Łazik Perseverance z powodzeniem wylądował na Marsie i wysłał swoje pierwsze zdjęcia

Łazik NASA Perseverance bezpiecznie wylądował na Marsie po podróży 292,5 miliona mil od Ziemi, agencja potwierdziła o 15:55. ET czwartek. Według zespołu misji łazik wylądował bezbłędnie. „Percy”, jak czule nazywany jest statek kosmiczny podczas kontroli misji, przesłał swoje pierwsze zdjęcia miejsca lądowania natychmiast po przyziemieniu, które ukazuje cień łazika na powierzchni miejsca lądowania w Kraterze Jezero.

Łazik przebył prawie 300 milionów mil, odkąd opuścił Ziemię ponad 6 miesięcy temu. Wytrwałość i jej zespoły sprostały wyzwaniu imiennika, pokonując wyzwania związane z przygotowaniami do ostatnich etapów podróży podczas pandemii. „To lądowanie jest jednym z kluczowych momentów dla NASA, Stanów Zjednoczonych i globalnej eksploracji kosmosu – kiedy wiemy, że jesteśmy u progu odkrywania i naostrzania naszych ołówków, że tak powiem, w celu przepisania podręczników” – powiedział pełniący obowiązki NASA Administrator Steve Jurczyk. „Misja Mars 2020 Perseverance uosabia ducha naszego narodu wytrwałości nawet w najtrudniejszych sytuacjach, inspirując i rozwijając naukę i eksplorację. Sama misja uosabia ludzki ideał wytrwania w przyszłości i pomoże nam przygotować się do ludzkich odkryć Czerwona Planeta w latach trzydziestych XX wieku ”. Prezydent Joe Biden zadzwonił do Jurczyka i powiedział: „Gratulacje, człowieku” i podzielił się gratulacjami z tysiącami osób zaangażowanych w misję. Biden napisał również na Twitterze o lądowaniu: „Gratulacje dla NASA i wszystkich, których ciężka praca umożliwiła historyczne lądowanie Perseverance. Dzisiaj po raz kolejny udowodnił, że dzięki sile nauki i amerykańskiej pomysłowości nic nie jest poza sferą możliwości”.

Romans ludzkości z Marsem jest trwały, pełen zachwytu nad możliwością życia na tej tajemniczej sąsiedniej planecie. Ta historyczna misja może szukać dowodów, które mogą dać nam odpowiedź. Poszukiwanie śladów dawnego życia na Marsie. Pierwszy statek leci na inną planetę. Pierwsze nagrania dźwięku na czerwonej planecie. Najbardziej wyrafinowany łazik, jaki do tej pory zbudowała NASA, ma spakowany program na kilka następnych lat. Łazik zbada krater Jezero, miejsce starożytnego jeziora, które istniało 3,9 miliarda lat temu, i będzie szukał mikroskamieniałości w skałach i glebie. Kolejne misje spowodują zwrócenie próbek tej witryny zebranych przez Wytrwałość na Ziemię do 2030 roku. Wraz z podróżą z Wytrwałością po raz pierwszy odbył się eksperyment polegający na pilotowaniu helikoptera o nazwie Ingenuity na innej planecie. „Z powodu dzisiejszych ekscytujących wydarzeń pierwsze nieskazitelne próbki ze starannie udokumentowanych miejsc na innej planecie są kolejnym krokiem bliżej powrotu na Ziemię” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych NASA. „Wytrwałość jest pierwszym krokiem do przywrócenia skały i regolitu z Marsa. Nie wiemy, co powiedzą nam te nieskazitelne próbki z Marsa. Ale to, co mogą nam powiedzieć, jest monumentalne – łącznie z tym, że życie mogło kiedyś istnieć poza Ziemią. “

