Samsung rozważa fabrykę chipów o wartości 10 miliardów dolarów w Teksasie

Samsung is working on producing cryptocurrency mining chips

Gigant technologiczny z Korei Południowej, Samsung Electronics Co., planuje zainwestować ponad 10 miliardów dolarów w budowę swojej najnowocześniejszej fabryki chipów logicznych w Stanach Zjednoczonych, wynika z raportu Bloomberga .

Firma ma nadzieję, że ta duża inwestycja pomoże im zdobyć więcej amerykańskich klientów i dogonić lidera branży Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Wykorzystuje wysiłki rządu USA, aby przeciwdziałać rosnącej potędze gospodarczej Chin i zwabić do domu niektóre zaawansowane role produkcyjne, które przeniosły się do Azji.

Samsung prowadzi rozmowy na temat budowy zakładu w Austin w Teksasie, przystosowanego do wytwarzania chipów tak zaawansowanych jak 3 nanometry. Plany są wciąż na wczesnym etapie i mogą ulec zmianie, ale na razie celem jest rozpoczęcie budowy w tym roku, zainstalowanie kluczowego sprzętu w 2022 r., A następnie rozpoczęcie działalności już w 2023 r., Według źródeł Bloomberga. 

Zwiększenie podaży chipów 3 nm na rynku może wzmocnić przemysł wytwórczy ASIC i ogólny hashrate SHA256 przez wiele czynników. Pojedyncza platforma wydobywcza ma setki chipów, a produkcja haszyszu jest oparta na liczbie rdzeni chipa. Podczas zmniejszania węzła procesu wydajność zwykle wzrasta między każdym chipem generacji. 

Uważa się, że chipy półprzewodnikowe 5 nm zapewniają znaczną poprawę w stosunku do obecnych najlepszych chipsetów 7 nm stosowanych w dzisiejszych maszynach górniczych ASIC nowej generacji. Oprócz lepszej wydajności nowe chipsety powinny również zapewniać korzyści w zakresie wydajności energetycznej sprzętu podczas wydobywania nagród blokowych . 

Plotki mówią, że planowany obiekt będzie pierwszym Samsungiem w USA, w którym zastosowana zostanie litografia w ekstremalnym ultrafiolecie, będąca standardem dla krzemu nowej generacji. Kiedy Bloomberg skontaktował się z firmą w celu uzyskania dodatkowych informacji, przedstawiciele Samsunga odpowiedzieli e-mailem, że jeszcze nie zdecydowali. 

Samsung próbuje dogonić lidera rynku TSMC w „odlewniczym biznesie wytwarzania chipów” dla światowych przedsiębiorstw. Jeśli Samsung posunie się naprzód, stanie łeb w łeb na amerykańskiej ziemi z TSMC, które również jest na dobrej drodze do zbudowania własnej fabryki chipów w Arizonie o wartości 12 miliardów dolarów do 2024 roku. 

Przed sfinalizowaniem umowy może podjąć próbę negocjacji potencjalnych zachęt z administracją nowego prezydenta USA Joe Bidena, aby zmniejszyć swoje obciążenia finansowe. Mają nadzieję, że takie bazy produkcyjne w USA pobudzą lokalne biznesy i będą wspierać amerykański przemysł i projektowanie chipów. 

Firma zatrudniła pracowników w Waszyngtonie do lobbowania w imieniu transakcji. Raport twierdzi, że nawet bez znaczących zachęt, takich jak ulgi podatkowe lub dotacje, firma może nadal kontynuować budowę. 

Zakłady w Stanach Zjednoczonych mogą pomóc gigantowi technologicznemu w zawarciu lepszych transakcji z kluczowymi amerykańskimi klientami. Wiodący dostawcy usług w chmurze, tacy jak Google, MS Azure i AWS, coraz częściej projektują własne rozwiązania krzemowe, aby efektywniej zasilać swoje ogromne centra danych. Wszyscy wymagają od producentów, takich jak TSMC czy Samsung, przekształcenia ich projektów w rzeczywistość.

Niektórzy analitycy kwestionują zdolność Samsunga do wyodrębnienia znaczącego udziału w rynku kontrolowanym przez TSMC. TSMC wydaje w tym roku 28 miliardów dolarów, aby zapewnić sobie pozycję lidera pod względem technologii i wydajności. Samsung oświadczył, że chce być największym graczem w sektorze chipów o wartości 400 miliardów dolarów. Planuje zainwestować 116 miliardów dolarów w swoje odlewnie i jednostki projektowe chipów w ciągu następnej dekady, zamierzając wyprzedzić TSMC, oferując chipy wykonane w technologii 3-nanometrowej w 2022 roku.


Author: Bitcoin Feniks