Rosyjskie sieci komórkowe planują portfel i usługi płatnicze dla cyfrowego rubla

Według doniesień pojawiających się w lokalnych mediach, dwóch wiodących rosyjskich operatorów telekomunikacyjnych prowadzi rozmowy o udostępnieniu portfela mobilnego i innych usług, które wspierałyby cyfrowego rubla. Mówi się, że sieci komórkowe Beeline i Megafon rozważają usługi wsparcia dla ewentualnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), która skutecznie wyposażyłaby miliony obywateli w technologię niezbędną do dokonywania transakcji w rublach cyfrowych.

Technologia połączyłaby portfel bezpośrednio z numerem telefonu komórkowego użytkownika. W przypadku szerszego wdrożenia w całym kraju ruch ten spowodowałby, że każdemu użytkownikowi mobilnemu przypisano cyfrowy portfel walutowy. Chociaż uważa się, że plany są na wczesnym etapie rozwoju, przedstawiciele Beeline powiedzieli, że obecny model Banku Rosji dla CBDC jeszcze nie uznał roli portfeli cyfrowych na smartfonach i innych urządzeniach. Według doniesień sieci rozważają również modele płatności peer to peer za pośrednictwem portfela, które umożliwiłyby użytkownikom telefonów dokonywanie transakcji prywatnych bez potrzeby korzystania z zewnętrznego procesora płatności.

Rzecznik Beeline powiedział, że tego typu model P2P może zapewnić bezpośrednie powiązania finansowe między obywatelami, bez pośrednictwa pośredników transakcyjnych. „Interesują nas takie aspekty wykorzystania cyfrowego rubla, jak utrzymywanie portfeli na urządzeniach inteligentnych… a nie tylko zapewnianie połączenia między klientem a bankiem centralnym lub pośrednikiem finansowym”.

Rozwój jest następstwem oświadczenia Banku Rosji, że rozpoczął konsultacje w sprawie cyfrowego rubla, a pod koniec roku planuje program pilotażowy. Dzieje się to w czasie rosnącej globalnej konkurencji między bankami centralnymi i rządami, które chcą wprowadzić waluty cyfrowe banków centralnych. Obsługiwane przez blockchain, CBDC umożliwiają użytkownikom otrzymywanie waluty fiducjarnej w postaci cyfrowych tokenów w celu wydajniejszych płatności.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://coingeek.com/russian-mobile-networks-plan-wallet-and-payment-services-for-digital-ruble/


Author: BitcoinSV.pl
CEO