Podczas konferencji prasowej po wylądowaniu Zurbuchen wpuścił ludzi przez chwilę, którą zwykle spędza sam: zrywając „plan awaryjny”, który NASA przygotowuje na wypadek niepowodzenia lądowania. “” Za każdym razem, gdy startujemy lub lądujemy, mamy dwa plany. Chcemy zrobić jeden plan, a potem jest drugi plan – powiedział, zanim szczęśliwie rozerwał plan na dwie części. Po latach przygotowań łazik Perseverance NASA jest gotowy do lądowania na Marsie w czwartek Po latach przygotowań łazik Perseverance NASA jest gotowy do lądowania na Marsie w czwartek Zurbuchen podzielił się również tym, że pomimo faktu, że wielu członków zespołu Wytrwałości nie mogło być na miejscu w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA ze względu na protokoły Covid, pozwalające na dystans społeczny, po raz pierwszy wielu z kierowników misji było razem w tym samym pokój przez długi czas. Teraz, gdy łazik wylądował, misja naprawdę się zaczyna. „Jest coś szczególnego w pierwszych kilku dniach, ponieważ właśnie wylądowaliśmy przedstawiciela planety Ziemia w miejscu na Marsie, w którym nikt nigdy nie był” – powiedział Mike Watkins, dyrektor JPL. Mars będzie widoczny obok księżyca na nocnym niebie w czwartek wieczorem, więc spójrz w górę i pomachaj do naszego najnowszego robotycznego odkrywcy.

Lądowanie na Marsie: „7 minut terroru”

Wytrwałość to dziewiąte lądowanie NASA na Marsie i piąty łazik agencji. Aby wylądować, musiał przejść przez niesławne „siedem minut terroru”. Jednokierunkowy czas potrzebny na dotarcie sygnałów radiowych z Ziemi na Marsa wynosi około 11 minut, co oznacza, że siedem minut, w których statek kosmiczny wyląduje na Marsie, odbywa się bez żadnej pomocy ani interwencji zespołów NASA na Ziemi. Ten łazik jest najcięższym łazikiem, jaki NASA kiedykolwiek próbowała wylądować, waży ponad tonę metryczną. Statek kosmiczny uderzył w szczyt marsjańskiej atmosfery poruszając się z prędkością 12 000 mil na godzinę i musiał zwolnić do 1,7 mili na godzinę siedem minut później, gdy łazik delikatnie wylądował na powierzchni.

This illustration shows the events that occur in the final minutes of NASA's Perseverance rover for it to land on the Martian surface.

Osłona termiczna sondy wytrzymała szczytowe nagrzewanie się o 2370 stopni Fahrenheita.

This image shows the landing site.

Wytrwałość celowała w szerokie na 28 mil starożytne dno jeziora i deltę rzeki, najtrudniejsze miejsce dla lądowania statku kosmicznego NASA na Marsie. Zamiast być płaskie i gładkie, małe lądowisko jest zaśmiecone wydmami, stromymi klifami, głazami i małymi kraterami. Statek kosmiczny ma dwa ulepszenia – zwane Wyzwalaczem zasięgu i Nawigacją względną terenu – umożliwiające nawigację w tym trudnym i niebezpiecznym miejscu.
Te ulepszenia pomogły Wytrwałości w jej doskonałym wylądowaniu na Marsie.
Pośród nierównego terenu łazik wylądował na ładnym, płaskim „parkingu” i uniknął wszystkich zagrożeń, powiedział Allen Chen, prowadząc zespół ds. Wejścia, zejścia i lądowania.

This image shared during the post-landing press conference shows the landing site. Red means hazards. Perseverance landed in a safe spot.

Mars Reconnaissance Orbiter NASA przekazywał dane z łazika podczas lądowania. Orbiter agencji Odyssey przeleci nad lądowiskiem i skomunikuje się z łazikiem około godziny 19:27, aby potwierdzić jego stan zdrowia. ET, według NASA. Następnie ExoMars Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przeprowadzi odprawę z Perseverance i zwróci wszelkie zdjęcia i dane na Ziemię o 21:36. ET.

