze niezależnego audytu, a obawy dotyczące rezerw i finansów utrzymują się, stwarzając ryzyko ogonowe dla rynku bitcoinów.

Tether, firma stojąca za stablecoinem na uwięzi, była od dawna krytykowana za brak przejrzystości na temat rezerw i sposobu emisji nowych monet. Jak dotąd jednak rynek kryptowalut nie zwracał zbytniej uwagi na takie obawy. Część tego braku uwagi może wynikać z faktu, że podczas wzrostu cen obserwowanego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, transakcje oparte na dolarach amerykańskich były średnio większe niż transakcje oparte na USDT, według Kaiko Research.

W związku z tym ryzyko dużego krachu cenowego związanego z potencjalną utratą zaufania do tetheringu wydaje się niskie. Analitycy JPMorgan powiedzieli jednak, że uważają, że bitcoin pozostanie tutaj alternatywną kryptowalutą.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.coindesk.com/a-sudden-loss-of-faith-in-tether-would-pose-risk-to-bitcoin-jpmorgan-says


Author: BitcoinSV.pl
CEO