Misja: co zrobi łazik Teraz, gdy łazik wylądował, rozpocznie się dwuletnia misja Wytrwałości. Wylądował około 1,2 mili na południowy wschód od delty rzeki w kraterze. Śledź jego podróż, korzystając z interaktywnej mapy. Wszelkie surowe obrazy przesłane przez łazik w tym tygodniu i w przyszłości będą również natychmiast dostępne dla publiczności na stronie NASA. Zespół misji oczekuje w piątek nowych zdjęć. Najpierw łazik przejdzie przez okres „kasy”. Długa droga do zwrotu pierwszych próbek z Marsa Długa droga do zwrotu pierwszych próbek z Marsa Wytrwałość uchwyci obrazy otoczenia i odeśle je z powrotem, rozłoży „głowę” i zrobi więcej zdjęć, przechodząc przez kilka badań kontrolnych z inżynierami. Zespoły na Ziemi przejdą przez miesiąc inspekcji, pobrania oprogramowania i przygotowań do wędrówki. Zespół helikoptera upewni się, że Ingenuity jest bezpieczny, zdrowy i gotowy do lotu, „prawdziwy pozaziemski moment Braci Wright”, według Zurbuchen. W trakcie trwającego około 10 dni łazik zrzuci helikopter na powierzchnię Marsa i odleci z niego. Mały 4-funtowy helikopter będzie musiał przetrwać mroźne noce na Marsie, ogrzewać się i ładować za pomocą paneli słonecznych. Wtedy będzie gotowy do pierwszego lotu, który potrwa około 20 sekund. Wytrwałość zrobi rzeczy, których żaden łazik nigdy nie próbował na Marsie – i utoruje drogę ludziom Wytrwałość zrobi rzeczy, których żaden łazik nigdy nie próbował na Marsie – i utoruje drogę ludziom „Zespół Ingenuity będzie na skraju naszych miejsc z zespołem Wytrwałości w dniu lądowania” – powiedział MiMi Aung, kierownik projektu Ingenuity. „Nie możemy się doczekać, aż łazik i helikopter znajdą się bezpiecznie na powierzchni Marsa i będą gotowe do akcji”. Wytrwałość będzie szukać dowodów na istnienie starożytnego życia, badać klimat i geologię Marsa oraz zbierać próbki, które ostatecznie zostaną zwrócone na Ziemię do 2030 roku. „Wyrafinowane instrumenty naukowe firmy Perseverance nie tylko pomogą w poszukiwaniu skamieniałego życia drobnoustrojów, ale także poszerzą naszą wiedzę o geologii Marsa oraz jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości” – powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Mars 2020.

This mosaic of images collected by the Mars Reconnaissance Orbiter shows a possible route the Mars 2020 Perseverance rover could take across Jezero Crater.

Ścieżka, którą pokona Wytrwałość, ma około 15 mil długości i jest „epicką podróżą”, która potrwa lata, powiedział Farley. Jednak to, co naukowcy mogli odkryć na temat Marsa, jest warte podróży. Aby osiągnąć swoje cele, Wytrwałość będzie jeździć nieco mniej niż 0,1 mili na godzinę, trzy razy szybciej niż poprzednie łaziki. Wytrwałość niesie ze sobą również instrumenty, które mogą pomóc w dalszej eksploracji Marsa w przyszłości, takie jak MOXIE, eksperyment Mars Oxygen In-Situ wykorzystania zasobów. Ten eksperyment, mniej więcej wielkości akumulatora samochodowego, będzie próbą przekształcenia marsjańskiego dwutlenku węgla w tlen. Mogłoby to nie tylko pomóc naukowcom z NASA nauczyć się produkować paliwo rakietowe na Marsie, ale także tlen, który mógłby zostać wykorzystany podczas przyszłych badań Czerwonej Planety przez ludzi.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://edition.cnn.com/2021/02/18/world/mars-perseverance-rover-landing-scn-trnd/index.html


Author: BitcoinSV.pl
CEO